Існує ризик втрати пенсії: кого з пенсіонерів зобов'яжуть пройти ідентифікацію у 2025 році?

Розповідаємо, навіщо потрібна ідентифікація пенсіонерів і хто її зобов'язаний проходити кожні пів року.
Українські пенсіонери, які є внутрішньо-переміщеними особами та отримали цей статус до 24 лютого 2022 року, мають проходити так звану процедуру ідентифікації. Навіщо це робити, де і як її пройти та що буде в разі, якщо цього не зробити - нижче в матеріалі.
Раніше ми ділилися інформацією про те, яку суму потрібно витратити на придбання стажу для пенсії в Україні у 2025 році.
Ідентифікація пенсіонерів України, як уже говорили, стосується тих, хто перебуває на заслуженому відпочинку й отримав статус внутрішньо-переміщених осіб до 24 лютого 2022 року. Їх держава зобов'язує проходити процедуру ідентифікації, щоб переконатися, що пенсію отримує людина, якій вона призначена (і що вона отримує її взагалі).
У 2024 році діяло правило, відповідно до якого виплати пенсіонерам, які не пройшли процедуру ідентифікації з різних причин, накопичувалися на їх розрахункових рахунках і здійснювалися лише після завершення ідентифікації. Однак у 2025 році ці правила були дещо змінені: згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" (стаття 40), "Ощадбанк" тепер зобов'язаний переказувати залишки коштів з рахунків пенсіонерів, які є внутрішньо переміщеними особами (ВПО), назад до Пенсійного фонду України в таких випадках:
Пенсіонерам, які є внутрішньо переміщеними особами та отримують пенсію через "Ощадбанк", необхідно проходити процедуру ідентифікації кожні півроку, аби уникнути втрати виплат. У разі, якщо пенсія буде призупинена, особа має можливість звернутися до Пенсійного фонду України або безпосередньо до "Ощадбанку" для відновлення своїх виплат.
Зверніть увагу: у разі накладення арешту (чи іншого обмеження) на рахунок, неможливо здійснити вилучення коштів з нього.
Існує декілька варіантів, як пенсіонерам, які є внутрішньо переміщеними особами, здійснити процедуру ідентифікації:
Особи, які знаходяться за межами України, повинні спершу звернутися до української дипломатичної місії для отримання документа, що підтверджує їхнє перебування за кордоном. Цей документ потім необхідно надіслати разом із заявою на поновлення виплат до Пенсійного фонду України.