Новини України та світу

Іран прагне отримати запевнення, що Трамп не відмовиться від майбутньої "ядерної угоди" - Reuters.

Іран повідомив США про свою готовність прийняти деякі обмеження на збагачення урану, покликані ускладнити розробку атомної бомби. Водночас Тегеран хоче гарантій того, що президент Дональд Трамп більше не вийде з ядерної угоди.

Цю інформацію було озвучено під час першого раунду переговорів між Іраном та США, що проходили минулого тижня в Омані, як повідомляє агентство Reuters з посиланням на свої джерела. Другий етап переговорів заплановано на суботу, 19 квітня, у Римі, всього через тиждень після першої зустрічі, яку обидві сторони оцінили як позитивну.

Анонімний високопосадовець з Ірану заявив, що "червона лінія", окреслена Верховним лідером аятолою Алі Хаменеї, не підлягає порушенню в процесі переговорів.

Ці "червоні лінії" означають, що Іран ніколи не погодиться демонтувати свої центрифуги для збагачення урану, повністю припинити збагачення або скоротити кількість збагаченого урану, що зберігається, до рівня нижче рівня, узгодженого в угоді 2015 року, від якого відмовився Трамп, сказало джерело.

Крім того, за інформацією представника уряду, Тегеран не має наміру проводити переговори про свою ракетну програму, оскільки вважає її питанням, що не підлягає обговоренню в рамках жодної ядерної угоди.

"В процесі непрямих переговорів в Омані Іран усвідомив, що США не зацікавлені в повному припиненні ядерної програми Ірану. Це може стати спільною основою для початку відкритих переговорів між Іраном та Америкою," - повідомило джерело.

Представник влади зазначив, що Тегеран раніше висловив готовність до співпраці з Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ), яке він вважає "єдиним прийнятним учасником у цьому процесі". Це співробітництво має на меті надати запевнення про мирний характер ядерних програм Ірану.

Згідно з інформацією, міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі повідомив представникам США, що для налагодження співпраці Вашингтон повинен терміново скасувати санкції, що стосуються нафтової та фінансової галузей Ірану.

Як відомо, Дональд Трамп, який у 2018 році відновив кампанію "максимального тиску" на Тегеран під час свого першого терміну, скасував ядерну угоду 2015 року між Іраном та шістьма світовими державами (США, Великою Британією, Росією, Китаєм, Францією та Німеччиною) і знову запровадив жорсткі санкції.

Протягом останніх років Тегеран систематично перевищував встановлені в угоді 2015 року обмеження у своїй ядерній програмі, що мало на меті ускладнити процес створення атомної зброї.

Екс-президент США Джо Байден, чия команда безрезультатно працювала над відновленням угоди 2015 року, не змогла виконати вимогу Ірану про надання гарантій, що жодна наступна адміністрація США не відмовиться від цієї угоди, повідомляє Reuters.

Як ідеться у статті, Тегеран підійшов до переговорів з обережністю, скептично ставлячись до можливості укладання угоди та з підозрою ставлячися до Трампа, який неодноразово погрожував бомбардувати Іран, якщо той не зупинить свою програму збагачення урану, яку називає мирною.

Хоча і Тегеран, і Вашингтон заявляють, що мають намір продовжувати дипломатичні переговори, їхні позиції з питання суперечки, яка триває вже понад 20 років, як і раніше, далекі одна від одної.

У п'ятницю Іран заявив, що досягнення угоди зі США можливе, якщо Вашингтон "продемонструє серйозність намірів і не висуватиме нереалістичних вимог".

Головний представник США на переговорах Стів Віткофф повідомив у своєму пості в соцмережі X у вівторок, що для досягнення угоди з Вашингтоном Іран має "зупинити процес збагачення урану".

Читайте також