Новини України та світу

Стрітення Господнє: що варто уникати в цей важливий день, основні обряди та звичаї

Дізнайтеся про обов'язкові дії та заборони цього дня, а також про народні прикмети, пов'язані зі Стрітенням, у статті від РБК-Україна (проект Styler).

Свято Стрітення святкується на честь важливої події в християнській традиції – зустрічі Немовляти Ісуса з праведним старцем Симеоном у Єрусалимському храмі. У старослов'янській мові термін "стрітення" перекладається як "зустріч" або "радість", що точно відображає суть цього свята.

За біблійним сюжетом, на сороковий день від Різдва Марія з Йосипом прийшли до Єрусалиму з Віфлеєму - вони несли немовля Ісуса до храму. Також, за законами, описаними в Старому Заповіті, Марія мала принести до святині ягня або горлиць, на знак подяки Богові та для очищення гріхів. Оскільки Марія була небагатою, вона принесла до храму дві горлиці.

Старець Симеон зустрів Йосипа та Марію. За легендою, йому було пророчено, що він зустріне Месію – лише після цього Симеон зможе знайти вічний спокій. Таким чином, зустріч Симеона з Ісусом символізувала зустріч всього людства з Творцем.

Другою особою, яка зустріла в храмі Ісуса, була пророчиця Анна. Після виконання Господніх законів, Марія з Йосипом повернулася до Назарету.

Свято було започатковано у IV столітті, та спершу було днем, який завершував 40-денний цикл після Богоявлення. Нині Стрітення є одним з 12 найважливіших християнських свят після Великодня, тобто, одним з двонадесятих свят.

Існувала давня віра, що день Стрітення Господнього знаменує собою завершення останніх зимових холодів. Саме тому після цього свята зазвичай не відбувався переїзд річок, і подорожі на санях вважалися небезпечними. Більш того, вирушати в подорож у день Стрітення вважалося поганою ознакою.

На Стрітення також відбувалося освячення води. Вважалося, що ця вода має магічні властивості: вона захищає від небезпек, допомагає в боротьбі з хворобами та відганяє злі сили. Спочатку ж цю святу рідину не приносили з храму, а збирали з бурульок, що звисали з дахів.

На свято Стрітення нерідко після освячення води освячували свічки. За повір'ями, вони оберігали оселю від зливи чи бурі, поля - від буреломів, а родину - від пристріту або хвороби.

Згідно з традиціями наших предків, на Стрітення, як і на інші значні свята, існують певні обмеження. Наприклад, сьогодні слід уникати:

Крім цього, в цей день намагалася не класти гроші на кухонний стіл - це могло прогнати удачу з дому.

За новим календарем, 2 лютого день ангела святкують власники таких імен: Василь.

А за старим календарем сьогодні іменини відзначають: Семен, Павло, Інна.

Читайте також