Новини України та світу

Александр Хара: Соединенные Штаты на грани "майдана": в каком направлении движется Америка -- Блоги | OBOZ.UA

Дональд Трамп стал catalystом для протестов среди американцев. Если ранее митинги в США часто были вызваны единичными вопросами, такими как ситуация в Палестине, то сейчас они обусловлены комплексом различных факторов, связанных с внешней политикой, как отмечает Александр Хара для Главреда. Сегодня часть протестующих выражает недовольство тем, что Трамп отвернулся от своих прежних союзников, в частности, оставив Украину в трудной ситуации, что вызывает более абстрактное недовольство, основанное на ценностных вопросах. В то же время другая группа демонстрантов протестует против экономических инициатив Трампа, ведь за последние дни было потеряно 9,5 триллиона долларов рыночной стоимости, как указывало издание Wall Street Journal 7 апреля.

Далее текст на языке оригинала

Зрозуміло, що такі втрати дуже відчутні для багатіїв, оскільки вони вкладаються в акції, а зростання фондового ринку робить їх ще більш заможними. Та, разом із тим, близько 79% пенсійних фондів теж вкладаються в акції, а це означає, що від пенсії людей, які працювали десятки років, відняли значну суму, відтак, вони не отримають того, на що розраховували.

Звичайно, є й інші економічні фактори. Зокрема, відтепер кожен американець буде більше платити за все, адже загальні споживчі ціни підвищились на 2,3%, а це означає, що середнє домогосподарство буде платити 3,8 тисяч доларів щороку за нових тарифів, які запровадив Трамп, але ж він погрожує їх ще збільшити. Так, наприклад, ціни на одяг зросли на 17%. Автомобілі вже зараз коштують майже на 3 тисячі доларів більше. Не кажучи вже про загальний вплив на економіку, яка в 2025 році уповільниться на 0,9%, тобто втратить майже 1% ВВП. А в перспективі кількох років це означатиме мінус 160 мільярдів доларів щороку.

Таким чином, можна стверджувати, що вчинки Трампа завдали шкоди кожному громадянину США. Навіть Ілон Маск, який є близьким другом і радником Трампа, закликає до припинення підвищення тарифів на китайські товари. Це не дивно, адже всі виробничі процеси Маска залежать від постачань з Китаю.

Усе це вказує на те, що якщо Трамп продовжить у тому ж руслі, кількість американців, які вийдуть на вулиці, зростатиме. Це означає, що протестний потенціал лише посилюватиметься, оскільки Трамп не має наміру зупинятися. Особливо якщо деякі показники вкажуть на те, що період невизначеності закінчується, а ситуація почне стабілізуватися.

У цьому контексті особливо важливо досліджувати ідеологію та плани команди Трампа. Одним із центральних аспектів є концепція нового консервативного кола, яку називають "зміною режиму". Мета команди Трампа полягає в кардинальній перебудові американської республіки, щоб закріпити цю консервативну політику на тривалий час. Це нагадує підходи, які використовує Орбан в Угорщині. Під час пандемії Covid-19 Орбан оголосив надзвичайний стан, що надало йому розширені повноваження та обмежило права громадян. Цей надзвичайний стан залишається в силі й досі, хоча вже 2025 рік, і пандемія відступила.

Уся економічна діяльність Трампа, зокрема його підходи до тарифів, наслідує приклади Орбана. У Сполучених Штатах було введено надзвичайний стан, що дозволяє президенту встановлювати тарифи через свої укази, в обхід Конгресу, що є порушенням традиційної процедури.

Те, що відбувається в США нині, нагадує передумови Майдану в Україні. Як відомо, в Україні Майдан виник у момент, коли політичні рішення стали неможливими — ні в парламенті, ні в рамках відкритих дискусій. Схожа ситуація спостерігається зараз серед американців. Однак у них немає такого досвіду, тому їм знадобиться час, щоб протестних активістів стало більше, а вимоги почали формулюватися чітко — не лише стосовно скасування тарифів, а й проти самого Трампа.

Якщо така ескалація відбудеться, Трамп відреагує. Він неодноразово наголошував, що в разі потреби може використати збройні сили та національну гвардію на території країни, спершу проти мігрантів, а далі вже буде видно. Трамп також заявляв, що готовий стати тираном на один день, диктатором на короткий термін. Республіканці сприймали це як жарт, тоді як демократи усвідомлюють, що Трамп серйозно налаштований втілити свої слова в життя. Тому я не виключаю можливості конфлікту в США з використанням сили — спочатку поліції, а згодом і національної гвардії.

