Загадайте свої мрії та зберіться разом за святковим столом: які традиції дотримуватись у Василев день.
1 січня віряни відзначають Обрізання Господнє та вшанування святого Василя Великого (Кесарійського) за новим церковним календарем. Раніше це свято святкували 14 січня.
Василь жив у IV столітті в Кесарії Каппадокійській, походив зі знатної та багатої християнської родини. Навчала Василя бабуся - її вважали освіченою християнкою. Після смерті батька Василь переїхав на навчання до Константинополя, а потім - до Афін. Відомо, що він досконало знав математику, фізику, астрономію, філософію, медицину, риторику. Коли Василь повернувся додому, то спочатку викладав риторику, пізніше його висвятили в сан диякона і пресвітера. Це були часи гонінь на християн, але він, не боячись переслідувань, захищав православну віру і виступав із проповідями, за що здобув високу повагу і велику любов.
Василь залишив по собі численні богословські твори, серед яких бесіди на різні псалми, праці, що захищають вчення про Святу Трійцю, а також книги, присвячені темі Хрещення та іншим аспектам віри. Йому також приписують створення іконостасу, а також авторство багатьох проповідей і молитов.
Зловживати спиртними напоями й об'їдатися, вінчатися, полювати й різати худобу, викидати сміття й робити прибирання, а також давати гроші в борг (як і брати). Вважається, що той, хто порушить ці заборони, накличе на себе біду.
У православне свято звертаються до святого Василя з проханнями захистити від бід, хвороб і злих людей. Вважається, щосвятий допомагає знайти душевний спокій, також святитель - покровитель учнів і свинарів.
У цей день прийнято збиратися з родиною та друзями за спільною трапезою, висловлювати побажання здоров'я, благополуччя та миру, просити вибачення й залишати в минулому всі образи.
Добре 1 січня допомогти нужденним - вірять, що в такий спосіб люди стають ближчими до Господа й очищаються від гріхів.
Згідно з народними віруваннями, в цей день першим, хто увійде до дому, повинен бути чоловік, і особливо добре, якщо він має світле волосся. Це віщує щастя та удачу в родині.
Ще одна з традицій святкування Васильєва дня - посівання. У цей час підлітки, зібравши зерна, обходять оселі, розсипаючи їх і бажаючи господарям щастя та добробуту. Важливо не прибирати це зерно, адже воно виконує роль оберегу. Через певний період його слід зібрати, а навесні висадити в землю.
1 січня також прийнято загадувати бажання, оскільки вважається, що всі мрії цього дня мають шанс здійснитися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обрізання Господнє-2025: дати святкування та важливі обмеження цього дня, які варто врахувати.
Потужний вітер у цей день обіцяє багатий урожай фруктів.
Ехом далеко лунає — готуйся до суворих холодів.
вранці іній на деревах - до врожайного року;
снігурі розчирикалися - чекай сніг.
У народі 1 січня - свято Василів день. Згідно з прикметами, якщо цього дня першим, кого зустрінеш на вулиці, буде чоловік, то удача буде супроводжувати весь рік.