Новини України та світу

На прикордонних пунктах Туркменістану розпочали перевірку мобільних телефонів з метою виявлення пожертвувань на підтримку Збройних сил України: які новини?

Туркменістан розпочав контроль телефонів своїх громадян на предмет виявлення пожертв для Збройних Сил України при в'їзді до країни. За інформацією з джерел, правоохоронці допитують осіб, які повертаються з Європи, з метою виявлення тих, хто надавав фінансову підтримку українській армії.

У деяких випадках силовики вимагали хабарі та погрожували кримінальною відповідальністю. Про це повідомляє Радіо Свобода/Азатлик.

Міністерство національної безпеки Туркменістану активізувало зусилля щодо виявлення осіб, які здійснювали перекази грошей на підтримку українських військових.

За словами співрозмовників видання, співробітники МНБ перевіряють телефони та допитують громадян, що повертаються до Туркменістану або були депортовані з інших країн, зокрема ЄС.

Виявлено групу з семи осіб, які надавали безкоштовні пожертви Збройним силам України. Як повідомляється, представники правоохоронних органів чинили на них тиск і погрожували кримінальним переслідуванням за статтею, що стосується вербування найманців, їх підготовки або фінансування. У двох випадках, нібито, вимагали хабар у розмірі п'яти тисяч євро.

Крім того, спецслужби активно шукають туркменів за межами країни, які підтримують українських військових фінансово, особливо в Східній Європі — зокрема в Румунії та Польщі. Колишні військовослужбовці позбавляються біометричних паспортів і отримують накази не брати участі у конфлікті в Україні.

Уряд Туркменістану офіційно не надав інформації про кількість своїх громадян, які беруть участь у військових діях в Україні. Український проект "Хочу жити" у травні 2025 року оприлюднив імена принаймні 170 туркменських громадян, що, за їхніми даними, воюють на стороні російської армії. У серпні 2025 року було також зафіксовано інформацію про 122 туркменів, які були завербовані Росією.

Минулого тижня на YouTube-каналі Луганського прикордонного загону з'явилося відео, де у полон здається громадянин Туркменістану. За даними відео, чоловіка звуть Максат Мередов, він народився у Марійській області Туркменістану, а контракт із Міноборони РФ підписав 14 листопада 2025 року.

Як інформував OBOZ.UA, щоб компенсувати втрати, які вона зазнала на фронті, Росія активно залучає найманців з різних країн до своїх збройних сил. Серед них виявилися і громадяни Туркменістану, однієї з найзакритіших країн Центральної Азії.

Раніше стало відомо про те, як Росія вербує іноземців до своєї армії, розповіли у британській розвідці. Темпи - досить серйозні: незалежні російські журналісти знайшли підтвердження вербування російським міноборони лише у Москві у період із квітня 2023-го по травень 2024-го понад 1,5 тисячі іноземців. Більшість із них прибули з Південної та Східної Азії.

Читайте також