Сполучені Штати та Трамп активізували Європу своїми провокаційними висловлюваннями, тому нашим дипломатам варто продовжувати свою діяльність. Інтерв'ю з Єльченком.
Хвиля подій та заяв щодо початку мирного врегулювання конфлікту в Україні набирає обертів. Ключовою фігурою, що генерує більшість інформаційних сенсацій, є президент США Дональд Трамп. Цього тижня він направив своїх провідних радників до Саудівської Аравії для прямих переговорів з представниками російського лідера Володимира Путіна, фактично усунувши Україну та Європу з цього процесу.
Такий розвиток подій спонукав президента України Володимира Зеленського виказати критику щодо дій адміністрації Трампа, що ще більше додало масло в вогонь. Під час спілкування з журналістами Дональд Трамп фактично озвучив кілька російських наративів щодо України. Так, він засудив президента України за несприйняття американо-російських ініціатив, звинуватив його у початку війни та назва "диктатором без виборів". Здається, у Кремлі просто нестримно аплодують.
У своєму ексклюзивному інтерв'ю для OBOZ.UA колишній надзвичайний і повноважний посол України в США та експредставник України при ООН Володимир Єльченко висловив свої погляди на події, що стосуються початку переговорного процесу між Україною та Росією.
Переговори, які відбулися в Саудівській Аравії між російською та американською сторонами, викликали у багатьох підозри щодо змови проти України та Європи. Майкл Макфол, колишній посол США в Росії у 2012-2014 роках, поділився своїми думками на платформі Х, зазначивши, що адміністрація Трампа висунула Путіну ряд умов: передача під контролем України, відмова від членства в НАТО, виведення американських військ з України та Європи, а також зняття санкцій, у той час як Росія залишала за собою окуповані території. У відповідь Путін не запропонував нічого стосовно поступок щодо України, але натомість Росія висунула США привабливу угоду з постачання нафти та спільні проекти в Арктиці, підкресливши, що американський бізнес втратив 300 млрд доларів через санкції проти РФ. Схоже, Трамп прагне зняти ізоляцію і повернути Росію до міжнародної арени, зробивши її стратегічним союзником США.
Для мене ця новина має негативний відтінок, оскільки так звана нормалізація фактично допомагає Росії вийти з ізоляції, яку ми і наші партнери намагалися створити протягом останніх трьох років. Проте я вважаю, що нам слід чекати на реальні дії, а не просто сприймати слова, які звучали в Саудівській Аравії. Якщо провести об'єктивний аналіз і відкинути емоції, то стає зрозуміло, що насправді ми лише домовилися продовжити переговори. Американці мають дослухатися до росіян, і я впевнений, що вони також почують голос українців. Єдина практична домовленість, про яку йшлося, полягає в нормалізації роботи дипломатичних представництв Росії та США у Вашингтоні та Москві відповідно.
Я не зменшую значущість слів Макфола та інших експертів, проте варто визнати, що США залишаються нашим стратегічним партнером. Важливо також усвідомлювати, що, окрім українського питання, існує безліч інших аспектів відносин між США та Росією, які залишаються невирішеними або "замороженими". Це включає в себе стратегічні питання, такі як обмеження ядерної зброї, а також багато інших тем, які не мають прямого відношення до нашої ситуації.
Мене справді непокоїть те, що результати зустрічі в Саудівській Аравії незабаром перетворилися на публічний диспут з взаємними звинуваченнями між президентами США та України в медіа. Це викликає тривогу.
Відносно загалом питання початку переговорів, про які багато хто говорить, то чесно кажучи, особисто я просто не бачу зараз жодного предмету переговорів. Я собі не можу уявити за столом перемовин Зеленського і Путіна після того всього, що ми почули від російської сторони, все те, що вона сказала американцям. Тільки можу собі уявити, що вони скажуть нам. Тому на сьогодні сідати з ними за стіл переговорів, це просто даремно витрачати час.
Отже, ви наразі не вважаєте, що зустріч у Саудівській Аравії може становити ризик для України?
- Я скажу так, ситуація в принципі складна і тривожна, не треба її недооцінювати. З іншого боку, я вважаю, що це ще далеко не катастрофа. Нам потрібно зараз просто налагодити свій переговорний трек між Україною та США. Причому це треба робити негайно, і я думаю, що це робиться в принципі, принаймні, з української сторони. Треба призначати серйозних переговорників, людей, які очолять цей процес, які буквально вже завтра полетять до Вашингтону і почнуть там говорити. Так чи інакше, нам потрібно самим доносити сигнали до американської сторони, причому не через засоби масової інформації, а напряму. Інакше ці сигнали будуть доводити до Дональда Трампа росіяни, що вони з задоволенням і роблять, і відповідно він починає озвучувати російські наративи.
