Новини України та світу

Британські винищувачі Typhoon можуть здійснювати патрулювання українського повітряного простору після завершення війни - повідомляє The Times.

Британська програма повітряного патрулювання може бути реалізована за аналогією з місіями НАТО, які успішно функціонують у країнах Балтії.

Велика Британія планує надіслати винищувачі Typhoon для патрулювання повітряного простору над Україною з метою сприяння стабільності. Проте міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зазначив, що Москва заперечує проти можливого розміщення військ НАТО в Україні в рамках будь-якої угоди про мир.

Цю інформацію повідомляє The Times.

Після зустрічі між США та Росією 18 лютого в Саудівській Аравії, де обговорювалися можливості завершення війни без залучення європейських держав, Лавров висловив сумнів щодо ефективності миротворчих місій, які очолює Європа в Україні.

"Висадка військових з країн НАТО під іноземними стягами, стягом Європейського Союзу чи національними символами є абсолютно неприпустимою", - зазначив міністр закордонних справ Росії.

Високопоставлений військовий представник, що перебуває за межами Великої Британії, повідомив журналістам, що це лише позиція Росії після "першого етапу".

Британські чиновники розглянули можливості надання гарантій безпеки Україні без необхідності великої присутності військ на території. Винищувачі Typhoon з Великої Британії можуть сприяти підтриманню миру в Україні. У випадку, якщо Росія зніме свої заперечення, постачання винищувачів до Британії стане простішим завданням, ніж відправка наземних військ.

Високопосадовець з британського уряду повідомив, що місія "повітряної поліції" матиме сенс, хоча для значної кількості літаків будуть необхідні системи ППО для їхнього захисту.

У теорії, десятки винищувачів Typhoon могли б бути готовими до бойових дій у разі російських агресій, в той час як менший контингент миротворців з Великої Британії та інших європейських держав здійснював би наземний захист.

Одне з джерел повідомило, що моніторинг транскордонних атак може здійснюватися за допомогою сучасних технологій, а не через наземні війська. Проте залишається незрозумілим, яким чином це могло б завадити президентові Росії Володимиру Путіну порушити будь-які домовленості.

Зростає стурбованість тим, що Європа може не мати можливості сформувати достатню кількість наземних військ для патрулювання 1126-кілометрового кордону між Україною та Росією, навіть якщо Москва висловить свою готовність.

Президент України Володимир Зеленський постійно підкреслює, що членство країни в НАТО є єдиним реальним шляхом забезпечення її суверенітету та незалежності від сусідньої держави, що має ядерну зброю.

Радник з національної безпеки США Майк Волц заявив журналістам в Ер-Ріяді, що війна має бути завершена на постійній основі, і це передбачатиме переговори щодо територій. Своєю чергою міністр оборони країни Джон Гілі зазначив, що лише США можуть зупинити Путіна від повторного нападу на Україну.

"В кінцевому підсумку, лише Сполучені Штати здатні забезпечити таке стримування Путіна, яке не дасть йому можливості знову здійснити агресію. Наразі триває робота над деталями цього підходу," - заявив міністр оборони.

Його висловлювання відображають думки британського прем'єр-міністра Кіра Стармера і узгоджуються з позицією союзників по НАТО, які стверджують, що будь-яка миротворча ініціатива вимагатиме певної участі США. Наступного тижня Стармер вирушає до Вашингтона для переговорів з президентом США Дональдом Трампом.

Зеленський також наголосив, що Європа не може гарантувати безпеку України без Америки, оскільки має занадто мало військ, щоб створити реальну загрозу для Путіна. Він заявив, що для забезпечення миру в Україні може знадобитися 110 тис. іноземних військових - насправді ж, для цього знадобиться утричі більша кількість, щоб забезпечити ротацію персоналу.

За даними The Washington Post, ЄС розглядає значно меншу чисельність військ - від 25 тис. до 30 тис. - як частину потенційної угоди про припинення вогню. Проте українське військове джерело заявило, що така кількість військ - це "нічого" для понад 1100-кілометрової сухопутної межі з Росією.

Британська програма повітряного патрулювання може бути реалізована за аналогією з місіями НАТО, які успішно функціонують у країнах Балтії. Джерело в Королівських ВПС зазначило, що такий варіант є більш імовірним, ніж запровадження безпольотної зони. Літаки можуть бути розміщені в Польщі.

Дискусії ще тільки розпочались, але одне з джерел повідомило: "Ми відкриті до виконання всіх вказівок".

Місія повітряного патрулювання передбачатиме, що літаки будуть "озброєні до зубів і готові до негайного зльоту".

Введення безпольотної зони потребувало б цілодобового моніторингу повітряного простору.

Слід зазначити, що Стармер став першим європейським політичним лідером, який висловив готовність направити миротворчі сили до України. Він підкреслив, що наразі не до кінця зрозуміло, скільки військових підрозділів Великобританія може розмістити.

Читайте також