Новини України та світу

Переваги для ветеранів: посібник по навігації в бюрократичних лабіринтах

Для ветеранів війни, чисельність яких зростає з кожним роком, існує ряд пільг та фінансової підтримки. Проте процес їх отримання іноді стає справжнім викликом. Один з колишніх військовослужбовців з Києва поділився своїми враженнями щодо отримання державної допомоги.

Микола Олександрович, 57 років, з 2023 року боровся за Україну на фронті. Він отримав поранення, що призвело до встановлення третьої групи інвалідності на все життя. Відповідно до законодавства, йому належать різноманітні пільги, які надаються ветеранам війни та особам з інвалідністю, що виникла внаслідок бойових дій. Після отримання цього статусу минулої весни, Микола Олександрович пройшов тривалий та складний бюрократичний процес.

Чоловік розповів УНІАН про свій досвід отримання державних послуг та "пільг" для учасників бойових дій (УБД), кількість яких в Україні зростає на фоні війни.

Станом на липень минулого року, за інформацією Руслана Приходька, заступника міністра у справах ветеранів України, в країні налічувалося приблизно 1,3 мільйона ветеранів. Прогнози свідчать про те, що після завершення конфлікту їхня кількість може збільшитися до 5-6 мільйонів. Цим людям потрібна підтримка з боку держави та суспільства. На даний момент ця підтримка проявляється через різноманітні пільги, фінансові виплати, допомогу з житлом та можливостями працевлаштування.

"З приводу отримання пільг, здавалося б, все ясно: у відповідних державних установах знають, як діяти, головне — щоб усі документи були в порядку. Проте під час процесу оформлення можуть виникнути різноманітні труднощі та несподіванки, які потребують часу та зусиль для їх вирішення. Іноді так багато всього оцифровано, що без підтримки доньки я б точно не впорався і залишився б без виплат", — ділиться своїм досвідом Микола Олександрович у розмові з УНІАН.

За його словами, довго висиджувати в чергах не довелося, але самого призначення певних виплат - пенсії, одноразової допомоги з інвалідності - чекав не один і не два місяці. Зокрема, через відсутність певних документів, які не були видані військовою частиною при звільненні, внаслідок чого довелося неодноразово писати запити та місяцями чекати, доки папери надійдуть. Чоловік наголошує, що повний пакет документів від військової частини - запорука швидкого і спокійного оформлення пільг та виплат.

Право на отримання пільг для ветеранів війни, які брали участь у бойових діях, а також для осіб з інвалідністю внаслідок війни, виникає лише після отримання відповідного посвідчення. Після цього ветерану доводиться пройти непростий процес оформлення необхідних послуг. Він повинен звертатися до різних державних установ, таких як Пенсійний фонд і місцеві органи соціального захисту населення, щоб отримати потрібну підтримку. Тим часом, особи з інвалідністю внаслідок війни повинні оформити пенсію через територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, а не через Пенсійний фонд.

Співрозмовник УНІАН Микола Олександрович після звільнення з лав Збройних Сил рік тому одразу почав займатися оформленням пенсії та пільг, але стикнувся з перешкодами.

"Коли я прийшов до ТЦК подавати заяви на призначення пенсії та виплату одноразової допомоги, виявилося, що не вистачає по одному документу для кожної з цих заяв. Співробітниця надіслала запити до військової частини. Пару місяців після цього нічого не надходило, вона надіслала запит повторно - тиша. Потім, через місяці чотири, я знову прийшов, вже була інша працівниця, яка нічого не знала про мої документи. Але після мого звернення на наступний день повідомила, що вони є", - ділиться чоловік.

Після цього довелося ще деякий час очікувати на призначення пенсії. Якщо ветеран подав заяву разом із документами в травні минулого року, то кошти на його картку надійшли лише в грудні. Позитивним аспектом цієї ситуації є те, що виплачується сума за всі місяці з моменту визнання інвалідності. Однак негативною стороною є те, що під час цього тривалого очікування ветеран може залишитися без фінансової підтримки, адже різні види інвалідності можуть ускладнити можливість працювати, а також потребують витрат на лікування.

Окрім пенсійного забезпечення, Микола Олександрович також мав право на одноразову грошову допомогу. Яка ж сума належить ветеранові з інвалідністю? Вона варіюється в залежності від визначеної групи. Для осіб з першою групою інвалідності передбачено 400 прожиткових мінімумів (на 2025 рік це становить 1 211 200 грн), для другої групи - 300 прожиткових мінімумів (908 400 грн), а для третьої - 250 мінімумів (757 000 грн). Однак, щоб отримати ці кошти, потрібно дещо почекати: наш герой отримав виплату через 8 місяців після подачі документів, а інші ветерани повідомляли про різні терміни очікування - від 6 місяців до понад року.

Один із найбільш поширених видів підтримки для військовослужбовців – це фінансова допомога від держави на покриття витрат на комунальні послуги. Які ж пільги на комунальні послуги надаються учасникам бойових дій, ветеранам війни та захисникам, які мають інвалідність?

