Bloomberg: план Європейського Союзу щодо пошуку сотень мільярдів євро для фінансування оборони включає три основні складові.

У рамках найбільшої безпекової ініціативи в Європі з часів холодної війни ЄС планує виділити сотні мільярдів євро додаткового фінансування на оборону - і цей план, який обговорюють, складається з трьох частин.
Про це стало відомо агентству Bloomberg, повідомляє "Європейська правда".
На екстреному засіданні лідерів ЄС, яке відбудеться 6 березня, розпочнеться формування нової архітектури безпеки. А вже 19 березня комісар з питань оборони Андрюс Кубілюс разом із главою дипломатії Кая Каллас представлять нову стратегію в сфері оборонної промисловості. До цього моменту тривають переговори щодо збільшення ресурсів блоку.
"У цей момент, який буває раз на покоління, нам потрібне "термінове мислення" і стратегічний план переозброєння Європи", - заявила Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії, в Брюсселі цього тижня після візиту в Україну.
За інформацією агентства, фінансовий план оборони фон дер Ляєн включатиме три основні компоненти. Усі вони є досить складними, і джерела агентства зазначають, що не зовсім зрозуміло, в якій мірі ці елементи будуть втілені в життя.
Перший етап має на меті надати державам-членам можливість збільшити витрати шляхом ослаблення фіскальних норм. Як зазначають деякі офіційні особи, це може сприяти залученню щонайменше 160 мільярдів євро.
Переговори сфокусовані на виключенні витрат на оборону з обчислень дефіциту. Потрібно узгодити ряд деталей, зокрема, що саме вважатиметься оборонними витратами, на який період буде діє цей виняток та чи вплине це на досягнення цільового показника НАТО у 2%.
Другий компонент полягає в створенні нового спільного інструменту, який дозволить здійснювати витрати на рівні Європейського Союзу. Ці фінансові ресурси переважно будуть спрямовані на інвестиції в спільні проекти у таких галузях, як протиповітряна оборона, можливості для дальніх атак, ракети, безпілотні літальні апарати та військовий штучний інтелект.
Окремі високопосадовці Європейського Союзу та держави-члени висловлюють підтримку ідеї спільних запозичень, проте ця пропозиція традиційно викликає неоднозначні реакції та призводить до розбіжностей у Євросоюзі.
Третя секція передбачає зняття обмежень на інвестиції для Європейського інвестиційного банку. На даний момент, він має право вкладати кошти лише в товари, що мають подвійне призначення. Це нововведення могло б забезпечити можливість залучення додаткового фінансування з боку приватних фінансових установ.
Поряд із цими трьома елементами, фон дер Ляєн під час приватних дискусій запропонувала концепцію можливого перерозподілу невикористаних фінансів Європейського Союзу, зокрема коштів, акумульованих для відновлення після коронавірусної пандемії, зазначають джерела.
Нагадаємо, 24 лютого Урсула фон дер Ляєн анонсувала у Києві, що представить план зі збільшення європейського виробництва зброї, який принесе вигоду і Україні.
А німецьке видання Berliner Zeitung повідомляло, що у ЄС обговорюють масштабний план збільшення оборонних витрат та допомоги Україні, який, ймовірно, може сягнути близько 700 млрд євро.