Новини України та світу

У фінансових установах та торгових точках можуть виникнути відмови у прийомі певних гривень: що потрібно обов'язково перевірити.

В Україні банки, торгові заклади та інші юридичні особи мають право відмовлятися від прийому певних купюр гривні на абсолютно законних підставах. Це зумовлено тим, що діючі нормативи дозволяють не брати зіпсовані банкноти.

Про це розповіли в НБУ. Там зазначили, що йдеться, зокрема, про купюри:

Банк може відмовитися приймати гроші, якщо банкноти забруднені хімічними або радіоактивними речовинами, а також будь-якими токсичними органічними речовинами, які можуть негативно вплинути на здоров'я людини. Крім того, якщо дві або більше банкноти були пошкоджені таким чином, що вони злиплися, власнику не радять намагатися самостійно роз'єднувати ці банкноти, щоб не порушити їх цілісність.

"Територіальні підрозділи Національного банку здійснюють обмін справжніх банкнот, які були забруднені хімічними або радіоактивними речовинами, а також токсичними органічними сполуками, тільки за умови наявності документа, що підтверджує проведення дезінфекції та/або дезактивації банкнот. Цей документ має надаватися установою або особою, які відповідно до законодавства України мають повноваження для виконання таких процедур", - повідомили в регуляторному органі.

Які зіпсовані банкноти в українців повинні прийматися без обмежень?

Водночас було підкреслено, що якщо пошкоджені гривневі банкноти "зберегли не менше 55% своєї початкової площі", працівники кас банків зобов'язані їх приймати без будь-яких обмежень. Також приймаються розірвані або розрізані банкноти, якщо вони складаються з двох частин, за умови, що:

"Банкам необхідно вилучати з обігу пошкоджені банкноти, які складаються з двох або більше частин. Це відбувається за ініціативою громадян, які їх пред'являють, оскільки такі банкноти вважаються сумнівними з точки зору справжності та/або платіжності. Установлений порядок передбачає їх надсилання до відповідних територіальних підрозділів Національного банку для проведення дослідження. За результатами, які Національний банк проводить безкоштовно, клієнтам компенсується сума визнаних справжніми та платіжними банкнот національної валюти", - повідомили в НБУ.

Як повідомлялося на OBOZ.UA, деякі касири в супермаркетах або магазинах можуть відмовитися приймати певні купюри та монети, посилаючись на те, що у них немає здачі. Проте, такі дії є незаконними відповідно до законодавства, яке захищає права споживачів. У такому випадку рекомендується подати скаргу.

Читайте також