Чому салат "Оселедець під шубою" отримав таку назву? Хто став його творцем?
Давайте розглянемо, як виникла страва "Оселедець під шубою", хто дав їй таку назву та чому саме оселедець став головним інгредієнтом цієї "шуби".
Однією з найулюбленіших страв на свята (і не лише) в українців залишається класичний салат "Оселедець під шубою". Цікаво, хто став автором цього кулінарного шедевра, яке походження має його незвичайна назва та чому він здобув таку популярність серед господинь - про все це читайте далі.
"Оселедець під шубою" - листковий салат, до якого входить філе солоного оселедця, відварені картопля, морква, буряк, яйця і майонез. Такий вигляд має класика, хоча варіацій салату є безліч, а сам він, починаючи з 1970-х років став прямим конкурентом "Олів'є" на святковому столі. Але якщо з "Олів'є" все більш зрозуміло (він у нас асоціюється з французьким шеф-кухарем Олів'є), то "Оселедець під шубою" - чий салат? Виявляється, схожий готували не тільки в нас.
Визначити точний вік "Оселедця під шубою" не так вже й просто. Салат із оселедцем, що складається з овочів та яєць, був відомий ще в XIX столітті, зокрема у Норвегії та Німеччині. Британці називали свій варіант цього салату "Шведським" і доповнювали його маринованими огірками та яблуками. На території України в кінці XIX століття також готували "Рибний вінегрет", до складу якого входили оселедець, картопля та буряк. Вважається, що саме цей салат став прообразом сучасного "Оселедця під шубою", хоча існує три різні версії його походження.
Згідно з однією з популярних легенд автором салату став Анастас Богомилов - купець. Після Жовтневої революції він вирішив, що ця дешева страва зі змістом буде більш, ніж доречною. Задумка його була проста: символічно об'єднати суспільні класи. Так, оселедець - це був пролетарі, овочі - селяни, буряк - армія (червона), а майонез - буржуа. Богомилова жартома вважають тією людиною, хто вигадав назву "Оселедець під шубою", адже ШУБА була абревіатурою - "Шовінізму і Занепаду Бойкот і Анафема".
Історичного підтвердження ця легенда не має.
Багатьох цікавить, чому оселедець під "шубою" став такою популярною стравою? Одна з версій говорить, що спочатку в цьому салаті використовувалася форель. За легендою, рецепт був створений у 1883 році кухарем спеціально для коронації Олександра III. Це був своєрідний кулінарний експеримент, який отримав назву "Коронаційна гатчинська форель під шубою". Назва звучала привабливо, але мала подвійний підтекст: форель привозили з Данії, батьківщини дружини короля, а соус провансаль з анчоусами був схожий на горностаєве оздоблення наряду імператриці. Однак "форель під шубою" довелося змінити, і незабаром замість неї в салаті з'явився оселедець, який був значно дешевшим.
У радянських літературних джерелах "Оселедець під шубою" згадується в період 1960-1970-х років. Історики вважають, що ця страва виникла завдяки дешевизні та доступності оселедця. З появою майонезу на ринку, господині почали використовувати його в рибному вінегреті, створивши таким чином новий салат.
У кулінарному виданні 1971 року один з рецептів пропонував укладати традиційні інгредієнти шарами, при цьому верхній шар з буряка покривали тертим білком, що символізував сніг. Цей салат отримав назву "Оселедець під сніговою шубкою". З часом "шубка" трансформувалася в просто "шубу" і втратила свою первісну білосніжність. Проте, це ніяк не вплинуло на смакові якості страви, і вона й досі залишається улюбленою для багатьох.
Ми вже ділилися порадами, як покращити смак салату "Шуба" за допомогою додаткових інгредієнтів.