Чоловіки, які мають ІІ та ІІІ групу інвалідності, повинні пройти повторне медичне обстеження відповідно до нових норм.
Це зобов'язання поширюється на осіб, у яких інвалідність була оформлена до введення в дію закону, тобто до 1 січня 2025 року.
Чоловіки віком від 25 до 60 років, яким було встановлено другу або третю групу інвалідності зі строком повторного огляду, повинні будуть пройти оцінювання повсякденного функціонування з 1 квітня до 1 листопада 2025 року. Це зобов'язання поширюється на осіб, у яких інвалідність була оформлена до введення в дію закону, тобто до 1 січня 2025 року.
За інформацією "Судово-юридичної газети", це стосується ситуацій, коли інвалідність була визнана до вступу в силу закону про реформу МСЕК (до 1 січня 2025 року), а термін повторного огляду збігся з періодом воєнного стану, але особа не змогла пройти огляд через умови, встановлені Кабінетом Міністрів.
Відповідно до остаточної версії прикінцевих положень законопроєкту щодо реформування МСЕК, особи, у яких інвалідність була визначена медико-соціальними експертизами, отримують гарантію збереження свого статусу та соціального захисту протягом усього терміну, який передбачений чинним законодавством України.
Документи, які засвідчують інвалідність для дорослих, включають:
* документ або свідоцтво щодо акта огляду, видане медико-соціальною експертною комісією до 31 грудня 2024 року, відповідно до форми, затвердженої Міністерством охорони здоров'я;
* витяг з висновку експертної комісії, що оцінює щоденну діяльність особи для визначення інвалідності, оформлений згідно з офіційною формою, затвердженою Міністерством охорони здоров'я.
Однак термін повторного огляду збігся з періодом воєнного стану, і через умови, встановлені Кабінетом Міністрів, вони не змогли пройти переоцінку в медико-соціальних експертних комісіях.
Інші групи осіб, окрім тих, для кого оцінювання не може бути здійснене, повинні завершити цю процедуру до 1 квітня 2026 року. У той же час, Кабінет Міністрів встановлюватиме підстави для неможливості проходження повторної перевірки або оцінки повсякденної діяльності в умовах війни чи надзвичайної ситуації.
Якщо людина не може пройти огляд або оцінювання з поважних причин, перелік яких визначить Кабмін, то ця процедура переноситься на період після завершення воєнного стану, але не пізніше ніж через шість місяців після його скасування чи припинення. Водночас інвалідність і відсоток втрати працездатності продовжуються автоматично до останнього дня шостого місяця після припинення воєнного стану, якщо оцінювання не відбудеться раніше.
Нагадуємо, що Президент Володимир Зеленський затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони, що стосується розробки законопроектів про скасування медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).