Новини України та світу

Джонсон: Существует вероятность возвращения к "Нормандскому формату".

На думку експрем'єра Британії, дзвінок канцлера ФРН Олафа Шольца Володимиру Путіну створює ризик повернутися до недієвих переговорів, а єдиний шлях до завершення війни - зміцнення України.

Колишній прем'єр Великобританії Борис Джонсон висловив підтримку сумнівам президента України Володимира Зеленського стосовно телефонної розмови канцлера Німеччини Олафа Шольца з російським лідером Володимиром Путіним. Джонсон вважає, що це може призвести до відновлення "Нормандського формату" — переговорів щодо російської агресії в Україні, які мали на меті досягнення мирного вирішення конфлікту і в яких брали участь також Німеччина та Франція.

"Ми ризикуємо повернутися до жахливого франко-німецького "Нормандського формату", який розглядав Росію та Україну як рівноправних співрозмовників у внутрішній сварці. Це ганебна зрада реальності, яка полягає в тому, що Путін розпочав злочинне і невиправдане вторгнення, в той час як Україна є абсолютно невинною стороною", - заявив Джонсон в дописі в соцмережі Х. Він переконаний, що єдиним шляхом до завершення війни є масштабне та швидке зміцнення позицій України.

Розмова Шольца з Путіним відбулась 15 листопада вперше за майже два роки та тривала годину. Як повідомили в пресслужбі німецького уряду, канцлер засудив війну Росії проти України та закликав Путіна припинити її. Зокрема, Шольц закликав Росію до переговорів з Україною з метою досягнення "справедливого і тривалого миру".

За даними джерел DW в урядових колах Німеччини, Шольц сказав Путіну, що жодної з поставлених тим цілей у цій війні не вдалося досягнути та запевнив, що "підтримка України носитиме довгостроковий характер, і що російський президент не повинен розраховувати на те, що час грає на його користь".

У Кремлі після завершення переговорів оголосили, що Путін і Шольц здійснили "відвертий обмін думками" стосовно ситуації в Україні. У заяві зазначено, що Путін підкреслив, що будь-які потенційні угоди про припинення конфлікту повинні відображати інтереси Росії та грунтуватися на "нових територіальних реаліях".

Зеленський водночас назвав розмову "скринькою Пандори", припускаючи, що це потягне за собою нові контакти світових лідерів з Путіним. На його думку, це грає на користь Росії, адже зменшує її ізоляцію, проте не принесе результатів. Така стратегія затягування часу давала можливість Росії нічого не змінювати у своїй політиці, "нічого не робити по суті, і якраз це і призвело до цієї війни", додав Зеленський та застеріг, що Україна потребує "реального миру", "Мінська-3 не буде".

Читайте також