Новини України та світу

Єдиний соціальний внесок для фізичних осіб-підприємців: хто і яку суму повинен сплачувати з 2025 року, а також хто має право на пільги.

З 1 березня 2022 року, у зв'язку з російською агресією, українські органи влади запровадили період пільг для фізичних осіб-підприємців, звільнивши їх від сплати єдиного соціального внеску. Під час воєнного стану ФОПи мали можливість не вносити ЄСВ. Однак у проекті державного бюджету на 2025 рік ця пільга була скасована, що призведе до обов'язкової сплати соціального внеску практично всіма підприємцями.

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – це обов'язковий платіж, який зобов'язані сплачувати всі роботодавці та особи, що працюють на себе. Ці кошти використовуються для фінансування Пенсійного фонду, медичних послуг, виплат по безробіттю та компенсацій у разі травм на виробництві. У зв'язку з тривалою війною, фізичним особам-підприємцям (ФОП) надано можливість тимчасово не сплачувати ЄСВ протягом дії воєнного стану, а також протягом року після його завершення.

На сьогоднішній день підприємці зобов'язані сплачувати лише єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за своїх найманих працівників, який становить 22% від мінімальної заробітної плати для звичайних співробітників та 8,41% для працівників з інвалідністю. Якщо фізична особа-підприємець (ФОП) не сплачує ЄСВ за себе, їй не зараховується пенсійний стаж. Це означає, що протягом воєнного стану та протягом року після його завершення підприємці звільнені від штрафів і пені за несплату ЄСВ. Крім того, від них не вимагається подавати додаток по ЄСВ до річного звіту.

Але в державному бюджеті на 2025 рік вказано, що ця пільга скасовується, тому повертається обов'язкова сплата ЄСВ для самозайнятих осіб і ФОПів на спрощеній та загальній системі оподаткування. Хоча в прикінцевих положеннях закону зберігається опція щодо можливості не сплачувати ЄСВ. Таким чином, скасування пільги по ЄСВ буде діяти протягом наступного року, а у 2026 році її можуть знову повернути, якщо вдасться скоротити дефіцит Пенсійного фонду.

Згідно з новими законодавчими змінами, було оновлено максимальну базу для нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ). Це означає, що тепер максимальна сума доходу, з якої сплачується внесок у розмірі 22%, становить 15 мінімальних зарплат, що еквівалентно 120 тис. грн (15 х 8 тис. грн). Таким чином, максимальна сума ЄСВ, яку можна сплачувати щомісяця, тепер дорівнює 26,4 тис. грн, що в річному обчисленні складає 316 тис. грн.

Однак, з 2025 року базу нарахування ЄСВ підняли до 20 мінімальних зарплат - до 160 тис. грн. Таким чином, максимальна сума єдиного соціального внеску складе 35,2 тис. грн на місяць. У річному вимірі ФОП сплатить 422 тис. грн.

Ці зміни важливі для кількох категорій платників податків. Зокрема, для роботодавців, які нараховують офіційну високу заробітну плату - понад 160 тис. грн. Також цей ліміт враховуватимуть ФОПи на загальній системі, які платять ЄСВ з прибутку.

ФОПи всіх груп сплачують єдиний соціальний внесок за ставкою 22%. Однак підприємець самостійно обирає суму (базу нарахування), з якої відраховуватиме внесок. Ця сума не може бути меншою за мінімальну зарплату. Якщо підприємець бажає, він може відраховувати ЄСВ з більшої суми.

Станом на 1 січня 2024 року, розмір мінімальної заробітної плати становив 7100 гривень. Відповідно, фізичні особи-підприємці сплачували 22% від цієї суми, що дорівнює 1562 грн на місяць, 4686 грн за квартал або 18 744 грн на рік. З квітня 2024 року мінімальна заробітна плата була підвищена до 8000 грн, тому починаючи з третього кварталу (липень-вересень) підприємці зобов'язані сплачувати 1760 грн щомісяця, 5280 грн за квартал або 21 120 грн на рік.

Зважаючи на те, що станом на 1 січня 2025 року мінімальна зарплата буде зафіксована на рівні 8000 грн, фізичні особи-підприємці першої, другої та третьої груп оподаткування зобов'язані сплачувати не менше 1760 грн єдиного соціального внеску щомісячно.

