Новини України та світу

"Хезболла" аналізує пропозицію щодо угоди про припинення вогню, надіслану Ізраїлем і США, повідомляє CNN.

Ліванський чиновник, який добре обізнаний з ходом переговорів, повідомив, що в четвер увечері, 14 листопада, американський посол у Лівані Ліза Джонсон передала цю ініціативу уряду країни.

Влада має "оптимістичний настрій" щодо можливості отримання згоди від "Хезболли" на запропоновані умови угоди і сподівається на офіційний відповідь на останню пропозицію в понеділок.

"Дипломатичні зусилля зараз у вогні", - сказало джерело видання.

У суботу, 16 листопада, ввечері інше ліванське джерело повідомило CNN, що в Бейруті відбуваються широкі дискусії між політичними діячами щодо американської ініціативи.

Остання ініціатива, яку посол Джонсон озвучила спікеру парламенту Лівану Набіху Беррі, що має тісні зв'язки з "Хезболлою", стала першим пропозиційним кроком США та Ізраїлю після переговорів про тимчасове припинення вогню, які відбулися в кінці вересня. Однак ці зусилля були зірвані, коли Ізраїль здійснив ліквідацію лідера "Хезболли" Хасана Насралли внаслідок потужного нападу в південному передмісті Бейрута.

Два співрозмовники, які беруть участь у переговорах, повідомили CNN, що основною перешкодою залишається питання, як примусити "Хезболлу" залишити південний Ліван, а також, чи буде готова армія Лівану до активнішої участі в цій ситуації.

За інформацією першого високопосадовця з Лівану, план, запропонований Сполученими Штатами та Ізраїлем, має на меті встановлення 60-денного періоду припинення вогню і служить основою для розробки більш тривалого миру. Він зазначив, що терміни узгоджуються з умовами Резолюції ООН 1701, яка завершила конфлікт між Ліваном та Ізраїлем у 2006 році. Згідно з цією резолюцією, єдиними збройними силами в регіоні на південь від річки Літані повинні бути ліванські військові та миротворці ООН.

У рамках цієї пропозиції передбачається, що ізраїльські наземні сили, які знаходяться на півдні Лівану з кінця вересня, повинні відійти за межі міжнародно визнаного кордону між Ліваном та Ізраїлем.

"Основна увага в пунктах приділяється механізму реалізації та ролі збройних сил Лівану в виконанні резолюції 1701 на південь від річки Літані", - зазначив посадовець, підкресливши, що документ також охоплює питання контрабандних шляхів через міжнародні кордони держави.

Один з ліванських чиновників, знайомих із перебігом переговорів про припинення вогню, повідомив CNN, що новообраний президент США Дональд Трамп підтримав переговори, які ведуться під керівництвом спеціального посланника адміністрації Байдена в Лівані Амоса Хохштейна.

За словами американських та ізраїльських джерел, американські чиновники продовжують домагатися укладення угоди про припинення вогню між Ізраїлем та "Хезболлою" в Лівані. Наближені до Трампа люди дали зрозуміти представникам адміністрації, що він не буде намагатися зірвати поточні зусилля.

Питання про терміни завершення угоди досі залишаються відкритими. Сучасні американські представники стверджують, що угода знаходиться на фінішній прямій, проте деякі ізраїльські чиновники повідомили новообраному президенту та його оточенню про намір запропонувати новій команді Трампа припинення вогню у вигляді раннього "подарунка". Водночас інші ізраїльські посадовці дали зрозуміти адміністрації Джо Байдена, що прагнуть до швидкого укладення угоди.

Відомий як "Закон Логана", цей акт забороняє новообраному президентові брати участь у політичних справах США, перш ніж він офіційно вступить на посаду. Це включає в себе заборону на ведення переговорів з іноземними урядами, які мають конфлікти з США. Команда, що відповідає за перехід Трампа, ознайомлена з положеннями цього закону.

Проте деякі сучасні американські посадовці вказують на те, що Трамп, ймовірно, не прагне, щоб його сприймали як лідера, який тисне на Тель-Авів одразу після свого вступу на пост. Таким чином, існує спільний інтерес якомога швидше знайти вирішення проблеми на північному кордоні Ізраїлю.

Читайте також