Сподіваюся, що до такого не дійде, оскільки мені не хотілося б спостерігати за "майданом" у Сполучених Штатах. Проте ситуація виглядає тривожно. Більшість республіканців у Сенаті та Палаті представників продовжують підтримувати Трампа. На даний момент лише кілька з них висловлюють критику щодо його дій, але цього явно недостатньо для того, щоб щось змінити в Конгресі і стримати його безрозсудні поступки.

Тому я не впевнений, що в даний момент протести в США зможуть змусити Трампа переглянути свої політичні рішення чи змінити свою поведінку. Прихильники Трампа, хоча і зазнали фінансових втрат, все ще залишаються вірними йому. Демократи абсолютно справедливо зазначають, що в Америці виник культ особистості навколо Трампа. Подібні явища, як ми спостерігали в Радянському Союзі, можна побачити і в сучасній Росії, а також у Північній Кореї: там немає об'єктивного сприйняття реальності, а лідера підтримують лише тому, що він вважається "найрозумнішим і найкращим". Тож, послідовники Трампа сприймають усі негативні новини про нього як фальсифікацію. Хоча професіонали критикують ризиковану зовнішньоекономічну політику Трампа, його прихильники не звертають на це уваги, і донести до них іншу точку зору виявляється практично неможливим.

Крім того, варто зазначити, що в лавах демократичної партії США існують серйозні труднощі. Насправді, лише Берні Сандерс та Олександія Окасіо-Кортес активно взаємодіють з американськими громадянами: вони відвідують різні регіони, збирають значні аудиторії та інформують про негативні сторони політики Трампа. Інші представники демократів не займаються такими комунікаціями. Наразі їм необхідно налагодити зв'язок із виборцями та пояснити, в якому напрямку рухається країна. Демократи в США досі не оговталися від результатів останніх виборів і не мають виразного лідера.

Тож у США, з одного боку, розгублені демократи, які не можуть зібратися з думками і правильно працювати над помилками (там не треба пропонувати світле майбутнє, альтернативне трампізму, а можна працювати виключно на негативі від дій Трампа), а з іншого - фактично поглинута Трампом і трампістами Республіканська партія. В Сенаті і Палаті представників є лише одиниці, здатні критикувати Трампа по окремих питаннях. Плюс недовіра електорату Трампа до медіа, бо ці люди живуть у Твіттері і трампістських соцмережах.

Американці рано чи пізно усвідомлять реальність, але це може статися занадто пізно. Наразі європейці можуть опинитися в ситуації, коли єдиним виходом буде налагодження економічних зв'язків з Китаєм. Торговельна війна, розпочата адміністрацією Трампа, спонукає китайців, індусів, канадців, мексиканців і європейців об'єднувати свої зусилля, щоб протистояти дій Трампа. Насправді, Трамп радикально змінює світову економіку, в результаті чого втрачає підтримку багатьох країн.

До "майдану" в Сполучених Штатах ще далеко, але перші сигнали вже помітні. Невдоволення американців економічними труднощами зростає, і це питання стосується кожного. Дії Трампа можуть згодом призвести до масових звільнень у країні. Таким чином, протестний потенціал в США буде наростати. Якщо ж не буде адекватної реакції з боку сенаторів і конгресменів, які повинні усвідомити необхідність виступити проти Трампа, американці можуть не мати іншого виходу, окрім як вдаватися до протестів, щоб позбутися його влади.

Куди Трамп може завести США своєю ризикованою економічною стратегією? Трамп правильно визначив проблеми США, але він намагається вирішити їх всі одразу шоковою терапією. А це має негативний ефект для американців. Американській економіці вже доведеться кілька місяців чи років повертати втрачені активи фондових ринків.

Коли США стають таким нестабільним гравцем, це неминуче призведе до того, що долар буде менше використовуватися в якості міжнародної валюти. Так, є Індія, Росія чи Китай, які зменшують оперування доларом і так, там це ідеологічні речі. Але зараз й інші країни можуть почати це робити з економічних причин.

Трамп проводить торгові конфлікти з країнами-союзниками, такими як Європейський Союз, Мексика та Канада. У європейців виникають додаткові побоювання щодо готовності США підтримати їх у разі конфлікту з Росією. Це може сприяти реалізації концепції стратегічної автономії для Європи.

