Чехія проведе перевірку компаній, здатних постачати Росії техніку для виготовлення озброєння.

Служба безпеки та інформації Чехії (BIS) перевірить чеські компанії, які можливо експортували до Росії обладнання для виробництва зброї.
Цю інформацію озвучив представник BIS Ладислав Штіха, як зазначає iRozhlas, а також інформує "Європейська правда".
За повідомленнями чеського новинного порталу, Бюро інформаційної служби (BIS) розпочне перевірку стосовно підприємств, про які зробив заяву президент України Володимир Зеленський.
Портал повідомив, що Зеленський зазначив, що вісім компаній з Чехії мають можливість постачати до Росії обладнання, яке використовується для виробництва озброєння.
"Слідуючи отриманню списку, ми розпочнемо перевірку цих підприємств та магазинів," - зазначив Штіха.
Він зазначив, що безліч компаній прагнуть вивезти свої товари до Росії.
"Ми ще не отримали офіційного списку ймовірних вітчизняних експортерів. Тому дуже складно коментувати, про які компанії та товари йдеться", - відповів Штіха на запитання, чи має BIS конкретні назви компаній, про які йшлося в попередженні українського президента.
За інформацією Штіхи, велика частина товарного експорту, на який нині накладено ембарго, відбувалася до початку російської агресії в Україні в 2022 році, коли ще не діяли санкції.
"Проте, вірогідно, що це навряд чи може бути безпосереднім експортом з Чехії до Росії, оскільки без ліцензії це неможливо, і такі товари не зможуть легально перейти кордон," - зазначив він.
Він зазначив, що такими товарами можуть бути продукти, які були доставлені до 2022 року або ж реекспортовані через треті країни.
Також представник BIS підкреслив, що значна кількість компаній подає заявки на ліцензії для експорту до так званих безпечних країн, серед яких є і держави Європейського Союзу. Незважаючи на зобов'язання компаній переконатися, що покупець є кінцевим споживачем, іноді відбувається перепродаж товарів, які потім реекспортуються до Росії через посередницькі країни. "Компанії часто виправдовуються тим, що не знали про перепродаж, і довести протилежне стає досить складно", - зазначив Штіха.
Крім того, він звернув увагу на недостатність фінансування та людських ресурсів, які потрібні для протидії експорту товарів, що підпадають під заборону.
"Ця сфера вимагає все більше фінансових ресурсів і людських ресурсів. Наразі немає ні того, ні іншого. Лише кілька десятків експертів з боку держави стикаються з сотнями компаній, які намагаються експортувати товари до Росії", - підсумував він.
На початку 2025 року в Литві було виявлено мережу, що займалася постачанням забороненого обладнання до Росії.
ЗМІ отримали інформацію про аналогічні правопорушення, що були скоєні німецькою компанією.
В кінці червня митники Фінляндії оголосили про початок розслідування щодо можливого постачання товарів, що підпадають під санкції, до Росії в період 2022-2023 років. У цій справі згадується компанія зі східної частини країни.