Кран закрито. Україна призупинила транспортування російського газу до Європейського Союзу та Молдови.
Транзит російського газу через Україну в Європу та Молдову зупинено після завершення контракту НАК "Нафтогаз" з "Газпромом". Які наслідки можуть бути для ЄС, України та Молдови, розбирався спецкор РБК-Україна Юрій Дощатов.
Зміст:
- П'ять років контракту в числових показниках
Словаччина і Угорщина все ще мають надію на здійснення транзитних перевезень.
- Транзиту не буде попри умови угоди про асоціацію з ЄС
- Наслідки для України, ЄС і Молдови
Сьогодні, 1 січня 2025 року поставки природного газу з Росії через Україну до країн Європи та Молдови припинилося. Це підтверджується даними Оператора ГТС. О 7-й ранку за київським часом було "перекрито крани" як на вхід російського газу на кордоні України в Росією, так і на його вихід на кордоні України з Словаччиною. Таким чином, завершив дію 5-річний транзитний контракт між НАК "Нафтогаз України" та "Газпромом", укладений 30 грудня 2019 року.
Це був другий в історії україно-російських відносин комерційний транзитний контракт, після 11-річного (2009-2019) контракту від 2008 року. 16 років тому угоду підписували в Москві в умовах серйозного тиску країн ЄС, які майже на три тижні були позбавлені російського газу через рішення РФ перекрити транзит із 1 січня 2009 року. Тоді це сталося, оскільки не були узгоджені умови закупівлі газу Україною та його транзиту до ЄС урядами Юлії Тимошенко та Володимира Путіна.
У 2009 році постачання газу стало надзвичайно актуальним питанням для Європейського Союзу, оскільки залежність від російських енергоносіїв була значно вищою. Тоді через Україну до ЄС транспортувалося понад 100 мільярдів кубометрів газу. Натомість, у останні роки обсяги транзиту зросли до трохи більше ніж 15 мільярдів кубометрів, що становить лише 5% від загального споживання газу в ЄС.
Транзитний контракт, укладений у 2019 році, був розроблений як самостійна угода, оскільки Україна з грудня 2015 року не імпортує газ з Росії. Підписання документа відбулося дистанційно: виконавчий директор НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко підписував угоду у Відні, тоді як голова "Газпрому" Олексій Міллер - у Санкт-Петербурзі.
На практиці угода стала компромісом після поразки Росії в Стокгольмському арбітражі. Внаслідок досягнутих домовленостей "Газпром" виплатив "Нафтогазу" приблизно 2,9 мільярда доларів. У свою чергу, Україна вирішила відмовитися від усіх чинних та майбутніх судових і арбітражних позовів.
Договір містив умови постачання газу для транзиту за схемою "качай або плати", з щомісячним авансовим платежем за 65 мільярдів кубометрів газу в 2020 році, а також за 40 мільярдів у наступні чотири роки. Крім того, було передбачене продовження контракту ще на десятирічний термін.
РБК-Україна вже висвітлювало, як виконувалися зобов'язання за контрактом протягом його дії. За п'ятирічний період в Україні транспортували приблизно 148 мільярдів кубометрів газу, хоча згідно з угодою потрібно було сплатити за 225 мільярдів кубометрів, що становить близько 8,6 мільярда доларів.
У 2022 році обсяги транзиту газу зменшилися до 20,46 млрд кубометрів через призупинення постачань через ГВС "Сохранівка" в Луганській області. Українська сторона не контролювала цю станцію, але отримала підтвердження, що газ з неї викрадається на окупованих територіях. У 2023 році транзит упав до 14,65 млрд кубометрів і здійснювався лише через одну точку - ГВС "Суджа" в Курській області. На 2024 рік прогнозується, що обсяг транзиту становитиме приблизно 15,4 млрд кубометрів. "Газпром" у 2022 році відмовився змінити маршрут газу з "Сохранівки" на "Суджу" та зменшив обсяги оплати.
У НАК розцінили це невиконанням контракту і звернулися до арбітражу. Рік тому сума позову була 700 млн доларів. Зараз вона зросла, але точні цифри в "Нафтогазі" не повідомляють.
Транзит газу через територію України зупинено (зображення: GettyImages)
Доходи "Газпрому" за період дії контракту були в рази більшими. Навіть при скороченні обсягів поставок у 2023-2024 роках вони становили близько 6 млрд доларів на рік. Такі цифри наводить колишній глава Оператора ГТС України Сергій Макогон.
