Новини України та світу

Польща активно постачає свої товари в українські супермаркети: яка ситуація на ринку?

Іноземні сири, зокрема польські, поступово витісняють українські з полиць супермаркетів і магазинів. Причина цього явища полягає в тому, що імпортні продукти виявляються на 30-40% дешевшими за вітчизняні. Українські виробники не прагнуть знижувати свої ціни, оскільки це може призвести до зменшення їхніх прибутків, що, зважаючи на ситуацію з імпортом, може ще більше ускладнити їхнє становище. Експерти також підкреслюють, що навіть якщо виробники знизять ціну на свій продукт, це навряд чи відобразиться на цінах у супермаркетах.

Справа в тому, що, за словами аналітика Українського клубу аграрного бізнесу Максима Гопки, основним фактором, що впливає на ціноутворення, є роздрібна торгівля. Це означає, що останнє слово в формуванні цін мають саме магазини та супермаркети.

Однак, він наголосив, що зменшення цін від виробників може відбутися лише за певних обставин. Зокрема:

Чому вартість українських сирів така висока?

Згідно з даними дослідження ринку сиру в Україні, наприкінці червня середня вартість вітчизняного твердого сиру Гауда в супермаркетах становила приблизно 587 грн за кілограм. У той же час, імпортний сир був майже на 200 грн дешевшим, з ціною 398 грн за кілограм.

"Середня вартість українського сиру вища на 30-40%. Навіть найбільш доступні варіанти, які коштують від 299 до 413 грн за кілограм, не завжди є дешевшими за польські сири. Найсуттєвіша різниця спостерігається у напівтвердому сирі Маасдам, де вартість за кілограм може варіюватися майже на 270 грн," - повідомили аналітики.

На думку Гопки, ця відмінність обумовлена кількома чинниками. Зокрема:

"Вартість продукту залежить від цін на сировину і витрат на переробку. І якщо ігнорувати цю ситуацію, імпорт з ЄС зростатиме, а український ціновий сегмент сирів залишиться втраченим", - визнав експерт.

Сир дорожчатиме

Одночасно, експерти вважають, що восени можливе підвищення цін на сири. Це, як стверджують, буде залежати від:

Проте існує й інша точка зору. Як зазначає керівник Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін, ціни на твердий сир можуть знизитися, оскільки "влітку худоба почала випасатися на відкритих територіях". Це означає, що витрати на корм стали меншими.

Як повідомляв OBOZ.UA, загалом же в червні молочна продукція в Україні подорожчала в середньому на 2,9%, зокрема, зросли ціни на масло, йогурт, сметану і тверді сири.

Читайте також