Виявили нову альтернативу. Найзначніший у світі імпортер російського вугілля зменшує обсяги своїх закупівель.
Як повідомляє The Moscow Times, згідно з даними Центру цінових індексів (ЦЦІ), зараз Росія посідає друге місце серед основних постачальників вугілля в Китай.
Частка Індонезії, найбільшого постачальника твердого палива на ринок Китаю, знизилася з 58% до 44% за вказаний період. Водночас, частки Монголії та Австралії в загальному обсязі поставок зросли з 10% і 1% до 15%. Згідно з даними S&P Global, за підсумками січня-листопада Китай збільшив імпорт вугілля на 14,8% у порівнянні з попереднім роком, досягнувши обсягу в 490 мільйонів тонн.
За інформацією Міністерства енергетики країни-агресора, Китай отримує 48% від загального обсягу експорту російського вугілля.
У 2023 році Росія підвищила обсяги постачання вугілля до Китаю на 42% у порівнянні з попереднім роком, досягнувши 100 мільйонів тонн. Проте у 2024 році спостерігається спад експорту. За даними першої половини року, обсяги поставок зменшилися на 8% у річному вимірі, становлячи 45,5 мільйонів тонн. Частка російського вугілля на китайському ринку знижується переважно через скорочення постачань енергетичного вугілля, що викликане низькими цінами та обмеженнями на вивезення, як зазначає ЦЦІ.
Зростання поставок російського вугілля до Китаю також стримується імпортним митом, яке КНР у 2014 році ввела на антрацит, коксівне та енергетичне вугілля, у розмірі 3-6%. При цьому мита не поширюються на Індонезію та Австралію через угоди про вільну торгівлю.
Згідно з інформацією Центру економічного аналізу, протягом січня-жовтня експорт вугілля з Росії зменшився на 9% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, складавши 164 млн тонн. Аналітики прогнозують, що до кінця 2024 року цей показник може впасти на 9-10% у порівнянні з минулим роком.
Також повідомляється про зменшення обсягів закупівлі російського вугілля Індією, яка є одним із значних імпортерів цього пального. Протягом січня-вересня 2024 року Індія придбала 6,1 мільйона тонн енергетичного вугілля, що на 26% менше в порівнянні з тим же періодом минулого року. Водночас частка Росії в імпорті вугілля до Індії знизилася з 7% до 3%.
Раніше повідомлялося про те, що у травні 2022 року найбільша металургійна компанія Індії відмовилася купувати російське вугілля.
У 2024 році стало відомо про те, що прибуток вугільної галузі РФ, однієї з найбільших сировинних галузей економіки, за рік впав на 93%.
У січні-квітні 2024 року прибуткові компанії накопичили 72 млрд рублів прибутку, збиткові отримали 58 млрд рублів збитку. Загалом російська вугільна галузь отримала 14 млрд рублів прибутку. Це майже на 200 млрд менше, ніж за той самий період роком раніше.
Індія, що отримує приблизно третину російського вугілля, зменшила свої закупівлі на 22% у період з березня по травень 2024 року, досягнувши обсягу 6,76 млн тонн. Крім того, спостерігається зниження експорту до Туреччини, Південної Кореї та Японії.
Китай, найбільший покупець російської сировини, ввів імпортне мито на вугілля, що не поширюється на інших постачальників -- Індонезію та Австралію, які входять до зони вільної торгівлі з КНР.