Згідно з повідомленнями ЗМІ, удари Сполучених Штатів не змогли знищити ядерну програму Ірану, на що Трамп відреагував дуже емоційно.
Авіаудари США не знищили ядерний потенціал Ірану, а лише відстрочили можливість Тегерану отримати ядерну бомбу на кілька місяців. Після американської атаки у Фордо могли лише бути завалені входи до об'єкту, залишилися неушкодженими частина центрифуг, а значна частина збагаченого урану вивезена перед ударами.
Згідно з інформацією, отриманою від трьох джерел, Reuters повідомляє, що такі висновки містяться у звіті американської розвідки. У цьому документі зазначено, що, попри рішучі заяви президента США Дональда Трампа про "ліквідацію" ядерної програми Ірану, реальність така, що можливість появи ядерної бомби в Тегерані могла бути лише відстрочена на кілька місяців.
Згідно з інформацією, опублікованою Reuters та іншими американськими медіа, розвідувальні служби Пентагону дійшли висновку, що запаси збагаченого урану в Ірані залишаються недоторканими. Вони вважають, що ядерна програма країни, значна частина якої прихована глибоко під землею, можливо, була лише тимчасово призупинена на термін від одного до двох місяців. Цей час буде необхідний іранським фахівцям для проведення земляних робіт і ремонту.
У своєму звіті розвідка Пентагону констатує, що американські удари заблокували входи до двох об'єктів, але не призвели до руйнування підземних будівель. Вціліли після атак і деякі центрифуги (за даними джерел CNN, таких - більшість). А частину запасів збагаченого урану, пише ВВС, було переміщено перед ударами. І ця оцінка відповідає заявам з Ірану про те, що атаковані США ядерні об'єкти в Фордо, Натанзі та Ісфахані були евакуйовані "деякий час тому", і що Іран "не зазнав серйозного удару, оскільки матеріали вже були вивезені".
Хоча американські B-2 скинули більше десяти бомб на два ядерні об'єкти – завод збагачення пального у Фордо та збагачувальний комплекс у Натанзі – джерела, обізнані з оцінкою, повідомляють, що бомби не змогли повністю знищити центрифуги і високозбагачений уран на цих установах. Замість цього, основний вплив був на наземні споруди трьох об'єктів – Фордо, Натанз і Ісфахан, які зазнали значних руйнувань. Це також стосується енергетичної інфраструктури та деяких споруд, які використовуються для перетворення урану на метал для виробництва ядерних боєприпасів, як зазначає CNN.
В команді Трампа ці оцінки охарактеризували як "повністю невірні", а сам звіт - як "суворо секретний". Першою на публікацію про наслідки американських атак відреагувала прессекретарка Білого дому Керолайн Левітт, яка не лише висловила обурення, але й визнала, що такі висновки розвідки дійсно існують.
Ця так звана оцінка є абсолютно хибною і була позначена як "цілком таємна", проте, незважаючи на це, вона просочилася до CNN через анонімного, малозначущого працівника розвідувальної спільноти. Витік цієї інформації є очевидною спробою принизити президента Трампа та дискредитувати відважних пілотів, які успішно виконали рейд, спрямований на знищення ядерної програми Ірану. Усі усвідомлюють, що відбувається, коли скидаєш чотирнадцять бомб вагою по 13 600 кілограмів на ціль: це призводить до повного знищення, - заявила вона.
Пізніше до відкритої дискусії з впливовими американськими медіа та їхніми джерелами приєднався й "керівник" Левітт, президент Сполучених Штатів Дональд Трамп.
У дописі в Truth Social він накинувся на ЗМІ, які написали про те, що удари США по трьох іранських ядерних об'єктах не знищили основних компонентів його ядерної програми.
"Фальшиві новини CNN в парі з невдалим New York Times об'єднали свої зусилля в спробі знецінити один з найуспішніших військових ударів в історії. Ядерні об'єкти в Ірані були повністю знищені. Як New York Times, так і CNN зазнають серйозної критики з боку громадськості," — зазначив президент США, підкресливши свої слова, використавши великі літери.
Втім, деякі експерти, а також конгресмени, схоже, схильні більше довіряти джерелам американських ЗМІ, аніж президенту США та його команді.
Наприклад, Джеффрі Льюїс, експерт з озброєнь та професор Інституту міжнародних досліджень Міддлбері, після аналізу комерційних супутникових знімків територій, де відбулися удари, зробив висновок, що атаки США, ймовірно, не зупинили ядерну програму Ірану.
Дослідник зазначає, що мирна угода була укладена без можливості для Ізраїлю та США знищити важливі підземні ядерні установки, зокрема які розташовані поблизу Натанза, Ісфахана та Парчина, остання з яких є окремим ядерним комплексом неподалік Тегерана. "Ці об'єкти можуть стати основою для швидкого відновлення ядерної програми Ірану", - підкреслює він.
Конгресмен-демократ Бред Шерман, що входить до Комітету закордонних справ Палати представників, звернув увагу на загальні формулювання, яких вживає у своїх переможних реляціях адміністрація Трампа - і на відсутність чітких даних про результати бомбардування при цьому.
Шерман зазначила, що адміністрація Білого дому так і не надала чіткої відповіді на питання про те, чи були завдані удари, які позбавили Іран можливості використовувати уран у військових цілях, чи знищили його центрифуги для збагачення урану, а також чи вичерпали його запаси, яких, за її словами, вистачило б для виробництва дев'яти ядерних боєголовок.
"Коли вони кажуть про знищення програми, вони навіть не кажуть, чи знищуються центрифуги та можливість створювати уран у майбутньому, чи знищуються запаси", - заявив Шерман BBC, нагадавши про зафіксовані супутниками довгі низки вантажівок біля Фордо незадовго до ударів США.
Колега Шермана по комітету, республіканець Майкл Маккол також висловив сумніви у тому, що заяви Трампа про повне знищення іранської ядерної програми повністю відповідають дійсності.
"Мені вже раніше повідомляли про цей план, і його метою ніколи не було повне знищення ядерних об'єктів, а скоріше завдання серйозних ушкоджень. Однак завжди було зрозуміло, що це лише тимчасове рішення," - зазначив він у коментарі для CNN.
Хоча оцінки в ізраїльських розвідувальних колах не є такими суворими, як у Пентагоні, вони все ж виявляють менший оптимізм, ніж у Білому домі, стверджує CNN.
"Ізраїльська оцінка впливу ударів США також виявила меншу шкоду, завдану Фордо, ніж очікувалося. Однак ізраїльські чиновники вважають, що поєднання військових дій США та Ізраїлю на кількох ядерних об'єктах відсунуло іранську ядерну програму на два роки, якщо припустити, що вони зможуть безперешкодно її відновити, чого Ізраїль не дозволить", --йдеться у матеріалі видання.
Нагадаємо, що 22 червня Сполучені Штати здійснили атаку на ядерні об'єкти в Ірані, серед яких знаходився найбільший і найзахищеніший комплекс Фордо. У відповідь на ці дії, американські високопосадовці, очолювані Дональдом Трампом, оголосили про повне знищення іранської ядерної програми. Президент США також висловив погрозу щодо знищення інших ядерних об'єктів, якщо Тегеран не погодиться на припинення бойових дій.
24 червня Трамп оголосив про кінець конфлікту між Ізраїлем і Іраном, незважаючи на те, що обидві країни продовжували завдавати удари як до, так і після введення режиму припинення вогню.