Країни будуть досліджувати шляхи вирішення своїх економічних викликів, намагаючись уникнути рецесії, яка загрожує США. Сполученим Штатам загрожує уповільнення економічного зростання, підвищення рівня інфляції та зростання безробіття. Усі ці фактори, безумовно, вплинуть на світову економіку, адже США залишаються провідною економічною силою. Внаслідок цього європейські країни та інші регіони можуть прагнути до співпраці проти США, створюючи зону вільної торгівлі. Канадці, наприклад, не мають наміру ставати 51-м штатом США, але чому б їм не розглянути можливість приєднання до Європейського Союзу? Вони мають спільні цінності та економічні інтереси. Таке об'єднання є цілком можливим.

Окрім того, існує ймовірність, що колишні партнери США почнуть зближуватися з Китаєм, що, безсумнівно, є неприємним сценарієм для Трампа, але може стати наслідком його політики. В даний момент Китай постає в ролі стабільного учасника, який має намір підтримувати існуючу систему, засновану на правилах.

Не можу не згадати про Росію, чий бюджет порівнянний з бюджетом Техасу, але вона все ж досягає своїх цілей як в Європі, так і в США. Росія вміє грати своїми слабкими картами значно ефективніше. Насправді, Трамп діє в її інтересах, ведучи гру в піддавки. Це становить серйозну загрозу для європейських країн, тому їм варто вжити заходів, аби зупинити Путіна та стримати агресію Росії.

Таким чином, зараз американці ламають те, що вони будували щонайменше з 1945 року, а то й довше. Вони відходять від традиції республіканізму ХХ століття і хочуть докорінно змінити систему в США. Це не тимчасова історія - тут під загрозою республіка.

Незважаючи на все, через півтора року в США відбудуться вибори до Конгресу. Якщо поточна ситуація продовжить розвиватися в тому ж руслі, а протести не зменшаться, республіканським кандидатам буде надзвичайно важко досягти позитивного результату. В умовах, що нагадують теперішні, з невизначеністю на ринках, падінням фондових індексів і напруженими торговельними відносинами, республіканці можуть зіткнутися з серйозними проблемами на виборах. Вони ризикують втратити контроль над Палатою представників, де наразі мають більшість, а також над Сенатом. У разі таких змін новий склад Конгресу зможе ухвалювати закони, які обмежать вплив Трампа на економічні і зовнішньо-політичні рішення. Це, безумовно, було б ідеальним сценарієм для України.

Але, звісно, для цього має зберегтися нинішня ситуація з незадоволенням політикою Трампа і протестами, й не має статися чудо, коли перед виборами економічна ситуація раптом покращиться, і виборці зрозуміють, що Трамп був правий, коли говорив, що треба перечекати складний період.

Поки що все рухається до того, що республіканці втратять позиції і вплив. Але ще раз наголошую на складній ситуації в таборі демократів, які досі не отямилися від поразки на виборах. Для отримання такого електорального результату, який би кардинально змінив розстановку сил, і демократи змогли диктувати свої умови, потрібно, по-перше, обрати лідерів, по-друге, правильно критикувати Трампа, по-третє, сформувати власний позитивний порядок денний. Бо акцент на гендерних питаннях, абортах та іншому призвів до того, що американці проголосували за Трампа, який пропонував економічне зростання та більш консервативну політику. Для демократів це великий виклик.

Однак постає питання, чи зможе Трамп залишитися на своїй посаді до завершення президентського терміну. За таких обставин його шанси не дожити до кінця каденції зростають. Недаремно деякі спостерігачі порівнюють дії Трампа з шоковою терапією епохи Горбачова. Тоді нерозуміння функціонування радянської грошової системи призвело до її краху. Аналогічно, команда Трампа, здається, не усвідомлює, як працює глобальна фінансова система та фінансові ринки.

Крім того, існує цікава ситуація з Маском, який, можливо, вирішить покинути команду Трампа. Оскільки Маск за межами політики навряд чи захоче продовжувати інвестувати свої кошти в такому обсязі на підтримку Трампа, це може суттєво вплинути на ситуацію. Адже саме фінансові ресурси часто стримують деяких членів Конгресу від критики Трампа. Таким чином, якщо Маск припинить фінансувати, з'явиться більше людей, готових відкрито виступити проти політики Трампа та його особисто.

Читайте також