Припинення транзиту стало очікуваним результатом, про що в Україні говорили ще понад рік тому. У грудні 2023 року колишній голова НАК Олексій Чернишов першим зазначив це в інтерв'ю для РБК-Україна. Європейський Союз почав готуватися до зменшення обсягів постачання газу з Росії ще з 2022 року, коли було прийнято рішення повністю відмовитися від російських нафтових і газових ресурсів до 2027 року.
Колишня єврокомісарка з енергетичних питань Кадрі Сімсон неодноразово піднімала тему готовності Європейського Союзу до припинення транзиту. Її наступник, Дан Йоргенсен, також підтримує цю ініціативу. "Протягом перших 100 днів моєї роботи на посаді єврокомісара я планую представити стратегію, яка допоможе нам прискорити зменшення залежності від російського газу до 2027 року", - зазначив він, готуючись до свого вступу на посаду з 1 грудня.
Поставки альтернативного російському, скрапленого природного газу (СПГ) до ЄС останніми роками суттєво збільшили США, а основним постачальником стала Норвегія. Нещодавно глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн запропонувала новообраному президенту США Дональду Трампу ще збільшити поставки СПГ.
Багато європейських держав вже встигли знайти альтернативи постачанням газу від російського "Газпрому". Серед них можна виділити Австрію та Італію. Цікаво, що постачання газу до Австрії було зупинено за рішенням самого "Газпрому" півтора місяця тому.
Навіть Угорщина, яка на початку року піднімала питання продовження транзиту під час двосторонніх переговорів, знайшла новий шлях — через "Турецький потік". Проте Будапешт все ще покладає надії на транзит через Україну, оскільки цей маршрут є економічнішим. Нещодавно прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан повідомив, що тривають переговори з Росією та Україною щодо збереження газового транзиту. "Ми намагаємося ввести новий підхід... якщо газ, коли досягне території України, вже не буде російським, а стане власністю покупців", - зазначив він.
Що за "трюк" мав на увазі Орбан - незрозуміло. Можливо, він говорив про застосування до газу схеми, яку Угорщина вже використовує при поставках нафти через Україну. Суть її в тому, що російську нафту купує угорська компанія на кордоні, і вона надходить в Україну вже як угорський товар. І зараз так само хочуть зробити і з газом. Але такий варіант Києву не підійде.
На фоні прагнень Угорщини та Словаччини знайти оптимальні рішення для забезпечення транзиту в енергетичному секторі Європи, з’явилися чутки, що Будапешт нібито планує інвестувати в одну з російських видобувних компаній. Це дозволить газу, який транспортуватимуть через Україну, отримати статус угорського. "Поки що неясно, чи це дійсно так, але сама концепція виглядає досить оригінально", - зазначив джерело видання, знайоме з енергетичним ринком ЄС.
Навіть якщо це правда, то реалізація такого "трюку" малоймовірна. Експорт трубопровідного газу в РФ обмежений - ним може займатися лише "Газпром". Навіть "Роснефть" досі не отримала права на такі операції. Хоча, враховуючи, що газові питання в РФ вирішуються, особливо зараз, у політичній, а не в економічній площинах, жодні варіанти виключати не можна.
Наразі найбільш активні дії проявляє Словаччина, яка не зупиняється у своїх зусиллях домогтися згоди України на транзит. Братислава розглядала можливість імпорту газу з Азербайджану з подальшою поставкою через територію Росії та України. Однак, в Азербайджані немає достатніх обсягів для експорту, що означає, що газ все ж доведеться купувати у Росії. Консультації щодо нової схеми постачань тривали досить тривалий час, і навіть Україна пропонувала своє рішення - закачувати газ на зберігання з подальшим реекспортом. Проте жоден з цих варіантів не був визнаний реалістичним. Поставки газу з Азербайджану в будь-якому випадку передбачали б закупівлю у РФ, а Україна не має наміру продовжувати фінансувати агресора. Цю позицію Володимир Зеленський висловив особисто прем'єру Словаччини Роберту Фіцо 19 грудня.
Буквально за кілька днів Фіцо полетів до Москви, де обговорював із Путіним газову тему. Потім він фактично висунув ультиматум, заявивши, що в разі припинення транзиту Братислава припинить постачання електроенергії в Україну.
Словаччина і Росія обговорили транзит газу (фото: GettyImages)
Для України такі загрози не є серйозними. Якщо Словаччина, яка забезпечує 19% імпорту електроенергії, вирішить відмовитися від постачання, інші партнери, такі як Польща, Угорщина та Румунія, зможуть компенсувати цей дефіцит. У разі, якщо Угорщина також підтримує ультиматум Словаччини, це надасть Україні формальну підставу для вжиття заходів у відповідь щодо постачання нафти для нафтопереробних заводів цих двох країн, адже нафта продовжує надходити через нафтопровід "Дружба".
