Новини України та світу

Приготування до можливого тривалого конфлікту з НАТО: аналітики ISW пояснили основні наративи Кремля, пов'язані з парадом 9 травня.

У Росії продовжують зусилля з подальшої мілітаризації суспільства в довгостроковій перспективі, ймовірно готуючись до потенційного майбутнього затяжного конфлікту з НАТО. Для цього офіційні особи Кремля поширюють наративи, які неодноразово використовували для виправдання вторгнення в Україну.

Це проглядається в заявах путінських поплічників щодо параду на 9 травня, в яких вони традиційно обмовляли Європу та НАТО. На це звернув увагу Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).

Так, 20 квітня росЗМІ поширили відповідь міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова щодо рекомендації Єврокомісії європейським лідерам утриматися від участі у військовому параді в Москві 9 травня. Йдеться про так званий день перемоги, що є головним "патріотичним" святом РФ, коли росіяни вшановують "внесок СРСР" у в перемогу над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні, яку в Росії називають великою вітчизняною.

Отже, Лавров висловив звинувачення на адресу Європейського Союзу, стверджуючи, що він нібито сприяє розповсюдженню "неонацистських ідей" у Європі. Він також підкреслив, що Росія "зробить все можливе, щоб ця ідеологія не змогла піднятися", а також "раз і назавжди покладе край нацизму".

"В ISW зазначили, що висловлювання Лаврова відображають тривалі спроби Кремля підкреслити роль Радянського Союзу у перемозі над нацистською Німеччиною, а також поширювати більш загальні міфи про Другу світову війну, при цьому насміхаючись над Європою та НАТО."

За інформацією експертів, ці дії агресора мають на меті посилити негативні настрої серед російського населення та сприяти формуванню підтримки мілітаризації в суспільстві на тривалий час.

Раніше Кремль використовував міфи про Другу світову війну, щоб переконати російських громадян у тому, що їхні зростаючі соціальні та економічні втрати, пов'язані з війною проти України, "можуть сприяти здобуттю перемоги".

Окрім того, російський лідер Володимир Путін та інші високопрофесійні представники Кремля регулярно вживають невизначений термін "денацифікація" для обґрунтування зміни політичного режиму в Україні та створення проросійського уряду. Путін також наводив аргумент, що нібито "нацисти" контролюють українську владу, щоб виправдати своє широкомасштабне військове вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Кремль все частіше застосовує ту ж стратегію, яку раніше використовував проти України, щодо Фінляндії та інших колишніх радянських республік, таких як Естонія та Молдова. Це робиться для легітимізації його спроб контролювати незалежні нації та створення інформаційного фону для потенційної агресії Росії проти НАТО, - зазначили експерти з ISW, аналізуючи наративи країни-агресора.

Як раніше повідомляло OBOZ.UA, президент Сербії Александар Вучич оголосив про свій намір взяти участь у параді в Москві 9 травня, незважаючи на значний тиск з боку Європейського Союзу. Аналогічне рішення висловив і прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо.

Читайте також