Новини України та світу

В Одеській області виявили унікальну рослину: що варто знати про неї.

Колись цей рідкісний ботанічний вид розквітав на степових схилах Тузлівських лиманів, проте востаннє його спостерігали там кілька десятків років тому.

В Одеській області просто на дорозі знайшли рідкісну червонокнижну квітку колхікум анкарський, яка росте лише в Причорномор'ї та вирішили переселити її до Національного природного парку "Тузлівські лимани".

"Дуже багато у нас в Причорномор'ї зростає цікавих, незвичайних рослин, яких не зустріти в інших місцях України. Наприклад, як в казці про дванадцять місяців, є "підсніжник", який квітує на Новий рік. Зветься він пізньоцвіт анкарський, або колхікум анкарський. Як видно з назви, квітують пізньоцвіти набагато пізніше за інші схожі рослини (наприклад, крокуси), аж восени, але пізньоцвіт анкарський квітує ще пізніше, настільки, що його можна назвати першоцвітом", - розповіли співробітники заповідника.

Згідно з інформацією експертки Олени Бронскової, усі чотири види пізньоцвітів, які можна знайти в Україні, є вкрай рідкісними та включені до Червоної книги. Проте колхікум анкарський розпочинає своє цвітіння ще в кінці грудня, триває цей процес протягом січня та лютого, а завершується він у середині березня.

У тексті зазначено, що цей ботанічний унікальний вид колись розвивався на степових схилах Тузлівських лиманів. Однак востаннє його спостерігали декілька десятиліть тому, і тепер він значиться у флорі НПП "Тузлівські лимани" як "зниклий". Є ймовірність, що внаслідок розорювання залишків степового ландшафту та їх видобутку ця рослина була знищена до моменту офіційного створення національного парку. У повідомленні йдеться про це:

"На щастя, приблизно в 30 км від Тузлівських лиманів на знівечених лісорозведенням степових схилах, пізньоцвіту анкарському вдалося вижити. І у науковців парку народилася ідея пересадити частину рослин, щоб відновити рідкісний вид там, де він колись зростав і де надалі він буде в безпеці".

Згідно з уточненнями Бронскової, для здійснення вилучення рослин необхідно було отримати офіційний дозвіл від Міністерства захисту довкілля. Це особливо важливо, адже в районі, де планувалося проводити роботи, рослини росли на польовій дорозі і були під загрозою знищення. У липні співробітники заповідника, в присутності представників Держекоінспекції, виїхали на місце зростання пізньоцвіту та зібрали 100 бульбоцибулин, які планують висадити на узбережжі Тузлівських лиманів. Науковці сподіваються, що таким чином зможуть започаткувати нові покоління цієї унікальної рослини.

Як повідомляє УНІАН, в околицях Чорнобильської атомної електростанції виявили червонокнижного жука, відомого як красотіла пахучий. Дослідники зазначають, що туруни є одними з найбільших комах, які можна зустріти в українських лісах, проте їхня поява є рідкісним явищем, оскільки більшість представників цього виду ведуть прихований, здебільшого нічний спосіб життя. Цього разу жука помітили під час дослідження соснових лісів, і в вечірньому світлі його блискуча шкіра виблискувала золотисто-зеленими та синіми відтінками. Однак, варто зауважити, що в разі загрози красотіла здатен виділяти рідину з різким неприємним ароматом і може завдати болючого укусу.

Читайте також