Ви зазначили, що потрібно вирушати до Вашингтона. Чи справді ви вважаєте, що там нас хтось зустрінеться, враховуючи нинішні заяви американської сторони? Дональд Трамп відкрито звинувачує Україну в початку конфлікту, називає президента України Володимира Зеленського "диктатором без виборів", а віцепрезидент США Венс навіть погрожує українському лідеру. Немає жодних конкретних відомостей про контакти між американцями та українцями, на відміну від росіян, де Путін та Трамп можуть зустрітися вже цього місяця. Виглядає так, що американці і росіяни активно ведуть переговори, а нас і європейських партнерів не планують враховувати.
У мене виникає запитання, яке можна вважати риторичним: чому українська дипломатія не вжила заходів для налагодження контактів з американцями раніше, ніж з росіянами? Можливо, я не володію всіма фактами, можливо, були спроби, але нам не надали шансу. Відповідаючи на ваше пряме запитання, слід зазначити, що не варто чекати, чи готові нас прийняти у Вашингтоні. Нам потрібно наполегливо стукати у закриті або напівзакриті двері, заявляючи про наше бажання до зустрічей і контактів. Ми повинні їхати туди та відстоювати свої позиції.
Американці почули російську позицію, яка для нас не є ні новою, ні несподіваною, адже ми вже давно стикаємося з цими заявами — навіть більше трьох років. Але не варто вважати, що президент США прокидається щоранку з думкою про те, яку допомогу надати Україні. Трамп не має таких думок. Йому потрібно це пояснювати безпосередньо, або ж через його радників і близьких осіб. Саме з цією метою важливо підтримувати контакти і доносити інформацію, яка може вплинути на думку Трампа, хоча б трохи.
В даний момент надзвичайно важливо мати прямі, серйозні контакти з американськими законодавцями, особливо в Конгресі США. Нещодавно кілька впливових конгресменів та сенаторів, більшість з яких представляють Республіканську партію, висловилися категорично проти заяв президента щодо України. Вони озвучили зовсім інші думки, стверджуючи, що Путін є злочинцем, який ніколи не дотримається угод, навіть у разі їх досягнення. Нам потрібно активно взаємодіяти з цими людьми та іншими, щоб донести до них правду про ситуацію. Необхідно уникати комунікації лише через медіа чи чекати, поки наші європейські та вашингтонські партнери самостійно розберуться в ситуації і почнуть діяти від нашого імені.
Держсекретар США Марко Рубіо висловив думку, що всі учасники конфлікту в Україні повинні прийти до єдиного рішення для його завершення. Водночас радник з національної безпеки Майк Волтц зазначив, що на даний момент США займаються звичайною "човниковою дипломатією" між сторонами, що воюють. Проте зустріч у Ер-Ріяді виглядала так, ніби дві великі держави ініціюють процес поділу сфер впливу. Україна та європейські країни не були присутніми на цих переговорах, і їх участь поки що не анонсована. Тим часом, Лавров заявив, що консультації між Росією та США щодо України відбуватимуться регулярно. Президент України Володимир Зеленський розкритикував ці переговори, підкресливши, що знову обговорюється доля України без її участі. Чи залишимося ми та Європа поза цим переговорним процесом?
На мою думку, всі ці плани можуть бути змінені, особливо враховуючи, що ніхто поки формально не ознайомився з ними. Ми лише маємо уявлення про деякі їх аспекти завдяки заявам президента США та інших американських посадовців. Проте, щоб усе це з’ясувати, необхідно налагоджувати контакти. Я впевнений, що такі контакти вже відбуваються. Ми не знаємо всіх деталей, і мені важко уявити, що немає жодної комунікації між європейськими країнами та США, а також між нами і європейцями. Це все існує.
Не випадково Макрон вже організував два міні-саміти. Завдяки своїм емоційним та, можливо, провокативним висловлюванням, президент США та інші американські чиновники фактично розбудили Європу, яка довгий час залишалася в стані спокою, лише обговорюючи нові пакети санкцій, що не мали суттєвого ефекту. Наразі вже йдеться про шістнадцятий пакет. Так, додали ще п’ять російських банків до якогось списку, і ще 76 танкерів з тіньового флоту потрапили під санкції. Але це лише крапля в морі, адже таких танкерів сотні. Тож, повторюю, зірвати неприємні для нас плани, що можуть виникнути між США та Росією, цілком реально. Я впевнений, що ці процеси вже активно тривають, хоча ми поки що не знаємо всіх деталей. Гадаю, що в ці години та дні відбувається безліч зустрічей і обговорень між британцями, американцями, французами та німцями. І нас також залучають до цих процесів. Вважаю, що в Брюсселі, Парижі та Берліні зараз кипить активна робота.
Кілька тижнів тому очікували на візит спеціального представника президента США з українських питань Кіта Келлога з великим нетерпінням, сподіваючись, що його присутність може сприяти справедливому вирішенню конфлікту. Однак, сьогодні виглядає так, що Келлог не займає ключову позицію у процесі переговорів. Сам він вказав, що його роль полягає в тому, щоб слухати: "Частина моєї місії — це почути, а потім я повернуся до США, де обговорю питання з президентом Трампом, щоб упевнитися, що ми всі правильно зрозуміли ситуацію". Як ви вважаєте, чи може візит Келлога в нинішніх умовах принести Україні якусь вигоду, і в чому конкретно це може проявитися?
- Весь масив інформації потрібен. Я прекрасно знаю, як працює американська дипломатія. Вони, на відміну від нас, записують не те, що кожне слово, а кожну літеру. Все, що вони почують, все буде записано, проаналізовано ще в літаку. В Вашингтоні Келлог сяде не просто з доповіддю, а з заготовками про те, як на все це потрібно реагувати. Інша справа, чи з цим погодиться президент Трамп. Будемо сподіватися на переконливість аргументів пана Келлога.
- Стосовно останніх заяв Трампа. Спілкуючись із журналістами напередодні, він говорив так, ніби справді вважає другом виключно Росію, а не Україну. На думку Трампа, Україна не повинна скаржитися, що її не покликали на переговори, бо Зеленський міг укласти угоду з РФ ще 3 роки та не починати цю війну, а Росія хоче її зупинити аби не гинули люди. Він не промовив жодного слова закиду на адресу Путіна чи Росії. Натомість вважає, що у війні винна Україна. Він свідомо робить акцент не на агресії Росії, а на помилках самої України. Тобто Трамп на увесь світ заявляє, що в війні винні українці, які не погодилися на умови Кремля, а не власне Путін, який цю війну розпочав. Ви сказали, що американці почують росіян. Та здається, Трамп не тільки почув росіян, але й починає говорити як росіяни.
- При всій повазі, Трамп прекрасний бізнесмен, досвідчений політик, але в питаннях зовнішньої політики, скажімо відверто, навіть попри його уже повний президентський термін попередній, багато речей він просто не знає. І, можливо, саме тому і повторює те, що почув від своїх переговорників, які привезли йому цю інформацію із Саудівської Аравії.
Можливо, він у цьому дійсно внутрішньо десь сам себе переконав. І от у мене знову такі питання. А чи спроби були з нашого боку його переконати у протилежному? Я в цьому не дуже впевнений, чесно вам скажу. Так що подивимось. Я сподіваюся на майстерність наших дипломатів і інших людей, які, до речі, вважають себе ще кращими дипломатами, ніж ті, хто працює в Міністерстві закордонних справ. От їм, як кажуть, карти в руки.
Нехай тепер вони спробують переконати Трампа в протилежному. Для нас звучить дивно, навіть абсурдно, коли президент США починає повторювати російські тези. Досить дивно, що він висловлює думки про утиски Російської православної церкви в Україні. Мені здається, що російська переговорна команда активно працює над цим. Якщо це справді так і ситуація не зміниться, то нам не залишиться жодних тем для обговорення, і перспективи для України виглядають вкрай сумно.
- Україні потрібні вибори, якщо вона хоче місце за столом переговорів, говорить Трамп. Мовляв, у Зеленського низький рівень підтримки населенням - до 4%. Трамп зазначив, що питання проведення виборів в Україні є не вимогою Росії, а непокоїть "багато" країн. Хоча росіяни давно про це кричать, а напередодні Лавров заявив: "Усю команду Зеленського треба урезонити, а самому йому "дати по руках".
Це особисте обурення Трампа, зокрема, що Зеленський не погодився на цю першу зустріч у Саудівській Аравії, або ж не підписав угоду, яку американці наразі намагаються впровадити щодо видобутку рідкісноземельних елементів?
- Тут усього потрошку. Є і щось особисте, це не образи, але якесь таке сприйняття України, можливо, через призму певних подій, які торкнули Трампа особисто, і які були пов'язані так чи інакше з Україною. Але, тим не менше, це неповага і до президента України особисто, і до України як країни, тому що, знаєте, не Трампу судити про рейтинги інших президентів. Але нам треба не ображатися, а просто тверезо це все аналізувати і намагатися довести нашу позицію і президента Трампа просто трішки заспокоїти. За допомогою тих самих європейців, людей, таких, наприклад, як Борис Джонсон, колишній прем'єр-міністр Великої Британії, який має і вплив, і дуже тісні зв'язки з Трампом, як людина, яка найкраще всіх, мабуть, у Великій Британії розуміє, що таке США, чи хто такий Дональд Трамп. Отаких людей нам потрібно використовувати сьогодні в позитивному сенсі, я маю на увазі, для того, щоб доводити все це до американських посадовців і особисто до президента США. Також наступного тижня США очікують на візити президента Франції Макрона і прем'єра Британії Стармера до Вашингтона. Звісно, що для розмови про Україну, так що сподіваємося на зменшення негативної риторики.