Російські агресори вдаються до нових уловок: які нові ідеї вони реалізували для мешканців захоплених територій України?
На тимчасово окупованій частині України російські загарбники роблять усе, щоб встановити максимальний контроль над місцевими жителями. Причому особлива увага - сім'ям із дітьми. Водночас зараз жорстко обмежують кількість українців, яким дозволяють хоча б на певний час повернутися додому.
Що зараз відбувається в окупації - читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Відсутня розумність - лише насильство.
Те, що з причинно-наслідковими зв'язками в окупантів усе погано, - відомо давно (згадаймо про "причини" для війни проти України). Жодних змін на краще не відбувається і зараз. До того ж дії загарбників стають ще більш витонченими й нелогічними - і це добре помітно з того, що відбувається на окупованій території.
Одне з останніх "нововведень", яке запровадила окупаційна влада, стосується школярів. Відтепер щоб дитина могла відвідувати школу, потрібна заява обох батьків - причому не важливо, хто з них де перебуває і чи живуть разом.
В Центрі національного спротиву вважають, що це зроблено з метою примусити людей повертатися на території, які тимчасово знаходяться під окупацією.
"Мета є зрозумілою: залучити якомога більше людей до ТОТ, здійснити відбір, вселити страх і завербувати," - зазначають у ЦНС.
Однак співрозмовники OBOZ.UA в окупації вважають, що "не все так однозначно".
"Річ у тім, що окупаційна влада зробила все для того, щоб діти, не дай Боже, не навчалися дистанційно в українських школах. У цьому вони бачать велику загрозу. І прямо заявляли: "Там їх перетворять на партизанів і диверсантів!" Росіяни панічно цього бояться, правда. І були справжні рейди - вираховували, у якій родині дитина не ходить у російську школу. Батькам погрожували відібрати дітей, віддати їх у дитбудинок. І тому незрозуміло, для чого це нововведення із заявами від обох батьків. Може, ми чогось ще не знаємо", - поділилася з нами мешканка окупованого Бердянська.
Жінка, яка наближається до пенсійного віку і колись працювала вчителем, опинилася в ситуації, коли була змушена залишитися під окупацією, щоб піклуватися про хворого члена родини. Вона вважає, що більшість людей, які залишилися в окупованих районах разом із дітьми, поділяють проросійські погляди.
"Говорячи відкрито: в школі викладають за російською програмою, багато вчителів походять з РФ, а в 14 років українським дітям обов'язково видають російський паспорт. Які нормальні батьки можуть із цим погодитися? Лише ті, хто зрадив Україну, з дуже рідкісними винятками. Батьки, які дбають про майбутнє своїх дітей, намагаються втекти з цієї ситуації," - вважає Олена.
Ні пройти, ні проїхати.
Російські окупанти намагалися всіма силами перешкодити українцям у збереженні зв’язку з їхніми рідними землями, що опинилися під контролем ворога. Вони нав'язують свої правила життя, змушуючи людей приймати російське громадянство.
Без громадянства країни-агресора в окупації не вижити. Кремль планомірно запроваджував нові й нові правила (і закони), які фактично затягували зашморг.
Наприклад, без паспорта Росії неможливо скористатися медичними послугами чи отримати життєво важливі медикаменти, такі як інсулін для діабетиків. Також ви не зможете отримати пенсію або знайти роботу. Більше того, відсутність російського паспорта може призвести до втрати останнього притулку — вашої квартири чи будинку.
Тепер для підтвердження прав на нерухомість необхідно надати відповідні документи та зареєструвати її в Росреєстрі. В іншому випадку, житло може бути визнане безгосподарним і підлягати націоналізації, що фактично означає його вилучення.
Незважаючи на обіцянки Росії про те, що жителів тимчасово окупованих територій, які втекли від війни, "з нетерпінням чекають вдома", реальність виглядає зовсім інакше. Єдиний спосіб потрапити на окуповану територію полягає у проходженні фільтрації в аеропорту "Шереметьєво" в Москві. Проте, останнім часом кількість відмов у перетині кордону зростає стрімко.
Працівники ФСБ здійснюють відбір осіб за найменшої підозри, проводячи перевірку гаджетів, аналізуючи активність у соціальних мережах, досліджуючи контакти в мобільних телефонах і, звичайно, проводячи ретельні допити. При цьому не має значення, чи є у підозрюваних родичі на окупованих територіях або в Росії.
"Одне з новітніх нововведень полягає в масовій забороні в'їзду для українців, які під час допиту визнали бажання продати своє житло. Схоже, окупанти надають цьому великого значення, адже також існує побоювання, що в регіон можуть потрапити диверсанти", - коментує наш джерело в контррозвідці.
Незважаючи на обставини, важливо усвідомлювати, що ворог прагне знищити нашу національну ідентичність, змушуючи нас відмовитися від України на користь Росії. Однак, він вже вживає заходів для обмеження нових втрат, оскільки це загрожує йому значними ризиками.