Скандальні ситуації з прокурорами: отримання інвалідності для отримання великих пенсій та поява нової "королеви медико-соціальної експертизи".
Черкаська область вирізняється високим показником людей з інвалідністю серед прокурорів. У той час як у Генеральній прокуратурі лише 6% працівників мають такий статус, в Черкащині цей показник вражає – він у 4,5 рази більший. Дізнайтеся, з яких причин черкаські прокурори оформляли пенсії, а також хто відповідає за медико-соціальну експертну комісію в регіоні, в нашому матеріалі на OBOZ.UA.
Прокурорська непрацездатність: як за допомогою судових процесів отримували значні пенсійні виплати.
В Україні виявлено незвично високу пропорцію прокурорів з інвалідністю у двох областях. Зокрема, у Хмельницькій області 29% прокурорів мають інвалідність, а в Черкаській - 27%. Це свідчить про те, що тут кількість осіб з інвалідністю є втричі більшою, ніж в інших регіонах країни. Усі ці прокурори пішли на пенсію, скориставшись спеціальними правами, передбаченими для людей з інвалідністю.
Медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) в зазначених регіонах, внаслідок певних обставин, почали надавати статус інваліда прокурорам, які ще не досягли необхідного стажу для отримання прокурорської пенсії. Відповідно до закону "Про прокуратуру", особи з інвалідністю можуть отримувати високу пенсію прокурора вже після 10 років стажу. По всій Україні 525 прокурорів, скориставшись цим статусом, отримують значні виплати в десятках тисяч гривень, продовжуючи при цьому свою професійну діяльність.
Вже колишня голова Хмельницької МСЕК Тетяна Крупа перебуває під арештом, тоді як у Черкаській МСЕК вдалось уникнути корупційного скандалу. Важливо зазначити, що серед прокурорів з інвалідністю є й ті, хто дійсно має проблеми зі здоров'ям. Однак ситуація, коли прокурори використовують оформлену інвалідність, продовжують повноцінно працювати і через суди отримують величезні пенсії, викликає багато запитань щодо справедливості чинної системи.
OBOZ.UA провів детальний аналіз декларацій численних прокурорів Черкаської області і виявив осіб, які скористалися висновками МСЕК для прискорення виходу на щедру прокурорську пенсію. Серед таких осіб — Володимир Зубенко, який очолює управління представництва інтересів держави в судових інстанціях прокуратури Черкащини. У минулому році його середній місячний дохід становив близько 112,7 тисяч гривень зарплати та 39,6 тисяч гривень пенсії.
Хоча за стандартами прокурорів це невелика пенсія, вона все ж значно перевищує виплати багатьох інших пенсіонерів. Справа в тому, що на сьогоднішній день максимальний розмір пенсії обмежено десятьма прожитковими мінімумами, що становить 23,6 тисячі гривень. Прокурори мають можливість оскаржувати це обмеження через суди.
Прокурор Володимир Зубенко розпочав судові розгляди з Пенсійним фондом щонайменше з 2016 року. Відповідно до матеріалів справи №712/7210/16-а, він отримав пенсію за інвалідністю ще в 2009 році. Після цього чоловік перейшов з низького рівня пенсії за інвалідністю на значно вищу пенсію прокурора, яка становила 80% від його заробітної плати. У 2016 році він звернувся до суду з вимогою про перерахунок. На той час у нього було всього 17 років та майже 3 місяці трудового стажу. Це означає, що на момент отримання статусу особи з інвалідністю в 2009 році, він мав лише 10 років стажу.
Що цікаво, саме 10 років стажу необхідно, аби, маючи інвалідність, отримати високу прокурорську пенсію. А без статусу особи з інвалідністю треба вже 25 років стажу. Отже, щойно Зубенко напрацював 10 років стажу, він оформив інвалідність та почав отримувати з ПФУ десятки тисяч гривень.
Андрій Замотайло, який очолює Черкаську місцеву прокуратуру, у минулому році задекларував щомісячну пенсію в розмірі 20,9 тисячі гривень (наразі він ще не скасував обмеження щодо її розміру через судовий процес). Відповідно до документів справи 580/652/19 (адміністративної справи, ініційованої його позовом проти Пенсійного фонду України), Замотайло розпочав свою кар'єру у 2006 році. У 2017 році, маючи вже 10 років трудового стажу, він змінив свою пенсію з інвалідності на пенсію прокурора.
"Ч.9 ст. 86 Закону №1697-VII передбачено, що прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія з інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років", - йдеться в матеріалах справи. Пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати.
Це всього лише двоє прокурорів з Черкас, які завдяки своєму статусу осіб з інвалідністю змогли забезпечити собі значні виплати пенсії в десятках тисяч гривень. Насправді, така практика є досить поширеною. І що цікаво, її активно використовують молоді прокурори: отримавши 10 років стажу і всього через кілька років після досягнення 30-річного віку, вони переходять на значно вищі пенсійні виплати.
Очільниця Черкаської МСЕК та її чоловік, який є відставним співробітником СБУ.
Протягом останніх декількох років Черкаську міжвідомчу медико-соціальну експертну комісію очолює Наталія Масенко. Перший раз її декларація з'явилася на веб-сайті НАЗК 16 березня 2021 року, в якій вона відзвітувала за 2020 рік. На той час Наталія Володимирівна, разом із чоловіком Олександром Синьогубом, вже отримувала пенсію. Її щомісячна зарплата в МСЕК становила 28,5 тисячі гривень (з урахуванням податків), а також жінка отримувала 4,3 тисячі гривень пенсії. Її чоловік, який також перебуває на пенсії, отримував щомісячну виплату від Пенсійного фонду України в розмірі 12,7 тисячі гривень.
У 2021 році Олександр Синьогуб заснував свій бізнес як фізична особа-підприємець, спеціалізуючись на оренді нерухомості. Подружжя володіє достатнім обсягом майна для отримання доходу від орендних угод. Наталія Масенко є власницею двох квартир у Черкасах, а також земельної ділянки в Мошнах (Черкаська область) і квартири в Смілі. Її чоловік має в своєму розпорядженні дві земельні ділянки в селі Мала Смілянка, а також житловий будинок площею 187,7 квадратних метрів у цій же місцевості.
Олександр Синьогуб також має досвід відстоювання своїх прав у суді для отримання вищої пенсії. Однак, він не скористався схемою з інвалідністю. Чоловік, який очолює МСЕК, раніше працював у СБУ, тому тепер він вимагає визнати дії Пенсійного фонду України незаконними у зв'язку з обмеженням розміру пенсії з 01.04.2019 до десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Синьогуб та Масенко живуть у будинку площею майже 188 квадратів недалеко від Черкас, у селі Мала Смілянка. OBOZ.UA вдалось знайти цю будівлю: це двоповерховий достатньо просторий будинок з облаштованою ділянкою. Його придбали ще до того, як чоловік очільниці МСЕК відкрив ФОП. Отже, подружжя, отримуючи зарплати з бюджету, змогло придбати собі просторий дім.