Новий закон, що регулює статус ветеранів війни, вступить в силу в жовтні 2024 року. Згідно з ним, учасники бойових дій матимуть право на знижку 50% на комунальні послуги, тоді як ветерани, які брали участь у бойових діях, отримають знижку в 75%. Особи з інвалідністю, що виникла внаслідок війни, зможуть користуватися повною пільгою – 100%. Проте важливо зазначити, що пільги на оплату опалення поширюються лише на певну площу житла: 21 квадратний метр на кожного, хто постійно проживає в квартирі та має право на державну допомогу, а також додатково 10,5 квадратних метра для всієї родини.

Щоб отримати пільгу, потрібно звернутися до Пенсійного фонду з документами, що підтверджують право на знижку, а також надати квитанції за оплату комунальних послуг за попередні місяці. Як зазначає один із співрозмовників УНІАН, він є внутрішньо переміщеною особою і спочатку мешкав в орендованій квартирі, а пізніше - у помешканні родичів. Проте це не має значення: допомога надається у будь-якому випадку.

"Коли подаєш заявку, потрібно вказати номер своєї банківської картки. Саме на неї надходять кошти для сплати комунальних послуг. Щомісячно я отримую суму, яка складає 2600 гривень. Під час опалювального сезону рахунки приходили трохи більшими - в середньому 2800 гривень, але це не є значною відмінністю," - ділиться пан Микола.

Ветеран також безоплатно їздить на міському і приміському транспорті. А ось правом на безкоштовний проїзд по Україні чоловік поки не скористався - не було нагоди.

В чому зміст пільги? Учасникам бойових дій, а також особам з інвалідністю внаслідок війни третьої групи один раз на два роки надається право безкоштовного проїзду (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або автомобільним міжміським транспортом. Особи з інвалідністю внаслідок війни першої та другої груп можуть безкоштовно подорожувати країною дещо частіше - один раз на рік.

Для цього ветерани разом з посвідченням отримують спеціальні талони, з якими можуть придбати пільгові квитки в касах. Такі талони надаються на кілька років вперед.

Комуналкою і безкоштовним проїздом перелік привілеїв для захисників не обмежується. Так, законодавством передбачені пільги для усіх ветеранів, у тому числі пільги для ветеранів військової служби, в медичній сфері та на робочому місці.

Зокрема, ветерани мають можливість безкоштовно отримувати медикаменти та медичні вироби за рецептами лікарів, а також користуватися перевагами у безкоштовному зубопротезуванні (для людей з інвалідністю це право є пріоритетним).

Серед медичних пільг також передбачено проведення щорічних медичних оглядів та диспансеризації з залученням необхідних фахівців, а також надання пріоритетного обслуговування в медичних установах і аптеках.

Ветерани, які перебувають у трудових відносинах, отримують лікарняні у розмірі повної середньої заробітної плати, без урахування тривалості їхньої роботи. Тим часом, для інших працівників розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності коливається від 50% до 100% від їхнього доходу, залежно від стажу.

Окрім того, ветерани мають право на отримання додаткової оплачуваної відпустки тривалістю 14 календарних днів на рік, а також можуть використовувати свою щорічну відпустку у зручний для них період.

Законодавство надає ветеранам переважне право на збереження роботи при скороченні чисельності чи штату працівників. Проте на практиці за це право треба боротися. Микола Олександрович розповідає, що після довгих пошуків роботи влаштувався охоронцем в мережу магазинів, проте за 3 місяці підпав під скорочення і його попросили "на вихід", щоб залишити молодших за віком працівників.

"Я не намагався відстоювати свої права, адже ця робота не була для мене настільки суттєвою. Хоча закон гарантує пріоритетне збереження за співробітниками та компенсації при скороченнях, я вирішив звільнитися за згодою обох сторін. Не хотілося створювати конфлікти", - ділиться чоловік.

Мають за законом ветерани війни і певні житлові пільги, зокрема, отримання грошової компенсації на купівлю житла. Зокрема, у 2024 році держава виділила 10,5 мільярда гривень на забезпечення власними оселями понад 4500 захисників та їхніх сімей.

Хто має право на отримання такої компенсації? Пільга передбачає право на виплату грошової компенсації "особам з інвалідністю внаслідок війни I-II групи, внутрішньо переміщеним особам, які є учасниками бойових дій або особами з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, а також членам сімей загиблих таких ветеранів".

Проте в цьому формулюванні криється нюанс щодо внутрішньо переміщених осіб, про який майже не говорять. Право на виплату мають лише ті ветерани, які були зареєстровані як ВПО до 24 лютого 2022 року і брали участь в АТО/ООС. Це стало неприємним сюрпризом для нашого співрозмовника, який є ВПО з інвалідністю вже за часів повномасштабної війни з Росією.

Ветерани, які мають право на грошову компенсацію на отримання житла, повинні спочатку стати на квартирний облік, а після цього подати пакет документів до ЦНАПу або органу соціального захисту населення, який протягом 10 робочих днів вносить до комісії̈ подання про виплату грошової̈ компенсації̈. Комісія має 5 робочих днів для прийняття рішення щодо її призначення або відмови. Після позитивної відповіді необхідно відкрити спеціальний рахунок у "Ощадбанку" та подати відповідні документи до органу соціального захисту.

