Коли в Україні можливе підвищення тарифів на комунальні послуги: прогноз Національного банку України

Зростання цін на енергоносії сприятиме посиленню інфляційного тиску та викликатиме необхідність у підвищенні державних субсидій для громадян.
Національний банк України очікує, що тарифи на житлово-комунальні послуги можуть зазнати поступових змін у найближчі роки. Однак конкретні терміни та деталі цих коригувань залишаються невизначеними, що створює ризики для прогнозування інфляції. Цю інформацію наводить Інфляційний звіт регулятора.
"Очікується, що в поточному році чинні тарифи на газ, опалення і постачання гарячої води не переглядатимуться. Проте складний стан в енергетиці та фіскальна консолідація, імовірно, зумовлять поступове коригування цих тарифів у наступних роках", - йдеться у документі.
Зокрема, передбачається, що з 2026 року почнеться поетапне наближення тарифів до економічно обґрунтованих рівнів. Однак невизначеність щодо термінів та масштабів змін у енергетичних тарифах створює значний ризик для прогнозування інфляції.
В НБУ зазначають, що подальше відтермінування рішень щодо підвищення тарифів зумовить нижчу інфляцію, але накопичуватиме квазіфіскальні дисбаланси і погіршуватиме фінансовий стан державних енергокомпаній. Водночас зростатимуть ризики нестабільності на енергоринку, погіршуватиметься інвестиційний потенціал галузі, а ціновий тиск лише відкладатиметься на майбутнє.
"Натомість достатньо швидке та суттєве підвищення вартості енергоносіїв для усунення дисбалансів у енергетичному секторі посилить інфляційний тиск у відповідному періоді та зумовить потребу в збільшенні субсидій для населення", - зазначає регулятор.
Раніше УНІАН повідомляв про можливість для українців повністю або частково списати свої борги за комунальні послуги в умовах війни. Адвокат юридичної компанії "Де-Юре" Владислав Мартинчук зазначив, що на територіях, де тривають бойові дії, діють певні пільги. Зокрема, відсутні штрафи за несплату комунальних послуг, тобто пеня не нараховується.
Крім того, мешканцям районів, де тривають бойові дії, не можуть припиняти надання комунальних послуг, навіть якщо вони не здійснюють оплату. Такі особи не можуть бути примусово змушені погашати свої борги.