Новини України та світу

Загибель і відродження: як один птах став символом, що надихнув цілу націю берегти природні скарби своєї землі.

Історія такахе вражає усвідомленням того, як близько до межі вимирання підійшов цей красивий птах.

Зникнення навіть одного дикого виду може призвести до численних наслідків для людства, як це сталося в Індії. Тому важливо оберігати кожен вид, що дійшов до наших днів.

Яскравим прикладом у цьому контексті є Нова Зеландія, де один унікальний птах став символом національної свідомості щодо охорони природи. У своїй статті для Forbes американський еволюційний біолог з Ратгерського університету Скотт Треверс зазначає, що птах таке, який довгий час вважався вимерлим, знову був виявлений після майже півстоліття забуття. Це відкриття стало каталізатором для активізації природоохоронних ініціатив у країні.

Такахе — це птах без можливості літати, за розміром схожий на курку, який раніше був широко поширений на обох основних островах Нової Зеландії. Проте в інших частинах світу його не можна було знайти.

Кілька століть тому популяція такахе на Північному острові повністю зникла, а у XIX столітті така ж доля спіткала і популяцію Південного острова. У 1898 році орнітологи офіційно визнали птаха цілковито вимерлим. Але, на щастя, це було не зовсім так.

Невелика кількість цих птахів насправді змогла вижити у віддалених гірських долинах Південного острова. У 1948 році біля озера Те-Анау, найбільшого на острові, було знайдено сліди невідомого птаха, там таки люди чули незвичні пташині крики.

Було проведено наукову експедицію, метою якої стало дослідження та пошук загадкового птаха в важкодоступних і віддалених горах Мерчісон. Ця територія була настільки дикою та незнайомою, що, можливо, учасники експедиції стали першими людьми, які коли-небудь ступали на цю землю.

Зрештою, саме в цих гірських просторах було виявлено невелику колонію такахе, що протягом півстоліття вважалася зниклою. Ця сенсаційна подія стала темою заголовків не лише новозеландських газет, а й світових видань. Відкриття птаха стало каталізатором для підвищення обізнаності новозеландців щодо необхідності охорони вразливих видів.

"Повторне відкриття спровокувало термінову реакцію, оскільки екологи та представники уряду усвідомили критичну необхідність збереження цього унікального та знакового виду. Однією з перших дій стало оголошення гір Мерчисон заповідною зоною, щоб забезпечити недоторканність природного середовища птахів від впливу людської діяльності та завезених хижаків", - зазначає Треверс.

Служба охорони дикої природи Нової Зеландії швидко створила окрему програму, присвячену виживанню такахе. Ранні зусилля включали боротьбу з хижаками, відновлення середовища проживання та ретельний моніторинг популяції, що залишилася.

Сьогодні популяція такахе налічує 500 особин і постійно зростає. І хоча це все одно критично мала чисельність як для цілого виду, новозеландцям вдалося усунути більшість факторів, які призвели до майже повного зникнення такахе.

З метою збереження такахе новозеландці освоїли навички підтримки та захисту інших місцевих видів, зазначає американський біолог.

Як писав УНІАН, вчені зафіксували найбільший в сучасній історії випадок загибелі цілого виду. За короткий строк на Алясці загинули мільйони птахів виду кайра.

Ми також повідомили, що в Балтійському морі дослідники виявили новий підвид оселедця, який змінив свій раціон, відмовившись від планктону на користь вживання іншої риби. Це дивовижне відкриття, оскільки еволюційний процес відбувся за надзвичайно короткий період часу.

Читайте також