Слід пам'ятати, що орган соціального захисту перевіряє, аби житло, яке було придбане в рамках цієї програми, не було продане протягом трьох років з дня купівлі. Інакше ви матимете повернути кошти назад. Також, якщо квартира або будинок виявляться дешевшими за надану державну допомогу, потрібно повернути решту.

При цьому інші ветерани, що не входять до вищезазначеного переліку, також мають право на отримання житла - в загальному порядку шляхом постановки на квартирний облік. До них відносяться учасники бойових дій, члени родин загиблих УБД, а також особи з інвалідністю внаслідок війни.

Згідно з законодавством, особи, які брали участь у бойових діях і отримали травми, контузії або каліцтва, мають право на отримання житла протягом двох років з моменту їх постановки на квартирний облік. Важко оцінити, наскільки ця норма виконується на практиці, особливо з огляду на значне зростання кількості таких осіб після початку повномасштабного вторгнення.

У січні цього року була ініційована державна програма "Ветеранський спорт", що передбачає щоквартальну фінансову підтримку у розмірі 1500 гривень для ветеранів, які займаються спортом. Щоб скористатися цією можливістю, ветерану потрібно отримати "Дія.Картку" в одному з банків, що можна зробити за кілька простих кроків у мобільному додатку. Після цього слід подати заявку через платформу "Дія" у розділі Сервіси - Ветеранський спорт.

Подавати заявку необхідно до 20 числа першого місяця кварталу. Кошти автоматично зараховуються на обраний рахунок.

"За інформацією прес-служби 'Дії', програма орієнтована на учасників бойових дій та осіб з інвалідністю, викликаною війною. Для участі необхідно мати код платника податків та підтверджений статус у Єдиному державному реєстрі ветеранів війни (ЄДРВВ)."

Проте при оформленні цієї виплати можуть виникнути нюанси. Як розповів наш співрозмовник, про програму стало відомо 16 січня, і наступного дня він намагався подати заявку на отримання виплати. Незважаючи на інвалідність, чоловік продовжує займатися спортом, виконуючи посильні вправи для підтримання фізичної форми.

Однак подати заявку не вдалося через те, що відсутні дані в Єдиному державному реєстрі ветеранів, що призвело до помилки в системі "Дія". Щоб виправити цю ситуацію, слід звернутися на сайт Міністерства ветеранів та заповнити форму для уточнення даних. Для цього потрібно вказати свої особисті дані та додати скан-копії посвідчення учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни, а також паспорта.

Микола Олександрович виконав усі необхідні дії, але відповідь так і не прийшла. Після 20 січня подати заявку стало неможливо, і йому довелося чекати початку наступного кварталу. У березні ветеран знову пройшов процедуру подачі заявки до реєстру, оскільки після першої спроби ситуація залишилася незмінною, і його дані так і не з'явилися.

"З 1 квітня стартував процес подачі заявок на виплату у другому кварталі. Тепер все пройшло гладко: система "Дія" знайшла мої дані у реєстрі, і вже наступного дня гроші були переказані на мою картку. Я відразу ж вирішив оплатити абонемент у спортзалі - все вдалося", - розповідає ветеран про свій досвід.

Варто підкреслити, що у випадку неповного використання грошової допомоги, залишок коштів буде повернуто на рахунки Міністерства у справах ветеранів. У наступному кварталі сума в 1500 гривень буде автоматично нарахована знову. Якщо ж допомога зовсім не буде використана протягом кварталу, в якому вона була надана, участь у програмі буде призупинено. У такому випадку знадобиться подати нову заявку.

Крім цього, ветерани мають право на отримання щорічної виплати до Дня Незалежності України. Зокрема, у 2024 році сума такої допомоги складала 1000 гривень для учасників бойових дій та дещо вищі виплати для осіб з інвалідністю внаслідок війни (І група - 3100 гривень, ІІ група - 2900 гривень, ІІІ група - 2700 гривень). Особам, які отримують пенсію, допомога нараховується автоматично, а іншим треба звернутися до ПФУ із відповідною заявою і документами, що підтверджують статус, та номером банківського рахунку.

Підтримка і допомога ветеранам війни є мінімальним внеском з боку держави та суспільства для вираження вдячності за їхній захист. Проте багато колишніх військових стикаються з бюрократичними перепонами і затримками, що перетворює процес отримання допомоги на справжній виклик (особливо в ситуаціях, коли бракує необхідних документів або даних у реєстрах). Це завдання не завжди під силу втомленим захисникам. Дехто, втративши терпіння, може зупинитися на півдорозі, в той час як інші продовжують боротьбу до кінця. Щоб уникнути таких ситуацій, підтримка з боку родичів і друзів ветеранів може стати важливою допомогою в спілкуванні з державними установами та зменшити тягар бюрократії.

Читайте також