ФОПи зобов’язані сплачувати не менше 1760 грн єдиного соціального внеску щомісяця (зображення: freepik.com)

Ключовий момент: у випадку, якщо Президент України затвердить законопроект про підвищення податків (законопроект №11416-д), то у 2025 році податкові зобов’язання для фізичних осіб-підприємців суттєво зростуть.

Приклади податкових платежів для різних груп ФОПів (у разі підвищення податків)

ФОП I групи: у 2024 році сплачували 302,80 грн єдиного податку. У 2025 році сплачуватимуть 302,80 грн ЄП, 800 грн військового збору (10% від мінімалки) і 1760 грн ЄСВ.

ФОП II групи: єдиний податок зросте з 1420 грн у 2024 році до 1600 грн у 2025-му. Додатково сплачуватимуть 800 грн військового збору та 1760 грн ЄСВ.

ФОПи третьої групи: раніше вони сплачували 5% єдиного податку від свого обороту, а з 2025 року до цього додасться 1% військового збору та обов'язковий внесок у розмірі 1760 грн на ЄСВ.

У наступному році також відбудуться зміни в лімітах обороту для фізичних осіб-підприємців, хоча вони не будуть надто значними. Нагадуємо, що це максимальна сума доходу, яку підприємець може отримати протягом року, щоб залишитися на спрощеній системі оподаткування. Якщо ж доходи перевищують ці встановлені ліміти, підприємцю доведеться перейти на загальний режим оподаткування або змінити свою групу.

Отже, обмеження повинні бути змінені наступним чином:

У випадку, якщо фізична особа – підприємець не виконає повну сплату єдиного соціального внеску до 20 числа місяця, що йде за кварталом, за який здійснюється сплата, йому буде нараховано штраф. Якщо останній день сплати випадає на вихідний, то платіж необхідно здійснити вже 18 або навіть 17 числа.

У випадку запізнілої оплати застосовуються такі санкції:

Враховуючи, що на 2025 рік мінімальний ЄСВ для ФОПів становить 5280 грн за квартал, то одноразовий штраф дорівнює 1056 грн, а також 5,28 грн щодня до погашення прострочення.

На даний момент усі фізичні особи-підприємці мають можливість не сплачувати єдиний соціальний внесок. Однак, починаючи з 2025 року, ця можливість буде доступна лише для шести категорій ФОПів.

Перша категорія - ФОПи на загальній системі оподаткування, які не здійснюють діяльність або не отримують прибуток, з якого мають сплачувати ЄСВ. Вони повинні подати декларацію з нульовим доходом за рік. Пільга зі сплати ЄСВ діє для них з 1 січня 2021 року.

Друга категорія - ФОПи, зареєстровані на тимчасово окупованих територіях.

Третя категорія охоплює підприємців, які мають основне місце роботи, де їхній роботодавець вносить єдиний соціальний внесок (ЄСВ) з мінімальної заробітної плати. У цьому випадку вважається, що страховий внесок вже сплачено. Дана пільга почала діяти з 1 січня 2021 року.

Четверта категорія - пенсіонери за віком або за вислугою років.

П'ята категорія - особи з інвалідністю будь-якої групи.

Шоста категорія включає фізичних осіб-підприємців (ФОП) та самозайнятих осіб, що займаються незалежною професійною діяльністю. Це ті, хто поєднує підприємницьку діяльність з професійною практикою, наприклад, адвокатура або нотаріат. Вони зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) лише один раз, обираючи один з двох варіантів: як ФОП або як самозайнята особа.

Варто зазначити, що єдиний соціальний внесок подається разом з річною податковою декларацією лише раз на рік. Це може бути або декларація про майновий стан, або декларація щодо сплати єдиного податку. У випадку, якщо підприємець вирішує закрити ФОП, він зобов'язаний подати звіт з ЄСВ разом із ліквідаційною декларацією.

У разі переходу на іншу систему оподаткування звіт з ЄСВ подається разом із останньою декларацією за попередньою системою. Надалі звітувати про єдиний соціальний внесок потрібно вже за новими правилами.

Читайте також