Новини України та світу

Кремль акцентує увагу на цензурі: аналітики ISW роз'яснили сенс недавніх висловлювань Пєскова.

Кремлівські чиновники акцентують увагу на цензурі, щоб просувати неформальну державну ідеологію, що виходить від російської еліти. Зокрема, прес-секретар диктатора Володимира Путіна, Дмитро Пєсков, зазначив, що теперішня ситуація в Росії вимагає запровадження військової цензури.

За його словами, влада РФ рухається у правильному напрямку, намагаючись усунути ЗМІ, які не згодні з позицією Кремля. Про це йдеться у зведенні Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).

Пєсков висловив своє позитивне ставлення до зростання "патріотичного" контенту в російських медіа, який сприяє формуванню почуття лояльності та гордості за країну. Він підкреслив, що вважає цю "патріотичну" тенденцію тривалою і зазначив, що Кремль враховуватиме "помилки" минулого, коли такі видання, як опозиційна "Медуза", мали можливість вільно критикувати Росію. Пєсков також зазначив, що в майбутньому Росія прагнутиме до "м'якшої" інформаційної політики, що сприятиме появі ряду "нейтральних" медіа.

Експерти підкреслюють, що Кремль навряд чи зможе зберігати нейтралітет щодо свободи медіа в майбутньому. У вересні 2024 року Дмитро Пєсков висловив думку, що російські ЗМІ, можливо, зможуть повернутися до "свободи інформації", якщо країна вийде з періоду "гострої напруженості", маючи на увазі війну в Україні та загальну геополітичну ситуацію.

Водночас така мова тільки підсилює відмову Кремля визнати свою участь у масштабному конфлікті, що є елементом ширшої стратегії маніпуляції та контролю інформаційного середовища в країні. Нещодавні коментарі прессекретаря Путіна вказують на те, що влада не планує зменшувати військову цензуру та централізований контроль над медіа, навіть після закінчення війни.

Зазначається, що з 2022 року Кремль системно проводить кампанію придушення свободи слова - блокує доступ до іноземних ресурсів, ліквідовує опозиційні видання, а також переслідує адміністраторів Telegram-каналів, які критикують політичне та військове керівництво РФ.

"Кремль, схоже, створює умови для довгострокового контролю над інформаційним простором, намагаючись використовувати соціальні мережі та традиційні новинні канали, щоб зробити майбутні покоління менш схильними до сумнівів у рішеннях та наративах Кремля", - йдеться в статті.

Кремль наразі формує неофіційну державну ідеологію, засновану на пропаганді російського націоналізму, утвердженні ідеї про нібито несправедливі спроби Заходу зруйнувати російську державність, а також міфологізації ветеранів окупаційної армії.

Сприяння так званим "патріотичним" медіа є лише одним з багатьох засобів, які влада використовує для укріплення культури військової служби та посилення відданості чинному режиму. Цей процес супроводжується активним формуванням молодіжних військово-політичних організацій та розширенням військово-патріотичних програм у навчальних закладах по всій країні.

Як інформував OBOZ.UA, у Росії відреагували на різкі коментарі президента США Дональда Трампа щодо Володимира Путіна. Представник Кремля Дмитро Пєсков зазначив, що Москва "спокійно" сприймає слова американського лідера про те, що російський диктатор говорить безглуздо, і висловила сподівання на "відновлення двосторонніх зв'язків" та "вирішення української проблеми".

Читайте також