Віталій Портников: Росія потерпіла невдачу на виборах в Румунії -- Блоги | OBOZ.UA
Два дні перед другим туром президентських виборів у Румунії Конституційний суд країни ухвалив безпрецедентне рішення, анулювавши результати першого туру через підозри в іноземному втручанні у виборчий процес. Це рішення стало наслідком публікації Вищою радою національної оборони документів спецслужб, які підтвердили можливість російського впливу на кампанію кандидата Келіна Джорджеску, який став своєрідним "джокером" цих виборів, зазначає Віталій Портніков на сайті radiosvoboda.org.
Щодо ймовірності перемоги Келіна Джорджеску, який здобув перше місце за результатами першого туру виборів, жодне соціологічне опитування не давало позитивних прогнозів, навіть після завершення голосування. Його тріумф став справжньою несподіванкою, особливо в контексті його відверто антиєвропейських та проросійських поглядів. Не можна також забувати про його антиукраїнські настрої.
Спеціальні служби виявили невідповідність між нульовими витратами Джорджеску на передвиборчу кампанію та значними витратами на рекламу у TikTok, які, зрештою, сприяли його перемозі. Платформа TikTok проінформувала румунські органи влади про виявлення ймовірної мережі акаунтів, які були залучені в маніпуляції громадською думкою під час виборів. Крім того, було виявлено мережу акаунтів, пов'язаних з російським державним медіа Sputnik, які цілеспрямовано намагалися вплинути на користувачів у Румунії та Молдові. Ці та інші подібні факти стали підставою для рішення Конституційного суду Румунії.
Рішення сприймається неоднозначно
Звісно, це рішення сприймається неоднозначно. Його привітав президент країни Клаус Йоганніс, який наголосив, що рішення суду було ухвалено після того, як було доведено участь у виборчій кампанії іноземної держави. Схожої позиції притримується і більшість румунських політиків.
Сам Келін Джорджеску охарактеризував рішення суду як "державний переворот", з чим також погодився лідер румунських ультраправих Джордже Сіміон. Ліберальна політикиня Єлена Ласконі, яка брала участь у скасованому другому турі виборів, назвала це рішення "насильством над демократією".
Проте найважливішим аспектом стане реакція румунських виборців на це безпрецедентне рішення. Якщо громадяни відчують себе обманутими і вирішать, що скасування виборів є лише проявом спротиву "системи" проти антисистемного кандидата, то питання вибору проросійського кандидата з правого спектра – навіть якщо це не буде Джорджеску, а, наприклад, Сіміон з його антиукраїнськими поглядами – стане лише питанням часу.