Дослідники виявили, яким чином первісні люди підтримували тепло на українських землях 26 тисяч років тому.

Унікальна знахідка дала змогу вченим дізнатися, наскільки добре стародавні люди вміли розводити багаття.
Дослідники, завдяки унікальному відкриттю, отримали можливість вивчити, як предки людей зігрівалися на території України під час льодовикового періоду. Цьому сприяли залишки трьох вогнищ, виявлені на узбережжі річки Дністер поблизу села Кормань у Чернівецькій області, інформує Interesting Engineering.
Вчені з Університету Алгарве та Віденського університету оголосили про своє нове відкриття. У ході свого дослідження вони розкрили, як знахідки залишків вогнищ дозволили їм отримати нові знання про спосіб життя давніх людей.
У виданні поділилися, що науковці використали низку інноваційних геоархеологічних методів, щоб виявити сліди трьох вогнищ часів періоду Максимуму останнього зледеніння, який стався 26 500-19 000 років тому. Тоді температура повітря в Європі опускалася і трималася в межах від -27 до -20 градусів Цельсія.
Вчені розповіли, що вони отримали приголомшливі відомості про те, наскільки складним було розуміння стародавніх людей технологій розведення багать. Проте вони досі не розуміють, чому раніше їм не вдавалося здійснювати подібні відкриття.
"Чи була велика частина доказів знищена характерним для льодовикового періоду поперемінним замерзанням і відтаванням ґрунту? Чи люди не знайшли достатньо палива під час останнього льодовикового максимуму? Або вони не використовували вогонь, а покладалися на інші технологічні рішення?", - ставить питання провідний автор дослідження і геоархеолог з Університету Алгарве Вільям Мерфрі.
Дослідники повідомили, що завдяки використанню мікростратиграфічного аналізу, мікроморфології та колориметричного аналізу їм вдалося точно ідентифікувати одну з небагатьох ознак вогню, що існував під час льодовикового періоду. Як результат, вони виявили свідчення трьох вогнищ, в яких використовували дрова різного калібру.
У публікації вказано, що науковці зафіксували, що температура в цих осередках досягала понад 600 градусів Цельсія. Експерти зазначають, що це свідчить про вражаючу здатність людей адаптуватися і виживати в надзвичайно складних умовах.
"Люди вміло управляли вогнем і могли застосовувати його різними способами, в залежності від мети, з якою розпалювали багаття. Проте наші дослідження також вказують на те, що ці мисливці-збирачі поверталися до одного й того ж місця в різні сезони в ході своїх щорічних міграцій," - зазначив дослідник Філіп Р. Нігст.
Дослідження виявило, що давні люди застосовували деревину, зокрема ялину, для розпалювання вогнів в часи найбільшої інтенсивності льодовикового періоду. Вчені також припускають, що вони могли використовувати кістки або жир тварин, оскільки під час спеки стародавні люди часто спалювали кістки у спеціально підготовлених ямах, до отримання хрусткої скоринки.
Раніше в Єгипті знайшли стародавнє місто-привид часів Тутанхамона. Зазначається, що поселення досить масштабне, можливо, його використовували стародавні військові.
Також на Мадагаскарі дослідники виявили залишки "жаби з пекла", що полювала на динозаврів. Вона не могла впоратися з величезними мастодонтами, але їхні малюки ставали для неї легкою здобиччю.