Новини України та світу

Сполучені Штати Америки та Україна уклали угоду про видобуток природних ресурсів.

Україна і США підписали угоду щодо природних ресурсів, повідомили міністерка економіки України Юлія Свириденко і Міністерство фінансів США в ніч на 1 травня.

Згідно з заявою Свириденко, угода про заснування Інвестиційного фонду для відновлення США-Україна, яка була підписана разом з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, "забезпечує вигідні умови для обох країн".

"Ця угода підкреслює прагнення США до встановлення тривалого миру в Україні та визнання внеску України у забезпечення глобальної безпеки через відмову від ядерної зброї. Це також свідчить про прихильність США до питань, пов'язаних з українською безпекою, відновленням та реконструкцією," - зазначила Свириденко.

За її словами, українська сторона спільно зі США створить Інвестиційний фонд з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції в Україну.

Міністерка представила основні аспекти угоди:

Що стосується діяльності фонду, то, за словами міністра, Сполучені Штати підтримують його фінансово, надаючи кошти або нові ресурси, такі як системи протиповітряної оборони для України. Україна ж, у свою чергу, забезпечує 50% доходів державного бюджету за рахунок "нової ренти з нових ліцензій на нові території".

"Наступним етапом фонд вкладає кошти в проєкти, пов'язані з видобутком корисних копалин, а також нафти й газу, включаючи їхню інфраструктуру та переробку. Конкретні інвестиційні ініціативи, які отримають фінансування, будуть спільно визначені Україною та США. Варто зазначити, що фонд має право інвестувати тільки в Україну. У перші десять років прибутки та надходження фонду не будуть розподілятися, а лише реінвестуватимуться в нові проєкти або відновлення в Україні. Ці умови потребують додаткового обговорення", - зазначила представниця уряду.

Міністр фінансів США Скотт Бессент підкреслив, що ця угода "ясно демонструє" Росії наміри адміністрації президента Дональда Трампа підтримувати мирний процес, "орієнтуючись на створення вільної, незалежної та процвітаючої України в перспективі".

"Президент Трамп вбачав у співпраці між американцями та українцями підтвердження спільного бажання досягти стабільного миру та процвітання в Україні. І щоб це стало зрозумілим — жодна країна чи особа, що фінансувала або постачала ресурси для російської військової машини, не матиме можливості скористатися відновленням України", — зазначає Міністерство фінансів США, цитуючи Бессента.

Напередодні агенція Bloomberg, посилаючись на своє джерело, повідомила, що Україна готова укласти угоду з США стосовно природних ресурсів. Міністерка економіки України Юлія Свириденко наразі вирушила до Вашингтона для оформлення цієї угоди.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, який нещодавно відвідав Сполучені Штати, вчора висловив сподівання, що угода буде підписана в найближчі 24 години.

У рамках угоди США і Україна прагнутимуть створити умови для "збільшення інвестицій в гірничодобувну промисловість, енергетику і пов'язані з ними технології в Україні", йдеться в проєкті документа, з яким ознайомилися медіа. Вашингтон також визнає наміри Києва, щоб угода не суперечила його планам щодо вступу до ЄС.

Згідно з інформацією, яку було оприлюднено, Сполучені Штати вирішили, що їхня майбутня військова допомога Україні, надана після укладення угоди, буде враховуватися як частина внеску до фонду. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль нещодавно повідомив, що Вашингтон відмовився від свого бажання включити в угоду фінансування на десятки мільярдів доларів, яке було надане з моменту початку російської агресії.

Дональд Трамп просував угоду з початку свого другого терміну президентства в січні. Обидві сторони були готові в лютому підписати угоду щодо природних ресурсів, алепідписання відклали після того, як зустріч Трампа і президента України Володимира Зеленського в Овальному кабінеті перетворилася на суперечку.

Читайте також