Втрата документів в умовах війни: які дії вжити та як технології можуть стати у нагоді
Як українцям відновити втрачені документи, перебуваючи в Україні або за межами країни
Одна з менш очевидних, але досить поширених труднощів, з якими зіткнулися українці від початку повномасштабної агресії, - це втрата документів. Люди втрачають або забувають свої папери, коли намагаються дістатися до більш безпечних регіонів як в Україні, так і за її межами, або ж вони можуть знищуватися внаслідок російських обстрілів.
Відсутність паспорта або необхідної довідки ускладнює можливість знайти роботу або отримати соціальну підтримку. Однак, процес відновлення чи отримання цих документів часто є досить складним і тривалим.
Держава вжила заходів, щоб забезпечити можливість відновлення більшості документів, втрачених внаслідок війни. Наприклад, для відновлення паспорта необхідно звернутися до Державної міграційної служби, центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або до "Паспортного сервісу" в вашому місці реєстрації чи проживання. Поки виготовляється новий документ, вам видадуть тимчасове посвідчення. Аналогічна процедура стосується свідоцтв про народження, шлюб, розірвання шлюбу, зміни імені та документів про освіту.
У всіх зазначених ситуаціях для отримання документа особа повинна перебувати на території України, і часто – за адресою своєї реєстрації. Це значно ускладнює процес швидкого отримання потрібної довідки для багатьох людей.
Згідно з дослідженнями, проведеними Центром економічної стратегії, на кінець січня 2024 року близько 4,9 мільйона українців залишаються за межами країни унаслідок війни. Для цих людей отримання документів є досить витратною справою, оскільки включає витрати на подорож, забезпечення тимчасового житла в Україні, а також консультації з фахівцями на місцях.
Якщо взяти за приклад родину, що складається з жінки, яка прагне знайти роботу, пенсіонера-чоловіка та дітей, які навчаються у школі або університеті, то для них набір необхідних послуг виглядає наступним чином:
На ділі це безліч документів: сертифікати про відсутність судимостей, інформація про склад родини, підтвердження освіти, податкові звіти. Не всім вдається заздалегідь зібрати весь необхідний набір документів, особливо в умовах втечі від війни.
Так. Для цього необхідно звернутися до закордонної дипломатичної установи, тобто до українського посольства чи консульства.
Наприклад, у Польщі процес відновлення свідоцтва про народження виглядає наступним чином:
Тут детально прописані процедури відновлення документів у Польщі, Німеччині та Чехії.
В цілому процес отримання через посольство включає в себе кілька етапів:
Інша група – це військові, які перебувають на передовій і не можуть швидко вирішувати юридичні питання, а також не мають постійного доступу до необхідних органів. Це включає не лише отримання документів, але й широкий спектр юридичних послуг.
Внутрішньо переміщені особи, яких, за даними Міжнародної організації міграції, на квітень 2024 року налічується приблизно 4000, на перший погляд можуть мати деякі переваги через своє перебування всередині країни. Проте багато представників цієї категорії змушені постійно переміщатися між містами, не маючи сталого місця проживання, або ж стають біженцями, виїжджаючи за межі країни. Це значно ускладнює їх здатність брати участь у бюрократичних процедурах.
Загалом, багато людей часто залишаються в невизначеності щодо своїх дій, не знаючи, до якого органу звернутися, а пошуки в Google не приносять очікуваних результатів.
Це, в свою чергу, викликає безладність в методах, несподівані фінансові витрати та витрачання часу.
Щоб отримати необхідний документ вам не потрібно йти до державного органу в конкретному місті в Україні. Все що треба - зайти на сайт та вибрати категорію, яка найкраще підходить вашому запиту.
Це може здатися дещо сміховинним в епоху розквіту штучного інтелекту, однак юридичні послуги в Україні та в межах дипломатичних установ - це дуже забюрократизована історія з точки зору процесів. Наприклад, посольство призначає на 12 годину в четвер. Це робочий день, тож якщо людина працює, їй швидше за все доведеться брати оплачуваний нею вихідний.
Ми перші в Україні інтегрували ДіяПідпис у сервіси, аби клієнти оперативно могли вирішувати свої юридичні запити: підписувати позовні заяви до суду, завіряти документи чи укладати договори з адвокатом для представлення інтересів в суді. В іншому випадку - це потрібно робити в кабінеті адвоката або у відповідних органах.