Новини України та світу

В Україні аналітики ISW проаналізували причини, чому Путін прагне отримати контроль над Сумами та Сумською областю.

20 травня президент Росії Володимир Путін зустрівся з представниками влади Курської області, де обговорювалися ідеї щодо захоплення українського міста Суми та формування "буферної зони" в межах Сумської області.

Цю інформацію містить звіт Інституту дослідження війни (ISW).

Під час дискусії голова Глушківського району Павло Золотарьов звернувся до президента Путіна з проханням про створення зони безпеки. Путін поцікавився, якою має бути її глибина, на що Золотарьов відповів, що Росії потрібно захопити "принаймні Суми" та натякнув на потребу розширення території Росії. В.о. губернатора Курської області Олександр Хінштейн зазначив, що його дідусь походить із Сумщини, тож ця земля для нього "не є чужою".

Місто Суми розташоване приблизно за 25 кілометрів від російського кордону. За словами представників РФ, контроль над цим містом нібито дозволив би запобігти ударам української артилерії та дронів по території Росії.

На думку аналітиків ISW (Інститут вивчення війни), ця зустріч могла бути частиною спроб Кремля показати Путіна як рішучого лідера, що дбає про безпеку, та обґрунтувати подальше просування вглиб України. До того ж, ще 16 травня під час переговорів у Стамбулі російська делегація вже висловлювала погрози захопити Сумську область з метою створення "зони безпеки".

Незважаючи на ці заяви, військові аналітики висловлюють сумніви щодо можливості Росії захопити Суми. В останні роки російським військам не вдавалося швидко окупувати навіть менші населені пункти. Українські збройні сили продовжують контролювати позиції в Курській області, незважаючи на офіційні повідомлення з Москви про "повне витіснення" українських підрозділів.

За словами українського військового експерта Костянтина Машовця, на Сумському напрямку активно працюють підрозділи 18-ї мотострілецької та 72-ї мотострілецької дивізій, а також 83-ї десантної бригади та кілька полків мобілізаційного резерву. Однак ці сили не є достатніми для захоплення такого великого міста, як Суми, населення якого до війни становило приблизно 256 тисяч осіб. Востаннє російська армія взяла місто з населенням понад 100 тисяч у липні 2022 року, коли це була Лисичанськ. Проте навіть тоді окупація стала результатом тривалих і виснажливих бойових дій.

Відтоді російські війська не змогли захопити жодне з великих міст України, навіть з огляду на те, що вони застосували значно більші контингенти, особливо на сході та півночі країни. Українські офіційні особи неодноразово висловлювали скептицизм щодо можливості Росії реалізувати успішну наступальну операцію проти Сум.

Нагадаємо, що раніше ми повідомляли про те, що 21 травня місто Суми стало мішенню для російських безпілотників. Внаслідок цього нападу частина території міста залишилася без електропостачання.

Читайте також