День пам'яті, тріумфу чи злагоди? Яке значення має 8 травня в Україні?
8 травня в Україні набуває нового змісту, як день історичної памʼяті, національної гідності та остаточного відриву від радянського спадку. Замість парадів та мілітарного культу перемоги відтепер це день вшанування жертв і осмислення історії без пропагандистських спотворень.
З 2016 до 2023 року в Україні це був День памʼяті та примирення - формулювання, що мало на меті об'єднати жертв війни незалежно від того, по яку сторону фронту вони були. Та нова концепція - День памʼяті та перемоги над нацизмом ще чіткіше окреслює сенс. OBOZ.UA розповідає про історію пам'ятної дати.
Яке святкування відбувається 8 травня у світі?
У більшості країн Європи, а також у США, 8 травня - це День Перемоги над нацизмом. Саме цього дня в 1945 році в Берліні було підписано Акт про беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини. Після довгих років боїв, знищення і геноциду, мільйони людей вийшли на вулиці, щоби відзначити кінець війни. Але навіть у ці дні святкування поєднувалося з болем - надто високою була ціна миру.
Як в Україні святкують 8 травня?
Україна продовжує трансформувати своє розуміння історичної спадщини. Якщо раніше в пострадянському просторі переважав 9 травня, що відзначався як День перемоги в радянському дусі з урочистими парадами і емоційними промовами, то з 2023 року Україна офіційно святкує 8 травня як День пам'яті та перемоги над нацизмом.
Це рішення закріплене законом, підписаним Президентом Володимиром Зеленським у 2023 році. Сьогодні 8 травня в Україні - це не свято тріумфу, а день шани, день згадки про мільйони українців, які загинули на фронтах, в окупації, в таборах, під час депортацій та репресій.
День пам'яті чи День перемоги
Сталий радянський ритуал святкування 9 травня акцентував увагу на тріумфі над ворогом, часто ігноруючи його гіркі аспекти - угоду Молотова-Ріббентропа, активну участь СРСР у розпалюванні конфлікту, масові репресії, відновлення ГУЛАГів та обмеження свободи. Для мільйонів українців завершення війни не стало моментом визволення - на зміну нацизму прийшов новий режим тоталітаризму.
Натомість європейська традиція 8 травня - це про людський вимір війни. Це день не парадів, а квітів на могилах. День, коли згадують не лише героїзм, а й трагедію. Саме цього підходу дотримується Україна, формуючи власну культуру памʼяті.
Чи буде день відпочинку?
Згідно з новим законодавством, 8 травня стало офіційним святковим днем в Україні. Однак, через введений воєнний стан всі додаткові вихідні скасовані. Отже, у 2025 році, коли 8 травня випадає на четвер, цей день залишиться робочим. Приватні підприємства мають можливість самостійно вирішувати питання про вихідний, але в цілому ця дата залишається звичайним робочим днем під час дії воєнного стану.
Раніше OBOZ.UA розповідав, як в Україні розвіюють радянські наративи щодо 9 травня.