Новини України та світу

"Чи буде ефективною радянська система покарань у навчанні, якщо відсутня мотивація?" Лікарчук емоційно висловився проти пропозиції залишати учнів на повторний рік.

Більшість учнів в Україні не відчувають стимулу до навчання і відвідують уроки лише через необхідність. Тому пропозиція залишати дітей на другий рік у школі може негативно вплинути на українську систему загальної середньої освіти.

На цьому зауважує ексочільник Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук у дописі у Facebook. Він зазначив, що при умові відсутності мотивації у дітей радянська каральна педагогіка не працюватиме. Крім того, в сучасному інформаційному середовищі, при бажанні, навчатися можна не відвідуючи школу.

Більшість українських учнів не відчувають справжньої мотивації отримувати освіту. Вони відвідують середню школу лише тому, що це "вимагається". Більш того, часто їх до школи змушують приходити, іноді навіть із залученням поліції. У навчальних закладах відбувається щось на зразок "танців" перед учнями: їх годують, намагаються розважити, часто замість справжнього навчального процесу. Учнів супроводжують до туалетів, а вчителі прибирають після них. Вчителі бояться висловити своє незадоволення, потерпають від знущань і зневаги, влаштовують "кланяння" тим, хто має статус "яжемать", - зазначив Лікарчук.

"Чи спрацює радянська система покарання в освіті, до якої нас закликає омбудсмен, якщо величезна кількість учнів не має мотивації отримувати загальну середню освіту? Особливо враховуючи, що в сучасному інформаційному середовищі, маючи бажання, можна здобути освіту навіть без відвідування школи," - зазначив він.

За словами колишнього посадовця, аналогічні практики спостерігаються в ряді країн, що належали до колишнього СРСР, а також у тих регіонах, де бажання дітей здобути безкоштовну освіту є настільки потужним, що подібний інцидент може стати справжньою трагедією в їхньому житті.

Крім того, ця ініціатива в Україні не є новинкою та мала широке розповсюдження в навчальних закладах колишнього СРСР, зазначає експосадовець. Він підкреслює, що залишення учнів на повторний курс повністю відповідало принципам і суті каральної педагогіки радянської епохи. Цей метод впливу стояв в одному ряду з такими заходами, як виключення зі школи, усунення з уроків, а також обов’язкові додаткові заняття після основних уроків.

Замість цього, Лікарчук зазначає, що навряд чи знайдеться педагог, який міг би пригадати випадок, коли учень, залишений на повторний рік, досяг успіху. Більше того, поява учнів старшого віку створила труднощі як для студентів, так і для викладачів.

Раніше OBOZ.UA повідомляв, що батьки виявили незадоволення щодо пропозиції залишати учнів на повторний рік навчання.

Читайте також