Брак кваліфікованих працівників. У яких галузях ринку праці спостерігається найбільша потреба у спеціалістах?
Протягом тривалого періоду в Україні на ринку праці спостерігається брак "робочої сили". Цей дефіцит стався на фоні повномасштабної війни, що призвела до масової міграції населення та мобілізації чоловіків у Збройні сили.
За даними Державної служби зайнятості (ДСЗ), на 1 грудня 2024 найбільш затребуваними залишаються кваліфіковані робітники з інструментом. Кількість вакансій у цій категорії суттєво перевищує кількість шукачів (12,8 тис. проти 9,6 тис.).
На платформі Work.ua у минулому місяці лідируючі позиції за числом вакансій знову зайняли "Робочі спеціальності у виробництві", з показником у 19,5 тисячі відкритих позицій.
Аналітики відзначають, що в цій категорії кількість пропозицій знизилася на 7% у порівнянні з жовтнем. Загалом, у листопаді спостерігається зменшення числа вакансій на порталі. Єдиним винятком стала сфера "Охорона та безпека", де зафіксовано зростання пропозицій, зокрема для таких спеціальностей, як поліцейські, оператори дронів, командири відділень, обслуговуючий персонал взводу, зв'язківці та мінометники.
На промислових виробництвах у дефіциті спеціалісти, які мають навички роботи з певними типами устаткування.
На 1 грудня в Державній службі зайнятості було оголошено 600 вакансій для електрогазозварників, тоді як кількість кандидатів на цю посаду становила лише 299 осіб.
Скриншот с сайта dcz.gov.ua
Популярними на ринку праці є наступні робітничі професії:
Роботодавці акцентують увагу на досвіді, відповідній кваліфікації, здатності працювати з різними видами обладнання та вмінні інтерпретувати технічні креслення.
Серед основних вимог - наявність досвіду роботи з конкретними верстатами з числовим програмним керуванням, знання спеціалізованих програм (СAD, CAM), а також здатність інтерпретувати технічні креслення.
Виконання фрезерних робіт, обробка комплексних форм деталей на універсальних верстатах та з числовим програмним управлінням. Наявність досвіду роботи є обов'язковою вимогою, а також вміння інтерпретувати креслення.
У транспортній галузі також спостерігається дефіцит кадрів. Кількість відкритих вакансій перевищує кількість шукачів у таких спеціальностях:
Пропонують роботу на грузових авто, громадському транспорті, тому обов'язкова наявність відповідного водійського посвідчення та досвід водіння.
Посада "вантажника" на складах передбачає виконання завдань, пов'язаних із розвантаженням, транспортуванням та організацією вантажів.
Скриншот с сайта dcz.gov.ua
До основних завдань належатиме транспортування пасажирів за допомогою міського електротранспорту. Серед ключових вимог: знання правил дорожнього руху, навички з'єднання тролейбусів, а також підготовка транспорту перед виїздом на маршрут.
Окремі вакансії передбачають попереднє навчання, тому роботодавці готові брати людей без досвіду.
Наприклад, у столиці України, Києві, водіям-учням пропонують зарплату в розмірі 8 тисяч гривень протягом 4,5 місяця навчання, тоді як водії з досвідом можуть розраховувати на заробіток у 19 тисяч гривень.