Новини України та світу

Лідери Європейського Союзу розглянуть питання тарифної політики адміністрації Трампа та заходи щодо захисту від російських загроз.

У королівському палаці, перетвореному на конференц-центр у Брюсселі, лідери 27 країн ЄС також пообідають із генеральним секретарем НАТО Марком Рютте і повечеряють із прем'єр-міністром Великої Британії Кейром Стармером.

Антоніу Кошта, голова Європейської ради лідерів ЄС, повідомив, що запланована одноденна зустріч не матиме статусу офіційного саміту. Захід зосередиться на питаннях оборонної політики і не передбачає ухвалення жодних офіційних заяв чи рішень.

Перша сесія буде присвячена геополітиці та відносинам зі Сполученими Штатами, а це означає, що масштабне рішення Трампа про введення мит на вихідних напевно буде розглянуто, особливо з урахуванням побоювань чиновників ЄС про те, що незабаром вони можуть зіткнутися з аналогічними заходами.

Трамп, який розпочав свій другий термін на посаді президента 20 січня, також відіграватиме важливу роль у переговорах з оборони, оскільки він зажадав, щоб європейські країни витрачали набагато більше на власну безпеку і менше покладалися на Сполучені Штати через альянс безпеки НАТО.

Заклик Трампа до Данії, члена ЄС, поступитися Гренландією Сполученим Штатам, а також його відмова виключити можливість воєнних дій або економічного тиску з метою примусити Копенгаген до дій, також посилили напруженість у трансатлантичних відносинах.

Очікується, що лідери ЄС обговорять, які військові спроможності їм знадобляться найближчими роками, як їх можна фінансувати і як вони можуть тісніше співпрацювати в рамках спільних проєктів.

"Європі необхідно взяти на себе більшу відповідальність за власну оборону", - заявив Кошта в листі до лідерів. "Їй необхідно стати стійкішою, ефективнішою, автономнішою і надійнішим суб'єктом безпеки та оборони".

За інформацією дипломатичних джерел, питання фінансування стане надзвичайно складним, оскільки у багатьох європейських країнах бюджетні можливості обмежені, що ускладнить суттєве збільшення витрат.

Окремі держави, зокрема країни Балтії та Франція, підтримують ідею спільного боргового фінансування в межах ЄС для фінансування оборонних витрат. Проте Німеччина та Нідерланди категорично не погоджуються з цим підходом.

На думку певних дипломатичних джерел, можливим варіантом компромісу є залучення фінансування через кредити, а не гранти, для підтримки оборонних проектів.

В останні роки європейські нації значно підвищили свої військові витрати, особливо внаслідок російського вторгнення в Україну у 2022 році, що викликало військовий конфлікт на межах Європейського Союзу.

Проте значна кількість лідерів Європейського Союзу висловила думку, що їм необхідно збільшити витрати на оборону. Трамп зазначив, що країни Європи, які є частиною НАТО, повинні виділяти 5% свого ВВП на військові потреби — така сума наразі не досягається жодним із членів альянсу, включаючи Сполучені Штати.

Згідно з оцінками Європейського Союзу, у минулому році витрати на оборону країн-членів ЄС склали в середньому 1,9% від їхнього ВВП, що відповідає приблизно 326 мільярдам євро. Як повідомляє ЄС, це показник на 30% вищий у порівнянні з 2021 роком. Проте, ці цифри маскують суттєві розбіжності між різними державами Європейського Союзу.

Читайте також