Новини України та світу

Олександр Сєнкевич, мер міста Миколаїв.

ПРО НАЙДОВШИЙ БЛЕКАУТ ТА ІНФОРМАЦІЙНУ ТИШУ

У кінці листопада, після ударів російських сил по енергетичній інфраструктурі, Миколаїв опинився в умовах двох днів блекауту. Як ви вважаєте, як місто витримало це випробування?

- У нас є список заходів, які вживаємо одразу після атаки на енергоструктуру. Це вимкнення освітлення вулиць, зупинка електротранспорту тощо. Але все врахувати заздалегідь не можна, бо кожного разу з'являються якісь нові проблеми, які намагаємося розв'язати. Тож ми постійно вчимося, щоби щоразу бути ще підготовленішими та сильнішими.

Надзвичайно важливо, щоб медіа чітко донесли до миколаївців та всіх українців, що в Україні триває війна, і рашисти безперервно обстрілюють наші території. З зниженням температури ми можемо очікувати зростання кількості атак. Росія вже двічі влаштовувала такі обстріли зимою, і третій рік не стане винятком, особливо враховуючи, що ворог накопичив значні запаси ракет.

Отже, важливо готуватися як морально, так і технічно до можливих відключень. Коли вони відбуваються, часто люди забувають про війну і починають виявляти невдоволення щодо влади, виражаючи свої емоції через негативні коментарі. Проте всі повинні усвідомлювати, що відповідальність за ці проблеми лежить на Росії, а не на місцевому чи державному керівництві.

Цього разу найбільше незадоволення викликала так звана "інформаційна тиша", що означає відсутність зв'язку з громадськістю. Люди залишалися в невіданні, не знаючи, як довго їм доведеться жити без електрики...

Безумовно, це був найбільш тривалий блекаут з початку широкомасштабних бойових дій. Але, на мою думку, якби людям повідомили, що електрики не буде протягом 3-4 днів, це могло б спричинити ще більший стрес...

Але ж людям потрібно якось організовувати своє життя та зайнятість, чи не так?

Цього разу атака була на енергетичні інфраструктури, що призвело до значних ушкоджень. Деякі люди запитували, чому в Південноукраїнську є електрика, а Миколаїв залишився без світла. Вся справа в тому, що цілі були не атомна електростанція, а інші об'єкти.

АВТОНОМНЕ ЖИВЛЕННЯ - ЦЕ ЗАДОВОЛЕННЯ, ЯКЕ НЕ МОЖНА ВВАЖАТИ ДОСТУПНИМ.

- Під час блекаутів ситуація у Миколаєві ускладнюється відсутністю централізованого питного водопостачання. Чи враховується цей важливий нюанс?

Так, це дійсно виклик, оскільки нам потрібно забезпечувати не лише критичні інфраструктурні об'єкти, а й пункти роздачі води дизель-генераторами. Наразі ми працюємо над вирішенням цих питань і збільшуємо кількість обладнання, яке здатне акумулювати електроенергію в акумуляторах. Це дозволить забезпечити подачу води хоча б протягом кількох годин вранці та ввечері. У нас вже налічується понад 200 пунктів роздачі води, з яких близько половини можуть працювати деякий час без електрики, але і тут існують певні обмеження. Тому ми прагнемо перевести всі пункти видачі води на повністю автономне живлення. Проте це потребує значних фінансових вкладень, оскільки потрібно встановлювати інвертори та акумулятори.

Як виглядає ситуація з альтернативними джерелами енергії для теплогенераційних компаній? Відомо, що під час відключень електрики не всі жителі міста могли користуватися теплом у своїх будинках.

- У нас два підприємства, які забезпечують місто теплом. ОКП "Миколаївоблтеплоенерго" добре підготувалося, воно забезпечене генераторами на випадок вимкнення електрики. Хоча, як відомо, це дороге задоволення. Та все ж під час останнього відключення ми мали збої по трьох котельнях... А ось у ТЕЦ, яка перебуває у державній власності, ситуація важча, бо у них велика кількість підкачувальних підстанцій. Тому сама ТЕЦ хоч і працювала, але не всі споживачі були з теплом. Зараз будемо намагатися обладнати всі їхні підстанції дизель-генераторами.

Однак існує ще одна проблема: генератори не можна активувати дистанційно. Коли відбувається відключення електрики, необхідно мати людей, які виїжджають на місце і вмикають їх вручну. Наразі ми формуємо команди для цього, але кадрів не вистачає. Зараз ми працюємо над вирішенням цієї логістичної задачі.

Окрім цього, завдяки підтримці наших міжнародних партнерів ми активно працюємо над розвитком газової генерації. Наше бачення полягає у створенні в Миколаєві окремого енергетичного центру, який дозволить забезпечити електроенергією, хоч і з перервами, під час тривалих відключень електрики, використовуючи власні генераційні потужності.

- Це дійсно можливо?

Цілком вірно. Хоча я не можу навести конкретні деталі, наразі ми спільно з обласною адміністрацією та нашими компаніями активно займаємося цим питанням.

Читайте також