Тарифи на житлово-комунальні послуги, нові програми субсидій та зміни у вимогах до стажу для пенсій: що чекає на українців з 1 січня.
Пенсії у 2025 році: які вимоги до стажу та терміни підвищення виплат.
У 2024 році ціни на комунальні послуги почали повільно зростати. Попри те, що уряд запровадив мораторій на тарифи ЖКГ ще на початку великої війни, це рішення не охоплює електроенергію, холодну воду, обслуговування житлових будинків і вивіз сміття. Саме ці послуги зафіксували підвищення на 18,7% відповідно до даних Державної служби статистики. Найзначніше подорожчала електрика для населення - її вартість зросла на 63,6%.
Влада допускає подальше підвищення тарифів, про що йдеться у листі про наміри до керівництва МВФ. Однак у меморандумі прописано, що Україна ухвалить дорожню карту з регулювання тарифів, зокрема на газ та електроенергію, впродовж 6 місяців після закінчення воєнного стану.
Зображення: ціни на газ залишаються стабільними (GettyImages)
У першому місяці нового 2025 року ціни на комуналку залишатимуться стабільними.
Електроенергія
Тариф на електроенергію залишиться незмінним принаймні до завершення опалювального періоду і становитиме 4,32 грн за кіловат-годину. Власники двозонних лічильників отримують можливість оплачувати електрику за зниженою ціною в нічний час: з 23:00 до 07:00 тариф складе лише 2,16 грн за кіловат-годину.
Постачання газу
Побутові споживачі України, серед яких більшість є абонентами "Нафтогазу" за тарифним планом "Фіксований", сплачуватимуть за газ у січні 2025 7,96 грн/куб.м. У інших постачальників ціни трохи відрізняються, але не перевищують 10 грн/куб.м.
Вартість також залишається "захищеною" від коливань щонайменше до 30 квітня 2025 року, коли закінчиться опалювальний сезон.
Холодне водопостачання можна перефразувати як "постачання холодної води".
Мешканці більшості міст України продовжують сплачувати за холодне водопостачання за довоєнними тарифами.
З 2022 року Національна комісія, відповідальна за державне регулювання в енергетичній сфері та комунальних послугах (НКРЕКП), неодноразово намагалася знайти компроміс у питаннях підвищення тарифів на холодне водопостачання через зростання цін на електроенергію, реагенти для водоканалів та інші витрати. Проте на даний момент ці зусилля не принесли бажаних результатів.
Проте в малих населених пунктах питання тарифів вирішується на рівні місцевої адміністрації, що може призводити до підвищення цін. Крім того, в усіх містах можливе збільшення абонентської плати за використання водопостачальних послуг.
Системи обігріву та постачання гарячої води
Ціна на послуги централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання наразі регулюється урядовим мораторієм, який діє протягом воєнного стану в країні та ще пів року після його завершення. Таким чином, тарифи на ці ЖКГ послуги для домашніх споживачів залишаються стабільними.
Для домашніх користувачів, що використовують виключно електричні пристрої для обігріву, запроваджено спеціальний знижений тариф на електроенергію. До 30 квітня 2025 року вони матимуть можливість сплачувати лише 2,64 грн за кВт-год за умови, що їхнє місячне споживання електрики не перевищує 2000 кВт.
Програма субсидій на закупівлю твердого пального для печей, зокрема дров, продовжує свою роботу. Кожна родина отримує компенсацію в розмірі 16,2 тис. гривень на рік.
Кабмін ухвалив постанову, за якою змінюється один із показників для обчислення розміру субсидії.
У середньомісячному доході сім'ї відтепер буде врахована сплата військового збору (зріс з 1,5% до 5% з грудня 2024).
Отже, основним критерієм для визначення субсидії виступає "заробіток, що залишається після вирахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору з цих доходів".
Слід звернути увагу на те, що громадянам, які подадуть заяву на отримання субсидії у січні, виплата буде здійснена з початку січня 2025 року, а не з самого початку опалювального сезону. Заявки можна подавати особисто в відділення Пенсійного фонду або через інтернет, керуючись наданими інструкціями.
Зображення: новий тип субсидії буде доступний для внутрішньо переміщених осіб (GettyImages)
Крім того, в середини січня 2025 року запровадять новий тип субсидії на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб, які проживають у Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Запорізькій та Миколаївській областях, за винятком районів, що входять до списку територій, де тривають або відбувалися бойові дії, або які тимчасово окуповані Російською Федерацією.
Субсидію на оренду житла призначатиме Пенсійний фонд, тому договір оренди повинен бути зареєстрований у ПФУ. Типовий договір буде доступний на сайті чи у відділенні Пенсійного фонду.
Оформити субсидію зможуть домогосподарства, які витрачають на оренду житла понад 30% своїх сукупних доходів. Якщо сім'я має доходи менші, ніж два прожиткових мінімуми на одну особу (5840 грн на особу), то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості оренди.
З 1 січня 2025 року вводяться нові правила щодо страхового стажу, необхідного для отримання пенсії за віком для обох статей: чоловіків і жінок.
Нагадуємо, що з кожним роком зростають вимоги до страхового стажу. Починаючи з 2028 року, українці зможуть виходити на пенсію у віці 60 років лише за умови, що у них буде 35 років страхового стажу.
Варто відзначити, що страховий стаж не завжди збігається з трудовим стажем, оскільки особа може бути у трудовій діяльності, але не бути охопленою системою обов'язкового державного пенсійного страхування.
Зображення: У 2025 році вимагатиметься більший трудовий стаж для виходу на пенсію (GettyImages)
У січні не заплановано звичне підвищення соціальних стандартів. У державному бюджеті на 2025 рік закладені показники, що відповідають минулому року. Таким чином, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, залишиться на рівні 2361 гривня.
Однак в уряді повідомили про плани щодо індексації пенсій, яка відбудеться лише в березні 2025 року. Очікується, що виплати зростуть на 10-17%. У середині року також може бути ініційована пенсійна реформа. Міністерство соціальної політики вже представило проект реформи, що передбачає введення базової пенсії, яка становитиме 30% від мінімальної заробітної плати, а також систему балів, що враховуватиме страхові внески.
Наступного ж місяця на доплати можуть розраховувати пенсіонери, яким виповниться 70, 75 або 80 років, якщо їхня пенсія не перевищує 10340 грн.
Вікова надбавка становить: