Новини України та світу

Чому українці знову їдуть під обстріли російських ракет: волонтер розкриває причини проблеми внутрішньо переміщених осіб.

Переселенці не знаходять потрібної роботи та не мають грошей на дорогу оренду житла.

У соціальних мережах активно обговорюють новину про повернення громадян до своїх домівок у прифронтові регіони України. Ба більше, дехто з українських політиків заявляє, що українці масово повертаються на території, які вже тимчасово окуповані ворогом.

Народний депутат Максим Ткаченко викликав здивування своєю заявою про те, що близько 150 тисяч українців повернулися на території, які перебувають під окупацією, оскільки не змогли знайти роботу чи житло на контролюваних Україною землях. Однак згодом політик відкликав свої слова.

Ірина Верещук, заступник керівника Офісу президента, спростувала заяву депутата про те, що тисячі українців повертаються на території, які тимчасово окуповані.

Заступниця керівника Офісу Президента спростувала інформацію про тисячі внутрішньо переміщених осіб, які повертаються на тимчасово окуповані території, назвавши це неправдою та спробою привернути увагу.

"Все, що держава зобов'язується виконати відповідно до закону, вона намагається реалізувати. Можливо, цього недостатньо, але враховуючи, що в нас триває війна, ресурси країни обмежені. Проте це не виправдовує виїзд у зону ворожої окупації. Я ніколи не повірю, що тисячі українців залишають свої домівки та їдуть до російської окупації через брак 2-3 тисяч гривень щомісяця державної підтримки. Так, держава не в змозі надати кожному переселенцю квартиру. Але існує можливість отримати тимчасове житло. Так, ми не можемо забезпечити всіх переселенців такою ж роботою з такими ж зарплатами, як це було раніше, адже ми в умовах війни. Але для тих, хто готовий працювати, можливості знайдуться," - зазначила Ірина Верещук на своїй сторінці в соціальних мережах.

Тема внутрішньо переміщених осіб (ВПО) дуже важка. Йдеться про приблизно 4,5 мільйона громадян, які мають статус ВПО. Це люди, які через російську агресію втратили практично все - роботу, житло, більшу частину майна.

Волонтери не відкидають можливості, що жителі прифронтових територій можуть повертатися до своїх домівок, проте це навряд чи стане поширеним явищем.

Це можуть бути особи, які не змогли знайти роботу на територіях, контрольованих Україною, і не отримали адекватної державної підтримки. Маючи більш-менш збережене житло в таких областях, як Херсонщина, Сумщина чи Донеччина, вони вирішують повернутися туди, незважаючи на ризики, пов'язані з постійними обстрілами з боку російських військ.

За словами волонтера Юрія Фанигіна, людей, які повертаються у прифронтові регіони не багато, але вони є. Восени та влітку ситуація була різною - хтось від'їжджав з Херсонщини, а хтось навпаки повертався додому з інших областей України, де отримав тимчасовий прихисток. Інша справа Донбас, на Покровському напрямку взагалі всі лише виїжджали з цього регіону через наступ росіян.

"Від колег я дізнався про деякі випадки, коли люди повертаються до прифронтових міст і сіл, але це, швидше, винятки. Також існує безліч історій про те, як українці повертаються до окупованого Маріуполя, але я не можу судити про їхню достовірність. За десять років війни на державному рівні так і не була створена ефективна система гуманітарної підтримки для внутрішньо переміщених осіб. Мова йде про їхню інтеграцію в суспільство, забезпечення житлом, роботою, належними умовами життя та ставленням до переселенців. Тож не варто дивуватися, що люди повертаються в небезпечні зони," - зазначає волонтер Юрій Фанигін в інтерв'ю ТСН.ua.

Співрозмовник впевнений, що державні інституції не приділяють достатньої уваги інформаційній складовій у цій сфері.

"Уявіть ситуацію, коли людина залишилася без даху над головою та роботи. Місце, де вона провела більшу частину свого життя, зруйноване. Внаслідок цього вона пережила серйозну моральну та психологічну травму і опинилася на самоті зі своїми труднощами. На новому місці її не помічають, або ще гірше – очікують від неї вдячності. Як діяти в такій ситуації? Перше, що спадає на думку, – це повернутися назад, до знайомого дому, якщо він ще вцілів", - ділиться думками Юрій Фанигін.

Волонтер додає, що Україна отримує багато допомоги від іноземних гуманітарних організацій. А от від держави досі немає комплексного підходу до вирішення усіх наявних проблем з ВПО. Та підкреслює, що подолання гуманітарної катастрофи через війну, у нас досі вирішується за рахунок ініціативних людей - волонтерів, гуманітарних фондів, міжнародних організацій.

Сьогодні я став свідком черги за продуктами, гуманітарними та гігієнічними наборами в одному з благодійних фондів. У ній стояли люди, які мають статус внутрішньо переміщених осіб. Варто зазначити, що обсяги цієї допомоги зменшилися через труднощі з доставкою гуманітарних вантажів в Україну. Людям важко знайти житло в нових містах, оскільки ціни на оренду є надзвичайно високими, а знайти роботу з адекватною оплатою - ще складніше. Хоча державна служба зайнятості повідомляє про велику кількість вакансій, реальність виглядає зовсім інакше. Ситуація дуже непроста, і я вважаю, що державі варто звернути увагу на цю проблему та почати її вирішення, - ділиться волонтер.

Раніше ТСН.ua повідомляв, що українці активно повертаються до окупованого Маріуполя: що стало причиною цього явища.

Также ознакомьтесь с:

Постійна підготовка до конфлікту: як виглядатиме життя в Україні після війни та які небезпеки несе в собі старіння населення.

Які наслідки можуть очікувати українську молодь у разі перемоги Росії у війні: демограф виступив із тривожними прогнозами.

Читайте також