ДОТ і ДАСУ: хто стоїть за просуванням "Мілікон" в умовах скандалу? - ЗМІ

Оператор тилу подав позов до суду проти Державної аудиторської служби України, оскільки вона вимагала розірвання контракту з однією з компаній. Про це повідомляють "Українські новини".
Журналіст та фахівець інформаційного агентства "Стоп Корупції" Ігор Хмурий продовжує ретельно відстежувати події, що стосуються ДОТ. Нещодавно Державний оператор тилу звернувся до суду з позовом проти Державної аудиторської служби, яка вимагала розірвання контракту з компанією-посередником. Про передумови цього кроку та можливі наслідки Хмурий поділився на своїй особистій сторінці у соціальних мережах, — повідомляє видання Стопкор.
"Те, як Державна Оперативна Транспортна служба тягне імпорт бронежилетів, заслуговує на власний серіал від Netflix. Слоган міг би звучати на зразок 'Сім'я — це найважливіше', а роль директора має виконати Він Дизель у стилі Домініка Торетто. Адже це вже справжній гіперболізований гротескний сюрреалізм", — зазначає журналіст-розслідувач.
За словами журналіста, ДОТ прагне реалізувати модель "купівлі-продажу" під маскою імпорту, замість того щоб зосередитися на розвитку внутрішнього ринку. Виникло безліч спроб знайти оптимальний алгоритм дій. Спочатку з'явилася ізраїльська компанія "MASADA ARMOUR SOY", а потім, у 2024 році, сталося зривання половини запланованого обсягу закупівель (близько 100 000 одиниць). Це стало зручним приводом для того, щоб в грудні оголосити переможцем тендеру компанію "Фортеця захисту", яка мала статутний капітал у 500 гривень та нещодавно змінила свої КВЕДи. За офіційною версією, вона виступала дистриб'ютором "MASADA ARMOUR SOY". Однак, після розголосу в ЗМІ, тендер довелося скасувати.
Тоді наприкінці лютого цього року "Фортеця Захисту" прямо під тендер купує іншу - "Мілікон Юа". Проте проблеми з документами нікуди не ділися і навіть помножилися. Через строкаті спроби зліпити разом всі попередні документи ("ізраїльтян та першої прокладки) в новий кейс та стислі терміни - черговий скандал, скарги та навіть позови вітчизняних виробників..
"ДОТ там, де вдалося, відправив; де не вийшло – щось коригував, але тендер не анулював і контракт уклав."
Держаудитслужба втрутилася в ситуацію, підтримавши переважну частину скарг учасників тендеру та ініціювавши перевірку. 24 березня ДАСУ представила результати моніторингу, в яких чітко вимагала розірвання контракту. Проте, замість виконання цієї вимоги, ДОТ вирішує боротися за спірний контракт до останнього і подає на рішення ДАСУ позов до суду.
"Тобто, замовник не просто клав на скандали, ЗМІ та виробників. Замислитесь - держпідприємство МОУ готове судитися з аудиторським держорганом фактично в інтересах приватної компанії. Тому і спадає на думку, що справа не в "Мілікон", не в "Фортеці" і навіть не в "ізраїльтянах". Справа у прецеденті й моменті", - зазначає Ігор Хмурий.
Згідно з інформацією від джерел Хмурого, також обговорюється можливість впровадження нової системи безконкурентних прямих угод у випадках зриву постачання. Якщо постачальник не встигає виконати замовлення, або ж його продукцію не приймає замовник, то закупівлю можуть передати іншій зацікавленій стороні. Однак терміни виконання можуть бути такими, що виготовлення партії з нуля стає практично неможливим. Це стосується всіх, окрім "імпортерів", адже інші постачальники працюють за попередніми замовленнями, а не на складі.
Як зазначає журналіст, ДОТ не змагається за 200 мільйонів чи навіть 1,5 мільярда. Їхня боротьба зосереджена на створенні прецеденту, який стане основою для революції та відкриє шлях до поглинання ринку, що оцінюється в кілька мільярдів.
"Бо ось ці 7 млрд грн на рік - це лише бронежилети. А скільки ще є ринків, де вітчизняні виробники ніяк не хочуть здаватися? Ну і є думка, що незабаром ДОТ поєднають з АОЗ під руку Жумаділова, яка збере в кулак і закупівлю зброї, і закупівлю тилового забезпечення. Тому цей кулак має показати всім вміння грюкати по столу. Бо "пацани не перепрошують", а на кону бюджет невеличкої країни", - стверджує журналіст.