Усі заплатять. Характеристики нового Закону про підвищення податків, що вступає в силу з 1 грудня.
Сплата військового збору та ЄСВ
Це один з небагатьох законів, який спочатку був офіційно опублікований, але пізніше виявилося, що в ньому є помилка. Після цього його відкликали, почекали кілька днів і повторно опублікували так, що Законопроєкт 11416-д перетворився на Закон 4015-IX саме 1 грудня 2024 року. Таким чином, цей день став моментом, коли закон набрав чинності.
Його норми набрали чинності, і вже є коментарі податківців стосовно змін, які він має впровадити.
Цей Закон можна вважати "Малою податковою реформою", оскільки він містить численні зміни. Серед них - нові можливості для контролю доходів, підвищення ставок різних податків та збільшення військового збору.
Адвокат і податковий консультант Богдан Янків висвітлює ключові нововведення та зміни в системі оподаткування, які вступили в силу з набранням чинності цього закону. LIGA.net публікує резюме з його YouTube-каналу з дозволу автора.
Змінився строк подання звітності за найманих працівників. Зараз роботодавці-ФОП та юридичні особи звітують раз на квартал. Будуть звітувати кожного місяця. Чисто формально це в три рази більше звітів. Але на практиці квартальний звіт і так містив додатки щодо кожного місяця, тому це не критично.
Такі звіти за працівників щомісяця будуть подаватися і щодо єдиного соціального внеску (ЄСВ), і щодо податку з доходів фізичних осіб (ПДФО), і щодо військового збору.
Останній термін для подачі звіту буде 20 днів після закінчення місяця. Таким чином, перший звіт відповідно до нових вимог має бути подано за січень 2025 року до 20 лютого цього ж року.
Ключовий аспект: виплати доходів, які були проведені до вступу закону в силу, підлягатимуть оподаткуванню за ставкою 1,5%. Це стосується навіть випадків, коли вони фактично будуть нараховані після 1 грудня.
У зв'язку з цим питанням податкова служба оприлюднила інформаційний лист, що стосується всіх податкових агентів, які нараховують доходи фізичним особам. У документі податківці підтверджують, що лікарняні, відпускні та заробітна плата, нараховані до 1 грудня, підлягають оподаткуванню за ставкою 1,5%. Це правило залишається в силі навіть у випадку, якщо фактична виплата відбулася після зазначеної дати. Також підкреслюється, що за листопад немає необхідності доплачувати 5% військового збору з уже виплаченої зарплати.
Для великого бізнесу теж збільшили податки, тому підняття їхнього рівня стосується всіх.
Якщо говорити більш детально, то зміни охоплюють чотири галузі.
Для зазначених підприємств Державна податкова служба (ДПС) вже підготувала інформаційний лист. У цьому документі підкреслюється, що банки повинні сплатити 50% податку на прибуток вже у 2024 році. Інші фінансові установи за 2024 рік продовжуватимуть сплачувати податок на прибуток у розмірі 18%, а з 2025 року ставка зросте до 25%, що становитиме чверть їхнього чистого прибутку.
Податківці нагадали АЗС про необхідність сплати авансового податку на прибуток, сума якого варіюється від 35 000 до 60 000 гривень, в залежності від кількості та розташування торгових точок. Крім того, було зазначено, що автотранспортні підприємства, які зберігають пальне виключно для власних потреб і не займаються його продажем, не зобов'язані здійснювати авансові платежі.
Крім того, підвищено розмір орендної плати для гірничих компаній, що займаються видобутком ресурсів з гірських масивів.
Відповідно до нових податкових реформ, нотаріуси незабаром почнуть інформувати податкові органи про своїх клієнтів. І це абсолютно серйозно.
Не надто гучно пройшла стаття 172.4 цього Закону, яка передбачає, що нотаріуси щомісяця повинні надавати податковій службі відомості про всі укладені договори купівлі-продажу.
Таким чином, податкова буде чітко знати й розуміти, хто та у яких обсягах купує, наприклад, нерухоме майно.
Це створить умови для податківців запитувати про джерела фінансів і ще більше наблизить нас до розкриття банківської конфіденційності.
Для фізичних осіб теж зробили деякі уточнення щодо оподаткування отриманого доходу.
Щодо фермерів та сільськогосподарських виробників встановлено, що в межах дії воєнного стану мінімальне податкове зобов'язання (МПЗ) не може становити менш як 700 гривень з 1 гектара для будь-яких земель. А для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50%, МПЗ буде 1400 гривень з 1 гектара.
Тобто фактично встановлено певну мінімальну планку сплати мінімального податкового зобов'язання, нижче якої не можна платити.
Щодо внесення військового збору для фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку, слід зазначити, що його введення заплановано на 1 січня 2025 року. Це закріплено в окремому законопроєкті під номером 9319.
У подальшому, починаючи з 1 грудня 2024 року, військовий збір на заробітну плату та інші виплати, які здійснюють податкові агенти, такі як фізичні особи-підприємці та юридичні особи на користь фізичних осіб, зросте до 5%. Проте для військовослужбовців цей збір залишиться на рівні 1,5%.
Для ФОП 1, 2 та 4 груп військовий збір 10% від суми мінімальної заробітної плати саме на 1 січня року. Для ФОП 3 групи військовий збір 1% з доходу. Також військовий збір 1% - для юридичних осіб, які працюють на спрощеній системі.
У Законі також зазначено, що після завершення воєнного стану, починаючи з 1 січня наступного року, військовий збір буде знижено до 1,5%.
ФОП, які перебувають на 1, 2 та 4 групах, зобов'язані щомісяця до 20 числа сплачувати військовий збір за попередній місяць. Іншими словами, разом із внесенням єдиного податку, ФОП та юридичні особи на 3 групі єдиного податку повинні сплачувати 1% військового збору щоквартально протягом 10 днів після закінчення терміну подачі декларації.
У 2025 році фізичним особам-підприємцям знову доведеться обов'язково сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ).
Навіть якщо військовий збір сплачується за підприємця на його основному місці роботи, фізична особа-підприємець (ФОП) зобов'язана також здійснювати його оплату. Наразі не передбачено жодних пільг у цьому питанні. Особи з інвалідністю також не отримають жодних винятків і повинні будуть сплачувати військовий збір. Аналогічно, для пенсіонерів не планується введення пільгових умов щодо цього збору.
Законопроєктом 9319 передбачено надання пільг щодо військового збору для ФОП на тимчасово окупованих територіях, ФОП-військовослужбовців, ФОП на лікарняних та у відпустці за аналогією з єдиним податком.