Всі загадки залізної леді. У Києві відбулася яскрава прем'єра детективу "Дім за склом", знятого на 35-міліметрову плівку.
У Києві відбулася прем'єра детективного трилеру "Дім за склом". Світова прем'єра стрічки відгриміла на Варшавському кінофестивалі, а в Україні - на Одеському міжнародному кінофестивалі. Із 30 січня стрічка стартувала в кінопрокаті.
OBOZ.UA відвідав захід, присвячений новій картині, і готовий поділитися захоплюючими деталями. Презентація відбулася в атмосферному кінотеатрі "Жовтень" у столиці, куди завітала знімальна команда проєкту. Серед гостей були також численні знаменитості, які прийшли підтримати своїх колег.
У центрі сюжету фільму - доля успішної архітекторки Вікторії, яка має доньку, що тільки-но стала студенткою. Дівчина разом зі своїм хлопцем, якого, як виявиться пізніше, підозрюють у торгівлі наркотиками, зникає безвісти під час святкування вступу до університету. Поліція розпочинає пошуки, а мама дівчини - власне розслідування. Однак головна мета її намагань розмотати клубок моторошних таємниць - зберегти свою репутацію. Це історія про те, яку ціну вона заплатить за бажання продовжувати вести комфортне життя.
Головну роль у фільмі зіграла акторка Ірина Островська, яка відома глядачам з картин "Мої думки тихі", "Як там Катя?", "Реванш". Її доньку Алісу - акторка Дарина Федина, яку мільйони українців полюбили після ролі Мелашки в народному серіалі "Спіймати Кайдаша". У картині також знімаються Ірма Вітовська, Олександр Башкіров, Віталій Гордієнко (відомий також як автор популярного YouTube-каналу "Загін Кіноманів"), Олена Іллєнко, Олексій Сова. Підбором акторів займалася Алла Самойленко - одна з найвідоміших директорів кастингу в Україні.
Фільм був знятий режисером Тарасом Дронем. Прем'єра стрічки на рівні всієї України відбулася в рамках Одеського кінофестивалю. Коли під час обговорення в залі йому поставили запитання, який кадр він би обрав для незмінного залишення у фільмі, режисер відповів, що це були б "титри, адже над цим проектом працювала неймовірна команда".
За словами Тараса Дроня, який є також одним із сценаристів картини, в основі стрічки лежить реальна історія про підліткову наркоторгівлю: "Я взяв її, здається з інтернету, а може, вирізка з газети на очі потрапила. Консультувався зі спеціалістами, які займаються незаконним обігом наркотиків. Але насправді це кіно не тільки про це, ба більше, воно про інше - про ціну успіху. Коли ми бачимо людей, які багато досягли, уявляємо їх впевненими та щасливими, але за лаштунками є багато іншого, про що не знаємо. Детективна лінія стрічки не тільки тримає в напрузі, але й крок за кроком вивертає головну героїню навиворіт".
"Співпраця з Тарасом залишила у мене незабутні враження, - ділиться спогадами про знімальний процес Віталій Гордієнко. - Моя присутність на екрані триває всього кілька хвилин. Проте ми знімали цю сцену стільки разів, що важко навіть підрахувати, можу навести десятки варіантів. Це був для мене несподіваний досвід, оскільки в українському кінематографі я раніше не зустрічав такого глибокого занурення. Лише можу уявити, скільки зусиль було вкладено в роботу з іншими персонажами."
Стрічка знята на 35-міліметрову кіноплівку. Як відомо, такий процес дозволяє працювати в складних умовах недостатнього освітлення та здатен відображати більше візуальної інформації, ніж сучасні носії. Але, як зазначив режисер, з іншого боку, це суттєво ускладнює процес роботи, адже у знімальної групи немає можливості відразу перевірити, яким вийшов той чи інший епізод.
"Наскільки було важко працювати? Ну, заряджали, пакували, знову заміняли (сміється). Зміна температури - це теж заміна плівки. Було дуже багато технічних нюансів. Але це нас дуже дисциплінувало. Ми не мали можливості на п'ять чи десять спроб, працювали з одного-двох дублів. Окрім цього, ця робота мала і багато плюсів - плівка на якомусь хімічному, іншому рівні, давала можливість комунікувати з персонажами. На зйомках відбувалася просто магія".
"Кіно потрібно відвідувати, знімати та підтримувати," - ділиться думкою одна з учасниць прем'єрного показу, продюсерка та сценаристка Валентина Руденко. "Якщо ми не будемо створювати українське кіно, його знімуть наші сусіди, і це призведе до неприємностей для нас. Я мала можливість працювати з Тарасом над одним із спільних проектів. Скажу, це було неймовірне враження, адже під час зйомок він перетворює процес на театр, кіно, цирк, спорт, гімнастику — все що завгодно. Цей режисер вміє повністю занурити акторів у своїй творчості. Я щиро насолоджуюсь спостереженням за його роботою і сподіваюсь на нову зустріч на знімальному майданчику."
"Я також мала досвід роботи з плівкою, і це було справжнє випробування, - ділиться продюсерка. - Нічого не могло зрівнятися з тими труднощами, які я пережила під час роботи з плівкою. Тарасе, я щиро рада, що ти впорався з цим викликом, і ми отримали таке чудове європейське кіно. Фільм вийшов надзвичайно вражаючим. Вважаю, що його світова прем'єра на Варшавському кінофестивалі абсолютно виправдана".
"Я горджуся нашим акторським колективом і щиро вдячна режисеру та продюсерам за надану довіру, - ділиться своїми враженнями кастинг-директор Алла Самойленко. - Цей досвід став для мене справжнім джерелом натхнення. Моя мрія полягає в тому, щоб представити якомога більше нових талановитих акторів на великому екрані, хоча, на жаль, наша індустрія поки що йде іншим шляхом. Бажаю всім акторам успіху, щоб вони переживали ті ж емоції, які ми з Іриною Островською відчували, переглядаючи цей фільм, сидячи в першому ряду. Щиро бажаю всім обдарованим артистам цього хвилювання."
Зйомки цього фільму стартували на початку 2021 року і завершилися в лютому 2022 року. Постпродукційний процес проходив у Румунії, Польщі, Німеччині та Україні. Плівку на проявлення відправили до Румунії 22 лютого 2022 року. Стрічка отримала головну нагороду Audience Awards 2024 на фестивалі Ukraїna! у Любліні, Польща.
Тарас Дронь є українським кіномитцем, що займає посади режисера, продюсера та сценариста, а також є членом Української кінопремії. Він походить з Івано-Франківської області. Його друга повнометражна робота, "Дім за склом", продовжує його творчий шлях. На Одеському міжнародному кінофестивалі 2021 року відбулася національна прем'єра його спортивної драми "Із зав'язаними очима", яка отримала нагороду FIPRESCI за найкращий повнометражний фільм від журі Міжнародної федерації кінопреси. Ця стрічка брала участь приблизно у двадцяти фестивалях та була удостоєна нагород у Німеччині, Індії, Бразилії та Іспанії.