Сотні мільярдів підтримки для Києва. Які ще ініціативи готують у НАТО?

На ювілейному 75-му саміті НАТО у Вашингтоні союзники зобов'язалися надати Україні військову допомогу в розмірі 40 мільярдів євро щорічно. Проте вже в тому ж році вони перевершили свої прогнози, і загальна сума зобов'язань у сфері військової підтримки сягнула понад 50 мільярдів євро на 2024 рік. У свою чергу, генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Марк Рютте на саміті в Гаазі зазначив, що за короткий проміжок часу в першій половині 2025 року європейські країни та Канада мають намір виділити Україні військову допомогу на суму 35 мільярдів євро, а за деякими прогнозами - навіть на 40 мільярдів. Чи свідчить це про те, що загальна сума зобов'язань у 2025 році досягне 70 мільярдів?
У НАТО, принаймні офіційно, не готові озвучувати такі прогнози, незважаючи на професійну схильність до планування, як середньострокового, так і довгострокового. На даний момент, за інформацією представників Альянсу, плани військової підтримки України охоплюють щонайменше десятирічний період і враховують незворотність її майбутнього членства в НАТО, що підтверджено висновками Вашингтонського саміту.
"Ми працюємо над відповідністю української армії стандартам НАТО, над удосконаленням українських оборонних структур, збройних сил, інститутів, над їхнім підходом до бюджетування, програмування", - розповіла кореспондентці DW високопосадовиця НАТО в кулуарах саміту у вівторок, 24 червня.
"Ми також докладаємо зусиль для того, щоб Україна була повністю підготовлена, коли настане її момент вступити до Альянсу", - зазначив високопосадовець НАТО в інтерв'ю DW. Наприклад, розробляється дорожня карта, що має на меті досягнення оперативної сумісності України з Альянсом - цей план формується спільно з фахівцями НАТО, які займаються оборонним плануванням та представниками українського військового сектору.
Читайте також: Зеленський о санкциях против России: Ключевым фактором является высокая ценовая планка на нефть.
Представники НАТО відмовилися називати суми прогнозованої допомоги Україні, зазначивши, що наразі головне завдання - щодня забезпечувати обороноздатність України в її боротьбі за виживання. Цим займається Контактна група з питань оборони України з 50 країн або, як її називають, "формат Рамштайн", що збирається раз на місяць тепер уже під егідою не США, а Німеччини та Великобританії. "Це величезна допомога, і це наш головний пріоритет", - наголосив міністр оборони України Рустем Умєров, виступаючи на "Публічному форумі НАТО" в Гаазі 24 червня.
Окрім цього, активно функціонують дев'ять "коаліцій можливостей" для України в ряді напрямків, зокрема у сферах ВПС, ППО, артилерії, розмінування та бронетехніки, до яких приєдналися десятки держав. "Сьогодні Україні необхідна постійна підтримка від партнерів", - підкреслив Умєров.
Військова підтримка, яку Вашингтон зобов'язався надати Києву ще до повернення Дональда Трампа до влади, продовжує надходити і, за словами високопосадовця НАТО, вистачить більш ніж на кілька місяців. Під час правління Трампа США не обіцяли нових поставок військової допомоги Україні, проте обмін американськими розвідувальними даними з Києвом, який зупинився на короткий час у березні, тепер здійснюється без перерви, зазначив на пресконференції в Гаазі інший представник Альянсу.
Програма "Підтримка НАТО в галузі безпеки та навчання для України" (Nato Security Assistance and Training for Ukraine, NSATU), яка функціонує в німецькому Вісбадені, допомагає виявити різницю між потребами Збройних Сил України та допомогою, що надається партнерами. Вона також визначає, звідки можна отримати необхідні матеріали для їх задоволення. Як зазначила співрозмовниця DW, "Україна має безліч потреб, тому ми завжди можемо знайти можливості для розвитку. 35 мільярдів – це хороший початок, але важливо не лише підтримувати цей рівень, а й розширити фінансування".
Читайте також: Зеленський закликає партнерів: Підвищте свої інвестиції в оборонну промисловість.
За її словами, лише після припинення вогню у війні РФ проти України НАТО зможе сформувати оцінку, розробити довгострокову стратегію і спланувати, скільки ЗСУ потрібно військових для запобігання потенційному нападу в майбутньому, і як фінансувати цю армію нового покоління. "І хоча ще рано говорити про майбутні суми, союзники продовжать підтримувати Україну, доки її армія не стане такою стримувальною силою, якої потребує і сама країна, і Альянс", - запевнила високопосадовиця НАТО.
На цей раз, на відміну від зустрічі в Вашингтоні, союзники не беруть на себе конкретних зобов'язань щодо фінансування України. Проте в підсумковій декларації, що буде ухвалена після переговорів, буде підтверджено прагнення держав-членів НАТО збільшити витрати на оборону і безпеку до п'яти відсотків від їхнього ВВП. Наразі, варто зазначити, що ця норма становить два відсотки, і всі країни Альянсу вперше досягли цього показника перед Гаазьким самітом.
Союзники домовилися, що до цих п'яти відсотків буде включена також військова підтримка України. "Ви зможете помітити важливі формулювання, що стосуються України, включаючи зв'язок витрат на оборону до 2035 року із ситуацією в Україні та необхідність продовження боротьби з боку України. Це є чітким зобов'язанням союзників", - зазначив Марк Рютте на пресконференції напередодні відкриття саміту.
Непосредня залежність між витратами на оборону країн НАТО та військовою підтримкою України свідчить про те, наскільки глибоко безпека України інтегрована в нашу власну безпеку, зауважила одна з високопрофільних представниць НАТО.
Однак, у цьому комюніке не буде згадано про вступ країни до Північноатлантичного альянсу, як повідомили кілька дипломатичних джерел DW.