Новини України та світу

Величезні зграї зникають: де ж поділися горобці і чи можемо ми назавжди їх втратити?

Чи дійсно горобці в Україні стають рідкісними?

За словами фахівця, загалом існує два типи горобців:

"Їхня чисельність справді зменшується", - зізнався орнітолог.

Водночас він відзначив, що існують публікації, що стосуються цього питання в окремих регіонах, які містять оцінки відповідних тенденцій.

"На жаль, в Україні подібна програма відсутня. Держава надає дуже обмежене фінансування для наших наукових досліджень," - зазначив фахівець.

Пономаренко зазначив, що в останній час спостерігається зменшення чисельності горобців через низку факторів.

Перша з них - це хімізація сільського господарства.

"Поля обробляють інсектицидами, гербіцидами та іншими хімічними засобами. Горобці, прагнучи вигодувати своїх пташенят і накопичити жир перед зимою, відводять їх на зернові культури. Проте, якщо ця пшениця була оброблена, їм вона не цікава," - зазначив дослідник.

Він нагадав також, що сучасні сільськогосподарські технології доросли до того рівня, що після збору врожаю на полі майже не залишається зерна.

"Через це птахи мають обмежені запаси їжі," - зауважив старший науковий співробітник заповідника.

Додатково, за словами фахівця, на популяцію горобців вплинула зміна стандартів будівництва, оскільки українці почали застосовувати сучасні матеріали для покриття дахів.

"У природному середовищі горобці зазвичай обирають для гніздування кулясті гнізда, розташовані в густих кронах дерев. Однак з часом, коли ці птахи стали ближчими до людини, вони почали оселятися під солом'яними дахами, а згодом і під шифером. На жаль, сьогодні будівельники закривають усі щілини під час монтажу дахів, що позбавляє горобців можливості знайти місце для гніздування", - зазначив орнітолог.

За словами Пономаренка, якщо українці продовжать активно зводити сучасні та якісні житлові споруди, то горобці можуть знову "переїхати" до округлих гнізд, що знаходяться на деревах.

Експерт зазначив, що останні подібні колонії в Дніпропетровській області були зафіксовані в 50-60-х роках минулого століття.

"Проте в нашій кафедрі (біорізноманіття та екології Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, - Ред.) наразі зберігається зразок кулястого гнізда польового горобця, створеного у 2000-х роках", - підкреслив доцент.

Таким чином, за його словами, "горобець знову починає згадувати про свої давні звички".

Науковець зауважив, що скорочення популяцій горобців - це загальносвітова тенденція.

"Британські дослідники вказали, що протягом XX століття популяція цих видів скоротилася майже в дев'ять разів. Причина в тому, що вони більше не можуть знаходити достатньо їжі на полях", - зазначив Пономаренко.

Водночас він зауважив: історія з масовою присутністю горобців пов'язана з тим, що вони колись наростили свою чисельність на сільськогосподарських угіддях через великі залишки врожаю.

"Тепер горобці відновлюють свою природну популяцію. З часом це призведе до того, що вони стануть звичайним, а не численним видом. Можливо, в майбутньому ми вже не будемо спостерігати великі зграї по 50-100 птахів", - зазначив фахівець.

На завершення він зазначив, що, ймовірно, це не призведе до жодних серйозних наслідків.

"Думаю, що ні. Сучасний рівень трансформації екосистем критично не загрожує горобцям. Хоч їх чисельність буде нижчою, але цей вид не стане червонокнижним за 10-20 років", - підсумував орнітолог.

Читайте також