Стоматолог розкрив таємницю Вітрувіанської людини Леонардо да Вінчі: його шлях до відкриття.

Сучасні дослідження людської анатомії та математичних концепцій знову підтвердили геніальність середньовічного італійця.
Знаменита Вітрувіанська людина, яку змалював Леонардо да Вінчі, зображує чоловіка у двох положеннях, накладених один на одного і вписаних у квадрат і коло. Учені довго не могли зрозуміти, як йому вдалося зробити пропорції настільки ідеальними. Тепер стоматолог-математик зрозумів це, пише iflscience.com.
Відтворивши фігуру приблизно в 1490 році, Леонардо да Вінчі черпав натхнення з робіт давньоримського архітектора Вітрувія. Останній стверджував, що центр людського тіла розташований в області живота. Багато митців намагалися втілити його ідеї, але безуспішно. Да Вінчі ж вдосконалив пропорції та опис, проте його система залишалася таємницею до тих пір, поки стоматолог Рорі Мак Суїні не знайшов її рішення.
"Пошуки геометричного методу Леонардо породили численні теорії, кожна з яких намагається пояснити виміряне співвідношення між колом і квадратом на оригінальному малюнку", - написав він.
Взявши за основу співвідношення між стороною квадрата і радіусом кола на рівні 1,64, - адже найпопулярнішим поясненням було те, що Леонардо використовував золотий перетин (φ ≈ 1,618), - Мак Суїні спробував повторити малюнок. Однак виявив похибку - понад 2 відсотки відхилення розрахунків від реальних вимірювань.
Інші можливі інтерпретації конструкції Леонардо да Вінчі базувалися на різних геометричних формах, таких як восьмикутники, семикутники тощо. Проте жодна з цих теорій не враховувала того, що Мак Суїні вважав ключовим аспектом: мотиви вибору цих фігур.
"Вони залишаються виключно теоретичними математичними задачами, - зазначає він, - без будь-якого зв'язку з задокументованими інтересами Леонардо до людської анатомії, функціональних взаємозв'язків чи природних закономірностей", - пише він у виданні "Journal of Mathematics and the Arts".
На його думку, використання геометричних фігур не могло адекватно пояснити, чому Леонардо обрав саме цей варіант. Справжня розгадка виявилася зовсім простішою — вона містилась у рукописних записах самого да Вінчі, які супроводжували малюнок. У цих нотатках він зазначав, що якщо відвести ноги так, щоб голова опустилася на чотирнадцяту частину зросту, а руки підняти до рівня, де пальці торкнуться лінії верхівки, то пупок стане центром розташування витягнутих кінцівок, а простір між ногами утворить рівносторонній трикутник.
Як стоматолог, Мак Суїні усвідомлював, наскільки важливим є рівносторонній трикутник для досягнення вірних пропорцій обличчя людини.
Стоматологи усвідомлюють, що правильна функція нижньої щелепи людини ґрунтується на рівносторонньому трикутнику, який з’єднує два виростки нижньої щелепи (щелепні суглоби) з центральною точкою розташування нижніх різців. Це не просто цікава анатомічна деталь. Це настільки ефективний орієнтир для практичного застосування, що на його основі розроблені сучасні стоматологічні інструменти.
"Цей трикутник визначає оптимальне розташування зубів, взаємозв'язок щелеп і рухи нижньої щелепи під час функціонування," - зазначає Мак Суїні.
Хоча намалювати щелепу у стилі Вітрувіанської людини було б складно, в цілому, ідея та ж сама: у вас є статична анатомія і схема її динамічних можливостей, і вони з'єднані цим рівностороннім трикутником. І як бонус: співвідношення розмірів між ними становить близько 1,63 - набагато ближче до 1,64 у Леонардо.
Це далеко не єдиний випадок, коли подібне співвідношення або рівносторонній трикутник, який його формує, можна спостерігати в людському організмі. Мак Суїні зазначає одне дослідження, в рамках якого було проаналізовано 100 людських черепів. У результаті виявилося стійке співвідношення 1,64 ± 0,04 в архітектоніці черепа, яке вимірювалося через насіоініальну дугу (вигнута відстань від перенісся до тім'ячка вздовж черепної поверхні) і тім'яно-потиличну дугу (вигнута відстань від брегми до тім'ячка).
"Ця пропорція характерна лише для людей і представляє собою ідеальні структурні взаємозв'язки в черепі, що наближаються до тетраедричної форми," - підкреслив він.
Якщо гіпотеза Мак Суїні правильна, то це означає, що Леонардо да Вінчі мав сучасне розуміння анатомічних пропорцій людини. А вітрувіанська людина таким чином є свідченням прозріння Леонардо, який зрозумів, що людські пропорції відображають більш глибокі математичні принципи.
Слід зазначити, що Леонардо Да Вінчі славиться не лише як видатний художник і архітектор, але й як інженер. Більше п'яти століть тому він розробив прототип вертольота, який, можливо, перевершує сучасні моделі. Його концепція однолопатевого гвинта здатна забезпечити таку ж підйомну силу, а також має низку переваг у порівнянні з чотирилопатевими конструкціями.