Німеччина має намір укласти угоду зі Сполученими Штатами щодо постачання Україні систем ППО Patriot, повідомляють джерела.
Рішення Пентагону призупинити постачання окремих видів озброєнь і боєприпасів Україні стало несподіваним для американських союзників у Європі. Тим часом, у Німеччині все ще сподіваються на можливість досягнення угоди з президентом США Дональдом Трампом щодо передачі систем Patriot українському уряду.
Цю інформацію нібито містить "конфіденційна угода" між урядом Німеччини та Вашингтоном. З подробицями виступає німецький журнал Bild.
Видання повідомляє, що Україна застосовує американські системи Patriot для охорони як цивільного населення, так і критично важливих об'єктів інфраструктури. Проте, їх нестача залишається серйозною проблемою: на даний момент, згідно з інформацією Bild, Київ розпоряджається лише чотирма системами, що є вкрай недостатнім для забезпечення ефективного захисту від російських повітряних атак.
Якщо до того ж вичерпаються ракети для системи Patriot, російські удари можуть викликати ще серйозніші руйнування та жертви, зазначає видання.
Зараз Берлін намагається вирішити цю ситуацію: за інформацією, яку наводить Bild з посиланням на джерела в уряді, німецька влада очікує відповідь від міністра оборони США стосовно його зобов'язань щодо пошуку двох систем Patriot, фінансування яких Німеччина забезпечила для України.
Згідно з повідомленнями, кілька тижнів тому міністру оборони США, призначеному президентом Дональдом Трампом, було подано запит. Київ раніше безрезультатно намагався отримати системи Patriot від США, після чого звернувся до німецького уряду. Невідомо, як зупинка поставок вплине на угоду з Берліном. Білий дім призупинив постачання, які були схвалені попередньою адміністрацією, але не надав жодних пояснень. У Берліні виникають побоювання, що США можуть також відмовити Німеччині у запиті на дві системи Patriot, як зазначається у публікації.
Питання зупинки поставок зі США до Києва обговорювалося на засіданні уряду Німеччини. Як повідомляє Bild, члени Кабінету Міністрів підкреслили, що наразі немає можливості компенсувати ці поставки. Проте Німеччина разом із партнерами намагатиметься "принаймні забезпечити Україну системами Patriot з наявних запасів".
Джерела з безпекових служб зазначають, що повітряні атаки Російської Федерації мають на меті, серед іншого, виснаження запасів ракет Patriot. У свою чергу, рішення США, яке викликало захоплення в Кремлі, стало вигідним для агресора.
Однак в експертних колах констатують: рішення адміністрації Трампа несподіванкою не є.
"Трамп зараз впроваджує політику, яку він давно оголосив", - зазначив Ян Берендс, відомий експерт зі Східної Європи та професор історії Європейського університету Віадріна, що присвятив життя вивченню авторитарних режимів, пропаганди та суспільства на пострадянському просторі.
У бесіді з виданням Bild він підкреслив, що недавні події, зокрема виведення військ США, свідчать про "час Європи". Він зазначив, що Німеччині, Франції та Польщі слід "якомога швидше заповнити ті прогалини, які залишила Америка".
Нагадаємо, що в ISW вже зазначали, чому підтримка Сполучених Штатів є надзвичайно важливою для України. Справа в тому, що саме Вашингтон швидко та у значних обсягах постачає Києву основні системи озброєння й боєприпаси для протиповітряної оборони.
Про те, що США призупинили постачання зенітних ракет і деяких інших боєприпасів до України, напередодні повідомила низка західних видань, згодом ці повідомлення підтвердили у Білому домі, пославшись на "інтереси Америки". Йдеться про Patriot, Hellfire та низку інших ракет і боєприпасів, що важливі насамперед для захисту від російських атак і що їх не можуть замінити європейські партнери.
При цьому Київ не отримував офіційного підтвердження про замороження поставок боєприпасів від США - попри те, що, за даними ЗМІ, заблоковано навіть ту допомогу, що вже знаходиться у регіоні.
Невдовзі після цього у Пентагоні підтвердили, що продовжують розглядати можливості військової допомоги для Трампа, в той час як у Державному департаменті зазначили, що призупинка постачання зброї не означає відмову США від військової підтримки України. Одночасно вони вказали на те, що "основним аспектом" для США залишається дипломатія, яка, очевидно, зазнає негативного впливу від ефективності української протиповітряної оборони в захисті громадян від руйнівних атак з боку Росії.
Після цих коментарів Трамп підтвердив, що Сполучені Штати й надалі постачають озброєння Україні, а також готовий обговорити ситуацію в телефонній розмові з президентом Зеленським.