Новини України та світу

Без ТЦК та без черг: як тепер проходитиме військово-лікарська комісія.

Верховна Рада завершила розгляд законопроєкту №12066 у другому читанні та ухвалила його в цілому. Цей закон має на меті значно трансформувати процедуру проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для осіб, що підлягають військовій службі. Один із ключових аспектів закону - впровадження цифрових технологій у частину процесів, що дозволить зменшити потребу у фізичних відвідинах територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Цю інформацію повідомляє Судово-юридичний вісник.

Головною метою даного законопроєкту є спростити і прискорити процедуру проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Відтепер, військовозобов'язані матимуть можливість звертатися не лише до територіального центру комплектування (ТЦК), а й безпосередньо до свого сімейного лікаря або терапевта. Лікар проведе стандартний медичний огляд, а результати обстеження автоматично надійдуть до електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ).

Завдяки інтеграції з реєстром Оберіг, ці дані автоматично надійдуть до Міністерства оборони, зокрема в електронну систему ВЛК. Висновок про придатність до військової служби буде ґрунтуватися на цій інформації, що дозволить уникнути додаткових фізичних перевірок. Однак, у випадку виникнення будь-яких неясностей в отриманих результатах, лікарі можуть зібрати комісію для уточнення ситуації.

Вся процедура буде повністю автоматизована. Якщо військовозобов'язаний не має медичних обмежень, він отримає два SMS-повідомлення:

Повідомлення з номером висновку насправді слугує підтвердженням того, що медичне рішення було прийняте.

Отримайте сповіщення у застосунку "Резерв+" про результати вашої ВЛК, з відміткою: "придатний" чи "непридатний".

У ТЦК звертатися не потрібно, якщо медкомісія не виявила потреби в додаткових оглядах. Це розвантажить систему та зменшить черги в центрах комплектування.

Законопроєкт також передбачає впровадження електронного направлення. Тепер ті, хто бажає пройти огляд на придатність, можуть подати заявку через додаток "Резерв+". Військовозобов'язаний, який вирішив пройти медичну комісію добровільно, має можливість надіслати запит і вже протягом доби отримати повідомлення з адресою медичного закладу, де можна пройти військово-лікарську комісію.

Після проведення огляду всі відомості автоматично оновлюються в реєстрі військовозобов'язаних, а результати стають доступними в особистому кабінеті. У випадку, якщо особа має бронювання чи офіційно затверджену відстрочку, її не слід направляти на військово-лікарську комісію.

Висновок ВЛК функціонує протягом року, тому військовозобов'язаним слід щорічно оновлювати свої медичні дані.

Хоча Верховна Рада вже затвердила законопроєкт, йому ще потрібно пройти деякі формальні процедури. По-перше, його має підписати Президент України. Після цього, відповідно до Конституції, документ набуває юридичної сили через десять днів після офіційного публікування, якщо в самому законі не передбачено інше.

Отже, нові правила ще не діють, але запрацюють найближчим часом. У Міноборони наголошують, що головна мета -- зробити процес проходження ВЛК максимально простим, зрозумілим і без зайвої бюрократії.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє цивільним медичним закладам автоматично передавати дані про стан здоров'я пацієнтів для оцінки їхньої придатності до військової служби.

Читайте також