Новини України та світу

Все, що потрібно знати про 25 травня: свято, іменини та заборони цього дня.

Яке релігійне свято відзначається завтра, 25 травня?

Згідно з новим церковним календарем, 25 травня вшановується Третє знайдення глави Іоанна Предтечі - Хрестителя Господнього, а також пам'ять священномученика Ферапонта, єпископа Кіпру, і святителя Інокентія, архієпископа Херсона. Крім того, в цей день Православна церква України святкує відновлення Михайлівського Золотоверхого собору у Києві.

Третє відкриття голови святого Іоанна Хрестителя є значною подією для православних віруючих, адже Іоанн Предтеча вважається одним з найулюбленіших святих. Ця святиня втрачалася тричі. Востаннє вона була захована від нападу іконоборців, а в 850 році була знайдена на місці, яке патріарх Ігнатій побачив у своєму видінні.

Священномученик Ферапонт жив у третьому столітті, був ченцем у монастирі на Кіпрі. Пізніше став єпископом Кіпрським. Святий помер мученицькою смертю у період гоніння християн імператором Діоклетіаном. Мощі святого зберігалися на Кіпрі, у 806 році були перенесені до Константинополя.

Святитель Інокентій, архієпископ Херсонський і Таврійський, народився 1800 року у місті Єльці. У 1819 році вступив до Київської духовної академії й мав неабиякий хист до наук. Особливо любив природничі науки. Після закінчення академії був призначений ректором Санкт-Петербурзького Олександро-Невського духовного училища. Там він постригся у ченці й був висвячений у сан ієромонаха.

У 1826 році йому було надано сан архімандрита. Цей святитель залишив по собі численні проповіді, а також наукові праці і переклади. У 1836 році його висвятили на єпископа Чигиринського, а згодом він був переведений до Харківської єпархії. У 1845 році святитель Інокентій отримав титул архієпископа Херсонської та Таврійської єпархій. Він активно підтримував військових під час Кримської війни, проповідував на фронті та відвідував поранених у лікарнях. Святе життя завершилося 25 травня 1857 року, а в 1997 році його канонізували.

Сьогодні ми святкуємо 25-ту річницю відновлення Михайлівського Золотоверхого собору в Києві. У 2000 році цей архітектурний шедевр був відновлений після руйнувань, завданих радянською владою, яка сприймала собор не лише як релігійний символ, а й як свідчення незалежності держави з Києвом в якості центру. Золотоверхий собор відіграє важливу роль в українській церкві, тож його відновлення 25 років тому стало значною подією для всього українського народу.

Крім того, 25 травня цього року ми святкуємо День народження нашої столиці. У зв'язку з цією подією в Києві заплановано безліч захоплюючих активностей на честь Дня міста.

25 травня за новоюліанським календарем в Україні святкуємо день ангела для Івана. Це українське ім'я має коріння в давньоєврейському Іоанн, що означає "помилуваний Богом" або "Божа милість".

До 25 травня в народній культурі існує безліч цікавих прикмет:

Цього року 25 травня припадає на неділю. У цей день віряни відвідують храми, адже неділя вважається часом спокою, благословення та молитви. За традиціями християнства та народними звичаями, неділя має особливу повагу, тому не рекомендується виконувати важкі фізичні роботи, прибирати, шити або вишивати. Сварки та конфлікти також не вітаються в цей день. Найкраще провести його в колі сім’ї, відвідати церкву та присвятити час молитві.

Читайте також