Новини України та світу

Україна уклала угоду з Європейським Союзом щодо залучення до 35 мільярдів євро, які планується отримати на основі російських активів.

Від України угоду підписали міністр фінансів Сергій Марченко та голова НБУ Андрій Пишний. Від ЄС - віцепрезидент Європейської Комісії Валдіс Домбровскіс.

"Остаточний обсяг MFA буде визначено після затвердження суми кредитів всіх сторін ініціативи. Враховуючи запропоноване фінансування Сполученими Штатами у 20 млрд доларів, макрофінансова допомога від ЄС може складати 18 млрд євро", - йдеться в повідомленні.

Як зазначили в Мінфіні, погашення позики відбуватиметься виключно за рахунок майбутніх прибутків від заморожених суверенних активів Росії в ЄС. Таким чином, очікується що усі кошти MFA для України будуть на безповоротній основі. Внутрішні фінансові ресурси не спрямовуватимуться на погашення.

Кошти надаватимуться відповідно до нового Механізму кредитного співробітництва для України (Ukraine Loan Cooperation Mechanism - ULCM), який забезпечить безповоротну форму макрофінансової допомоги.

Програмою передбачено 14 заходів, щоб залучити макрофінансову допомогу. Напрями: макрофінансова стабільність, державні підприємства, державне управління, енергетика, верховенство права та боротьба з корупцією, оборонна промисловість.

"Наступний важливий крок у залученні коштів за рахунок заморожених активів країни-агресора. Останніми місяцями ми активно працювали з ЄС та іншими сторонами в межах ініціативи, щоб досягти конкретних результатів у забезпеченні фінансових потреб України у 2025 році й надалі", - зазначив Марченко.

У червні цього року керівники держав "Великої сімки" вирішили надати Києву кредит на 50 мільярдів доларів. Частина цієї суми буде покрита за рахунок відсотків, отриманих з російських активів, які були конфісковані після початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року.

Президент Європейської ради Антоніу Кошта повідомив, що з січня Україна буде щомісяця отримувати від Європейського Союзу 1,5 мільярда євро. Дані кошти будуть отримані шляхом використання заморожених російських активів і можуть бути призначені для військових потреб.

3 грудня Верховна Рада ухвалила поправки до Бюджетного кодексу, які дозволять Україні отримати 50 мільярдів доларів від країн G7 під заставу російських активів. Новий закон вводить термін "умовні боргові зобов'язання". Згідно з цим документом, зазначені кошти не будуть враховуватись у державному боргу України. Погашення цього кредиту відбудеться лише після отримання репарацій від Росії.

Читайте також