Поїздку Фіцо до Москви публічно засудили в деяких країнах ЄС, зокрема, в Литві, Чехії. Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що Фіцо прагне зберегти транзит дешевого російського газу, навіть якщо для цього потрібно мати справу з військовим злочинцем. У керівництві Єврокомісії утрималися від оцінок візиту, але дали зрозуміти, що не підтримують прагнення Словаччини зберегти транзит. "Зупинка транзиту через Україну 1 січня є очікуваною ситуацією, і ЄС до неї готовий", - повідомляє ІФ-Україна, посилаючись на представника ЄК.
Для підтвердження можливості продовження транзиту через територію України часом згадують умову угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Відповідно до цієї угоди, Україна зобов'язана приймати заявки від країн ЄС на резервування потужностей газотранспортної системи для транзитних потреб.
Але з 1 січня ця умова буде незастосовною, оскільки в перший день 2025 року спливає термін дії не тільки транзитного контракту, а й технічної угоди між операторами систем України та РФ (ОГТСУ і "Газпром" - ред.).
Якщо контракт визначає комерційні відносини, то угода між операторами - саме технічні моменти транзиту. Тобто скільки газу, коли і яким шляхом переміщується. Без такого документа потужності не можуть бути виставлені на аукціон і, відповідно, на них неможливо подати заявку і викупити.
"Заявок бути не може, оскільки не продано потужностей, а не продано їх, тому що немає угоди", - сказав виданню співрозмовник в одній із великих енергокомпаній України.
За інформацією РБК-Україна, на найближчий час планів підписувати технічну угоду з "Газпромом" у ОГТСУ немає. Але якщо буде політична воля, то її можуть підписати в будь-який момент. За словами Макогона, техугоду під контракт у 2018 році було підписано під ранок за день до нового року. "Я підписав угоду о 4:38 ранку 30 грудня", - сказав екс-глава ОГТСУ.
Після закінчення транзиту діяльність газотранспортної системи України не призупиниться. Вона залишиться активно залученою до розподілу газу по всій території країни та функціонуватиме як додаткове сховище. Газотранспортна система відіграє ключову роль у постачанні газу з підземних сховищ, що знаходяться на заході України, до центральних і східних областей.
Для функціонування системи знадобляться додаткові фінансові ресурси, які до 2025 року будуть отримані через оплату за транзит. У зв'язку з цим вже відбулось підвищення тарифів на транспортування газу для внутрішніх споживачів. Це підвищення не вплине на населення, оскільки стосується лише бізнесу. Проте, за оцінками Володимира Омельченка, директора енергетичних програм "Центру Разумкова", навіть для підприємств зростання тарифів буде незначним. "Витрати на транспортування магістральними газопроводами складають приблизно 5% від загальної ціни газу, тому підвищення не буде суттєвим", - зазначив він у коментарі для РБК-Україна. Також були встановлені нові тарифи на вхід та вихід газу в газотранспортній системі України на зовнішніх точках на кордонах зі Словаччиною, Угорщиною, Польщею та Молдовою для експортно-імпортних операцій, які зросли більш ніж у два рази.
Омельченко підкреслив, що одним із негативних наслідків зупинки транзиту може стати нестача газу в Україні до завершення опалювального сезону. "На даний момент обсяги закупленого газу є недостатніми, і наприкінці сезону можуть виникнути труднощі з відбором газу з підземних сховищ через низький тиск", - зазначив експерт.
Для Європи проблем Омельченко не прогнозує. Сховища газу до початку опалювального сезону там були майже повністю заповнені. Практично всі країни ЄС знайшли альтернативні шляхи забезпечення себе енергоресурсами. А Словаччина, зрештою, зазначив Омельченко, теж зможе знайти для себе газ. "Ще минулий уряд цієї країни напрацював пакет альтернативних контрактів, який можна буде реалізувати", - підкреслив він.
Проблеми можуть виникнути у Молдови, яка напевно зіткнеться з нестачею електроенергії. РБК-Україна докладно писало про ризики для Кишинева після завершення транзиту. Поки що на Молдавській ГРЕС, для якої і йшов російський газ, запаслися вугіллям і мазутом. Кишинів зробив запаси газу на кілька місяців і сподівається на допомогу Румунії з поставками електроенергії, якщо МолдГРЕС не зможе покрити потреби країни.
Що стосується майбутнього української газотранспортної системи, то робити точні прогнози вкрай важко. Проте, відкидати її потенціал було б передчасно. ГТС продовжує залишатися привабливим шляхом для транспортування газу. Крім того, є ймовірність, що з часом її роль знову стане значущою.